reklama

Ruszyła przebudowa dworcowego budynku. Pasażerowie są zdezorientowani

Gospodarka, Wiadomości, 19.10.2022 13:26, eł

Wykonawca zagrodził dojście na perony. Można się jednak na nie dostać.

Ruszyła przebudowa dworcowego budynku. Pasażerowie są zdezorientowani

Budynki dawnych dworców kolejowych coraz rzadziej służą obsłudze pasażerów. PKP pozbyło się wielu z tych obiektów, a nowi właściciele zrobili z nich zupełnie inny użytek. Na przykład w zabytkowym budynku stacji w Makowie Podhalańskim powstał dom dziennego pobytu dla seniorów. Ten w Wadowicach również przejdzie dużą zmianę, ma jednak pełnić również dawne funkcje.

Gmina Wadowice jest właścicielem budynku od 2016 roku. Przejęła nieodpłatnie wart około miliona złotych gmach, gdy Polskie Koleje Państwowe masowo pozbywały się nieczynnych dworcowych obiektów. Te, których nie udało się sprzedać ani nawet oddać samorządom za darmo, zostały wyburzone. Ówczesny burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski miał pomysł, jak wykorzystać stary dworzec. Ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji projektowej przebudowy i remontu budynku, złożył też wniosek o dofinansowane jego rewitalizacji. Te starania zakończyły się sukcesem dopiero wtedy, gdy u steru miasta stał już nowy gospodarz – Bartosz Kaliński.

Na początku ubiegłego roku burmistrz podpisał umowę na wykonanie projektu i przebudowę budynku dworca PKP z wyłonioną w przetargu firmą ETNA ze Skawiny. Zgodnie z ówczesnymi ustaleniami, wykonawca miał już kończyć inwestycję. Tymczasem do jej finału jest jeszcze daleko. Firma właśnie rozpoczęła prace w terenie. Dlaczego tak późno? Dopiero w sierpniu tego roku, po wielu perturbacjach i niełatwych uzgodnieniach z konserwatorem zabytków, wydane zostało pozwolenie na budowę. Długo trwały też same prace projektowe. W międzyczasie wzrosły przewidywane koszty inwestycji. Trzeba było dołożyć do niej aż 5 mln zł. Pierwotnie firma wyceniła wszystkie prace na około 9,7 mln zł.

W dworcowym budynku powstanie miejsce „aktywności społecznej”. Znajdą się tam pomieszczenia przeznaczone na cele dydaktyczne i kulturalne, a także między innymi sala restauracyjna. Nie zabraknie też poczekalni z kasami biletowymi.

Jak podaje facebookowa strona Linia Kolejowa 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko-Biała Główna, rozpoczęte właśnie prace spowodowały niemałe zamieszanie oraz dezorientację wśród pasażerów. Zagrodzono bowiem dojście na perony kolejowe. Aby dostać się na nie, trzeba obejść budynek sąsiadujący z dworcem, tuż obok szkoły jazdy. Natomiast pociągi kursują bez przeszkód.Foto: Linia Kolejowa 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko-Biała Główna

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy