reklama
reklama

Burmistrz wyjaśnił, dlaczego gmina Andrychów nie przystąpi do dystrybucji węgla

Gospodarka, Wiadomości, 13.10.2022 17:00, eł

Opał jest złej jakości, a jego cena zbyt wysoka – to część jego argumentów.

Burmistrz wyjaśnił, dlaczego gmina Andrychów nie przystąpi do dystrybucji węgla

W ubiegłym tygodniu minister aktywów państwowych Jacek Sasin zaapelował do samorządów, aby angażowały się w dystrybucję wśród mieszkańców węgla importowanego przez spółki PGE Paliwa i Węglokoks. Jak przekonywał, samorządy mają spółki komunalne, które mogą kupować opał bezpośrednio u importera i sprzedawać go z dużo mniejszą marżą niż inni pośrednicy. O to, czy władze Andrychowa przystąpią do tego programu, pytał podczas środowej (12.10) sesji Rady Miejskiej radny Wiesław Mikołajek.

- Pytam pana, panie burmistrzu, co pan zrobił do tej pory w związku z sytuacją, że rząd wprowadził tyle węgla i jest możliwość przywiezienia go... - zaczął swoją wypowiedź radny, jednak w pół zdania przerwał mu przewodniczący Rady Miejskiej Roman Babski. - Niech pan nie będzie śmieszny. Proszę pana, żeby pan tu nie czytał cytatów z TVP Info – powiedział, co zostało przez część radnych przyjęte oklaskami i śmiechem.

- Na pewno nie z TVN-u. W TVN nie powiedzą, że jest węgiel w porcie. Pytam pana, panie burmistrzu, czy interesował się pan, jaka ilość osób jest zainteresowana zakupem węgla, ile pan już samochodów wysłał po ten opał i gdzie ewentualnie będzie się odbywała jego sprzedaż tu, w gminie Andrychów? - dokończył swoje pytania Wiesław Mikołajek, gdy w końcu udało mu się znów dojść do słowa.

Burmistrz Tomasz Żak odparł: - Pan radny Mikołajek wie wszystko z mediów, więc ja odpowiem, że po pierwsze trzeba się pochylić nad prawodawstwem. Zresztą pan premier Morawiecki sam powiedział, że nie ma podstaw prawnych do handlowania węglem przez samorządy. No więc, jak można podejmować decyzje o sprzedaży węgla, skoro nie wolno? Przywieźć też nie można. A poza tym, nikt nie wie do tej pory, w jakiej formie ma być prowadzona dystrybucja. Czy gmina ma zapłacić za ten węgiel i później się martwić, co zrobić, jak będzie leżał na placu, skąd wziąć pieniądze i jak dystrybuować?

Jak wyjaśnił, gmina kontaktowała się z PGE, wypytując o cechy tego opału, pod kątem ewentualnego jego zakupu na potrzeby elektrociepłowni. - Akurat ten węgiel się nie nadaje, bo jest zasiarczony. Jeżeli chodzi o cenę, to kosztuje on 2100 zł netto plus VAT, plus transport, plus praca ludzi i sprzętu, plus podatki. Wie pan, ile z tym wszystkim będzie kosztować tona? 4500 zł. Chce pan sprzedawać ten węgiel tutaj? - zapytał Tomasz Żak.

Na koniec dodał, że jeśli będzie możliwość, by dystrybuować go zgodnie z prawem i okaże się to opłacalne, gmina na pewno przystąpi do programu.


Foto: Pexels

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 18.10.2022 08:29

"Naszym zdaniem samorządy wykonują jakąś ekwilibrystykę. Żeby obejść zakaz finansowania budowy spalarni, rozkładają proces na etapy, by ukryć, że mamy do czynienia ze spalaniem, bo piroliza nim jest - mówi Piotr Rymarowicz z Towarzystwa na Rzecz Ziemi. - Cała ta technologia jest podobno cudowna, nadaje się do każdego odpadu, a wiadomo, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Ekologiczny aktywista dodaje też, że według niego w pewnym sensie mniejszym złem byłaby już tradycyjna spalarnia, bo po niej chociaż wiadomo, czego się można spodziewać, a tutaj możemy się spodziewać wszystkiego, także porażki... Towarzystwo na Rzecz Ziemi, oceniając pirolizę, twierdzi, że nawet firmie BASF, która od lat prowadzi badania tego typu rozwiązań, nie udało się opanować procesu w skali przemysłowej. Zdaniem ekologów głównym problemem jest to, iż w efekcie zgazowania otrzymuje się silnie zanieczyszczone odpady, które wymagają dopalenia lub składowania jako niebezpieczne."

Zakolog, 17.10.2022 17:29

@dudek - Jest znacznie gorzej, te samorządowe geriatryczne tłuki nie są wstanie zrozumieć otaczającej ich rzeczywistości. Od 18 lat jesteśmy w UE, której fundamentem ekonomicznym i prawnym, są jednolite ceny nośników energetycznych. W praktyce oznacza to, że cena węgla, gazu, ropy jest referencyjna i obowiązuje wszystkich członków. Nie ma znaczenia, że w Polsce mamy, pomijając ceny wydobycia, węgiel za darmo, jeśli elektrownia produkuje z niego prąd, to koszt tego surowca jest i tak w cenie referencyjnej, najczęściej skorelowany z cenę na światowej giełdzie, co odzwierciedla końcową cenę prądu. Różnica między darmowym węglem a jego giełdową ceną jest oczywiście zyskiem elektrowni i to jest właśnie ten nadmiarowy zysk, który obecnie rząd RP ale również UE, chcą specjalnie opodatkować. W obecnej sytuacji nasz rząd poprzez spółki skarbu państwa zakupił węgiel, oczywiście po cenie światowej i jak sprzeda go elektrowni to i tak jak wyżej. Ale jeśli sprzeda go obywatelom na potrzeby własne może pominąć spread, ale to może zrobić tylko przez samorządy, które odsprzedadzą go konkretnym mieszkańcom, bez komercyjnego wykorzystania a nie przez rynek. Jeśli burmistrz Żak nie chce sprzedawać tego „rządowego” węgla to skazuje mieszkańców Andrychowa na ceny rynkowe węgla, czyli zakup w prywatnych składach węglowych. Oczywiście na potrzeby własne, oznacza na ogrzanie prywatnego domu, czyli średnio 3-5 ton, nie więcej.

dudek, 17.10.2022 16:32

Opłacalne dla gminy są projekty i przetargi na nowe inwestycje, na poprawki po nowych inwestycjach, na poprawki poprawek po nowych inwestycjach.......Pomoc dla mieszkańców w ogóle nie jest opłacalna. Nieopłacalne są ścieżki rowerowe to ich nie ma, dobre drogi też są nieopłacalne i w ogóle po co robić cokolwiek. Opłaca się jeździć po miastach partnerskich, brylować na salonach i trzymać sztamę z prywatnym biznesem. Oj jakie to strasznie opłacalne. I dbanie o to by mieszkańcy byli niezadowoleni jest opłacalne, bo wtedy zwalają winę na rząd i jest szansa że kiedyś się spełni ,, żeby było tak jak było,, Ot i cała filozofia samorządów wspierających Donka i jego ekipę.

tomekх, 17.10.2022 15:32

@budowniczy niech ci mama zmieni pieluchę bo śmierdzi na osiedlu.

Mgr Ahrańczyk, 17.10.2022 13:31

To niesamowite! Węgiel powinien być sprzedawany na składach opałowych. Dopóki był wydobywany w kraju - nie było z tym problemu. Ale ktoś chciał zarobić na tanim węglu ze wschodu więc jest jak jest. A teraz skąd wziąść węgiel? Może tutaj jest dostępny? https://www.youtube.com/watch?v=t3RNzVfWx0c

budowniczy, 17.10.2022 10:24

węgiel 400%; drewno, stal 300%, styropian 250%; mleko, masło, chleb mięso 200%. Większość towarów przez dwa lata zdrożało ponad dwukrotnie a debile dalej upierają się że inflacja to 25% (17,2% w X2022 i 6,8% w X2021) jak im takie cuda wychodzą? Rządy PIS to powrót do PRL

oshin22, 14.10.2022 07:19

"opłacalne" panie Żak? hm...nieśmiało zapytam dla Kogo ?

tomekх, 13.10.2022 17:22

A tak na marginesie dobrze wiedzieć że NASZE samorządy nigdy nas nie zostawią w potrzebie i zawsze są gotowe pomóc każdemu tak jak PAN Donald.

tomekх, 13.10.2022 17:15

Dokładnie ! na całym świecie wszystko tanieje a w polsce wszystko drożeje przez pisioków, i nie wmówicie mi że jest inaczej i że to wina wojny na Ukrainie czy Covidu bo ja jestem za bardzo inteligentny i wiem że to wina tylko i wyłącznie pisioków. Ale za to jak PAN Donald przejmie władzę to nie będzie jakiegoś kabaretu ze sprowadzaniem węgla skąd się da żeby polakom było ciepło w zimie bo np. Wyngla ni ma i nie będzie, albo coś w tym stylu i po problemie... ps. Nawet w przedszkolu uczą dzieci żeby się nie śmiać z czyjegoś wyglądu bo to nie jego wina że jest niski czy staro wygląda ale co mnie to obchodzi ? ja jestem przecież idealny i mogę się śmiać z innych HA HA HA mały Kaczor HAHAHA chińczyk Kaczor HA HA HA itd.

syzyf, 13.10.2022 17:14

PROPONUJĘ ,ABY POSŁOWIE PiS ZAJĘLI SIĘ DYSTRYBUCJĄ WĘGLA NA CZELE Z FILIPEM KACZYŃSKIM,PANIĄ FILIPIAK, POLAKIEM I NIECH IM POMOGĄ RADNI PiS

Koniczynka, 13.10.2022 16:25

Z tym węglem pisowcy robią jeden wielki kabaret. Czy jest coś w Polsce co nie zdrożało pod ich rządami??? Kaczyński dziadek myśli że jest wielki, a wzrost ma chińczyka. Terlecki wygląda jak trup, Macierewicz snuje wizje, Morawiecki to istny Pinokio.

Koniczynka, 13.10.2022 16:22

Z tym węglem pisowcy robią jeden wielki kabaret. Czy jest coś w Polsce co nie zdrożało pod ich rządami??? Kaczyński dziadek myśli że jest wielki, a wzrost ma chińczyka ????????