reklama
reklama

Wiadomo, kto dokończy budowę Stawu Anteckiego

Gospodarka, Wiadomości, 11.10.2022 15:23, eł

Jest mało czasu na doprowadzenie inwestycji do końca.

Wiadomo, kto dokończy budowę Stawu Anteckiego

Władze gminy Andrychów wybrały wykonawcę, który dokończy rozpoczętą budowę Stawu Anteckiego. Muszą jednak do inwestycji dołożyć sporo pieniędzy. Najtańsza z ofert złożonych w przetargu była o 4,5 mln zł wyższa od kwoty, którą zamierzały wydać na ten cel.

Na ostatniej sesji andrychowskiej Rady Miejskiej wiceburmistrz Mirosław Wasztyl powiedział, że aby gmina nie utraciła wielomilionowych dotacji na rewitalizację Pańskiej Góry w Andrychowie (wraz z budową Stawu Anteckiego), prace muszą się zakończyć we wrześniu przyszłego roku. A zatem nie ma zbyt wiele czasu na doprowadzenie ich do finału. Trzeba było szybko podjąć decyzję w sprawie wyboru firmy, która je zrealizuje.

Minęło wiele miesięcy od czasu, gdy doszło do rozwiązania umowy z pierwszym wykonawcą Stawu Anteckiego, firmą Arco System Sp. z o.o. z Oświęcimia. Stało się to na przełomie lutego i marca tego roku. Pierwszy przetarg na dokończenie rozpoczętych przez tę spółkę prac zakończył się porażką, ponieważ nikt nie zdecydował się do niego przystąpić. W kolejnym złożono dwie oferty, obie opiewające na zbyt wysokie kwoty.

Władze gminy uznały jednak, że lepiej będzie wybrać niższą z nich, niż rezygnować z dokończenia inwestycji i utracić przyznane na jej realizację pieniądze. Budowę Stawu Anteckiego doprowadzi zatem do finału konsorcjum firm, którego liderem jest spółka GAMA z Jaworzna, a partnerami Eko Projekt Janusz Orłowski z Sosnowca oraz Hydroinżprojekt – Nowoczesna Inżynieria Środowiskowa Adrian Szelka z Żorów.

Wykonawca będzie musiał przeprowadzić inwestycję w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Wprawdzie projekt dla tego przedsięwzięcia już istnieje, opracowała go bowiem firma Arco, ale zdaniem włodarzy Andrychowa jest on niekompletny, a zaproponowane w nim rozwiązania są niepoprawne. Jeśli zaś chodzi o prace budowlane, nowy wykonawca będzie miał między innymi za zadanie makroniwelację terenu zbiornika wraz z robotami profilującymi jego dno, budowę grobli, a na nich tras pieszo-rowerowych, kładek i pomostu, a także wykonanie urządzeń wodnych zasilających i odwadniających zalew oraz strefy rekreacyjnej dla dorosłych i dzieci. Będzie musiał też zadbać o oświetlenie terenu, zainstalowanie monitoringu, nasadzenie zieleni, dostawę i montaż obiektów małej architektury wraz z wyposażeniem, etc. Wszystkie te prace wycenił na nieco ponad 11 mln zł.

Dodajmy, że kilka dni temu w magistracie wybrano również firmę, która dokończy budowę ścieżek i alejek spacerowych na Pańskiej Górze w ramach tego samego projektu. Zobacz: Zakończą rewitalizację Pańskiej Góry. Wybrano wykonawcę

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

stahbud, 11.10.2022 22:33

Ja będę korzystał.

tedi, 11.10.2022 19:56

Ciekawa sprawa z tym projektem, bo teraz władze miasta uznają, że jest on niekompletny i wadliwy, ale przed rozpoczęciem inwestycji chyba uznawali, że jest dobry, bo przetarg na projekt i wykonanie przyjęli. Coś tu jednak śmierdzi i odnoszę wrażenie, że jest tak jak uznawał wykonawca, że gmina nie jest właścicielem projektu. Więc albo wadliwy ale akceptowali, albo miasto nie ma prawa do projektu. Tak czy owak można sądzić, że nieudacznicy dominują w magistracie.

Koniczynka, 11.10.2022 19:33

Inwestycje zbyteczne i daremne. Miliony idą w błoto. Nikt nigdy z tego nie będzie korzystał. Burmistrz i jego radni bekną za to!!!