reklama
reklama

Andrychów rezygnuje z dotacji na remont zamku i rozwiązuje umowę z wykonawcą

Gospodarka, Wiadomości, 27.04.2022 16:30, DK
Kolejna inwestycja z problemami w Andrychowie.
Andrychów rezygnuje z dotacji na remont zamku i rozwiązuje umowę z wykonawcą
Pech nie omija dużych inwestycji w Andrychowie. Pisaliśmy już o problemach z rewitalizacją Pańskiej Góry i Stawu Anteckiego. To zadanie za 20 mln zł. Rozwiązana została umowa z dotychczasowym wykonawcą. Gmina musi poszukać nowego.


Wcześniej problemy pojawiły się również na budowie strefy ekonomicznej, która już dawno powinna być gotowa. I jest, ale nie w całości. W części strefy trwają prace naprawcze.

Teraz poważne kłopoty dosięgły innego sztandarowego projektu andrychowskich władz – rewitalizacji zabytkowego pałacu Bobrowskich w centrum miasta. Warta 19 mln zł umowa z wykonawcą - firmą PBO Śląsk - została podpisana na początku 2021 roku. Umowa obejmowała wykonanie projektu i remontu.

Odnowiony zamek miał być gotowy w przyszłym roku. Nie będzie!


Prace w zamku jeszcze się nie rozpoczęły i nie rozpoczną się w najbliższym czasie, ponieważ – jak się dowiadujemy – umowa z wykonawcą została rozwiązana, a gmina rezygnuje z wielomilionowej unijnej dotacji przyznanej na remont.

Powodem jest termin, problemy z uzgodnieniami konserwatorskimi oraz dynamiczna sytuacja na rynku materiałów budowlanych. Od samego początku zadanie było ryzykowne jeżeli chodzi o termin wykonania. Urząd otrzymał informacje o nieprzekraczalnym terminie zakończenia prac oraz złożenia całej dokumentacji do rozliczenia dotacji do 30 września 2023 roku. Nie ma możliwości, aby wszystko zrobić do tego czasu. Tym bardziej, że nie ma jeszcze kompletnej dokumentacji.

- Nie uzyskaliśmy w dalszym ciągu pozwolenia na budowę od konserwatora zabytków. Cała dokumentacja nadal znajduje się w Krakowie. Umowa została zerwana za porozumieniem stron, a firma zobowiązała się do dostarczenia dokumentacji z zezwoleniem na budowę. Miasto na ten cel otrzymać miało wielomilionową dotację, lecz ze względu na niemożność dokończenia prac (które de facto się nie rozpoczęły) w wyznaczonym nieprzekraczalnym terminie do 30 września 2023 roku, postanowiliśmy po rozmowach z marszałkiem zrezygnować z tej dotacji i poczekać na dogodne warunki, aby już z gotową dokumentacją i pozwoleniami rozpocząć właściwą budowę - mówi burmistrz Tomasz Żak.


Do tematu powrócimy.
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 14.05.2022 23:46

@Zakolog - Drogi Padawanie - miast demokracji cenzusowej, loteryjną demokrację Twoje oczy widzieć by chciały ? Utopią jest to. Musimy zachować naszą wiarę w Republikę. Dzień, w którym przestaniemy wierzyć, że demokracja działa, to dzień w którym ją stracimy. Niech Moc będzie z Tobą. Jamillia

Zakolog, 14.05.2022 09:01

@FeelFree - Szanowny Kolego, obecnie występujące kryteria godnościowe na funkcję burmistrza, przewodniczącego Rady Gminy, poszczególnych radnych a nawet niektórych kierowników wydziałów, są do spełnienia przez zdecydowaną większość mieszkańców, wystarczy standardowa socjalizacja plus szczypta honoru. Właściwie w trosce o budżet można by nawet nie przeprowadzać wyborów, tylko zwykłe losowanie z puli wszystkich mieszkańców. Rachunek prawdopodobieństwa wskazuje, iż wynik tego totolotka, zawsze wyłoni znacznie bardziej godnościowych kandydatów od obecnych funkcyjnych. Mieszanie do tej procedury adeptów Jedi, nawet tych przed ukończeniem szkolenia, wydaje się niepotrzebnym zabiegiem rozpraszającym potencjał Jasnej Strony Mocy.

FeelFree, 14.05.2022 06:38

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kult_jednostki

bot, 13.05.2022 23:25

https://wsjp.pl/haslo/podglad/52572/ktos-najadl-sie-szaleju

tomekx, 13.05.2022 22:41

Możecie sobie całymi nocami pluć i ujadać ale innego dobrego kandydata na burmistrza na nową kadencję niż Tomasz Żak nie ma.Andrychów zawsze stawia na normalność a nie ma pisowską udrękę i męczarnię

Archanioł Michał, 13.05.2022 21:56

@Edward pisałem dostaniesz takie samo srówno propagandy. Tak się powtarzam.

Archanioł Michał, 13.05.2022 21:55

@Zakolog dziękuję za uzasadnienie tezy o @andrychowianin1.

FeelFree, 13.05.2022 19:57

@Zakolog - więc może również ujmę to inaczej; słyszałem, że godzien już jesteś kandydować na stanowisku burmistrza padawanie...

Zakolog, 13.05.2022 15:07

Może ujmę to inaczej – wszystkie inwestycje te spier.... i te które jeszcze niepisowski burmistrz nie zdążył spier..... są robione za pieniądze rządowe. To obecny rząd RP, którego parlamentarnym zapleczem jest partia PiS daje pieniądze na staw Anteckiego, remont spier.... drogi przy osuwisku, budowę nowej drogi przy Galerii, budowę mieszkań socjalnych itp. Pieniądze są rządowe, ale ich alokacja jest samorządowa, czyli rząd dał kasę na rozwój infrastruktury turystycznej, a burmistrz za tę infrastrukturę uznał staw Anteckiego, rząd dał kasę na remonty i budowę dróg, a Tomuś uznał które to drogi są w Gminie najbardziej potrzebne i warte remontu. O wykorzystaniu środków unijnych przez tego niepisowskiego burmistrza z litości nie będę wspominał !

FeelFree, 13.05.2022 13:39

@Zakolog - podaj proszę 5 przykładów na osobiste, samodzielne i bez udziału PiS-u *********** spraw przez "normalnego czyli niepisowskiego burmistrza". P.S. "... i wszystko jasne"

Edward, 13.05.2022 11:53

@andrychowianin1 podaj 50 przykładów.

FeelFree, 12.05.2022 23:56

@Zakolog - po takiej błyskotliwej analizie stanu finansów gminy pozostaje na najbliższej sesji złożyć wniosek o kredyt na inwestycję w trybie zaprojektuj i wybuduj na 15 tysięcy punktów ładowania aut elektrycznych na 15-lecie rządów wójta Żaka. Zastawmy się, a postawmy się. Jak tonąć, to niech przynajmniej orkiestra gra do końca i niech będą fajerwerki.

FeelFree, 12.05.2022 23:51

@Archanioł Michał - szkolnictwo nigdy nie było w kręgu zainteresować wójtów i ich radnych, oraz radnego Rzadka od Inwałdu chyba, że chodziło o likwidację szkoły, lub o nie-remontowanie szkoły przeciwnika politycznego. Obstawiam, że dzieci z SP2 jednak pojadą.

FeelFree, 12.05.2022 23:45

@andrychowianin1 - mam nadzieję, że w najbliższym czasie będzie można coraz więcej poczytać o sukcesach niepisowskiego burmistrzu w jakiejś bardziej poczytnej gazecie niż "Nowiny..." i "mamNewsa". Pytanie: jeśli PiS to niemalże parasekta, to jak nazwać wyznawców "żakoizmu niereformowanego"?

andrychowianin1, 12.05.2022 22:22

Wystarczy poczytać jak pisowskie istytucje kładą kłody pod nogi normalnym czyli niepisowskim burmistrzom i wszystko jasne. Pis do niemalże parasekta

Archanioł Michał, 12.05.2022 20:56

@Edward ten @andrychowianin to klasyka trola propagandy "rzucić gównem". Zainfekowane umysły czują rezonans, a może i kogoś się ochlapie. Nie oczekuj odpowiedzi. Jeśli już to kolejnej tego typu wrzutki. @Zakolog kolejne podwyżki procencików pomnożą przez 2. @FeelFree to dopiero będzie genialnie :( . Tryb " oszczędzania" zastał włączony. Dzieciaki nie pojadą na zawody powiatowe, wojewódzkie. Nie ma na busa. Jest 20 tys dla Zdzisława.

FeelFree, 12.05.2022 18:58

genialne

Zakolog, 12.05.2022 17:56

@FeelFree - Jeśli chodzi o skromnego komentatora przedstawianych przez Burmistrza treści ideologicznie narracyjnych, to bardzo pozytywnie. Nasze miasteczko posiada obecnie ponad 90 milionów długu, czyli wg obecnej stawki WIBOR nasze odsetki dobijają do 10 milionów rocznie przy około i to w dużym zaokrągleniu 40 milionach przychodów własnych gminy. Co oznacza, iż straciliśmy już zdolność kredytową i nie będziemy się więcej zadłużać. Ciężka praca jaką obecny Burmistrz wykonał, aby uniemożliwić następcom zadłużenie miasta została wykonana przed czasem. Dla całkowitej pewności, Burmistrz zadbał o brak zysków z kredytowanych inwestycji i do każdej z osobna będzie trzeba w przyszłości jeszcze dopłacać. Mieszkańcy mają więc pewności, iż następcy będą spokojnie spłacać należności i nie będą wstanie się więcej zadłużać. A stawki podatkowe będą rosły w przewidywalny sposób wraz ze wzrostem oprocentowania.

FeelFree, 12.05.2022 17:10

Jak Szanowni Państwo oceniacie działalność burmistrza Tomasza Żaka jako faktycznego zarządcy naszym wspólnym majątkiem gminnym? Czy myślicie Szanowni Państwo, że powinien zostać burmistrzem Andrychowa na kolejną kadencję? Jak Państwo myślą: w jakiej wysokości powinna zostać przyznana nagroda dla burmistrza za pomysł zbudowania w Andrychowie przy Białej Drodze superekologicznej instalacji do produkcji wodoru, co rozwiąże wszystkie istniejące i wyimaginowane problemy tej gminy?

Edward, 12.05.2022 16:35

Pytanie było skierowane konkretnie do danej osoby nad jej postem. Jakbym zadawał pytanie do ogółu to użył bym sformułowania: jak uważacie, co myślicie itd.

FeelFree, 12.05.2022 16:25

@Edward - każdy Don Kichot ma swoje wiatraki... natomiast pytanie nie było pierwotnie skierowane do konkretnej osoby, lecz ogólnie na forum dyskusyjnym

Edward, 12.05.2022 15:13

Pytanie zostało skierowane do osoby o nicku @andrychowianin1.

Zakolog, 12.05.2022 12:51

@andrychowianin1 - oprócz oczywiście pisowskiego urzędu konserwatora dodałbym jeszcze tych absolwentów École nationale d’administration zasiadających w Komisji Europejskiej, którzy wymyślają te głupie obostrzenia dotyczące środków pomocowych UE. Jak mogą nie wiedzieć, że nasi lokalni absolwenci UJ-tu mają zawsze pod górkę i nie są wstanie spełnić ich bzdurnych wymagań. Nasze Tomko – Mirki jarzą z pewnym opóźnieniem, ale to nie znaczy, że są gorsi, tylko, że potrzebują specjalnego trybu przystosowawczego i wydłużonego czasu reakcji.

FeelFree, 12.05.2022 12:15

https://pl.wikipedia.org/wiki/Projekcja_(psychologia)

FeelFree, 12.05.2022 12:14

@Edward - odpowiedź na zadane pytanie jest długa i przekracza objętość ram gminnego portalu reklamowo-informacyjnego. Natomiast można rozpocząć od poszukiwania własnej odpowiedzi na to pytanie rozpoczynając od pojęć tłumaczących nie tylko tak wyrażony sąd: "przecież to oczywiste, że ... robi co może aby utrudnić realizację inwestycji..." - niezależnie od tego kto ten sąd wypowiadałby. Odpowiedź w giga-skrócie brzmi: przeświadczenia takie wynikają ze sposobu myślenia konkretnej osoby, lub grupy społecznej o dowolnej (niestety) wielkości. W konsekwencji skomplikowanych i trwających wiele lat procesów i zbiegu wielu nieszczęśliwych okoliczności zdarzają się stale całe nawet narody przeświadczone o tym, że jakaś grupa społeczna nie jest godna nawet życia... Z wielkim przygnębieniem pozdrawiam. P.S. A korzystając z okazji ponownie pozwolę sobie polecić książkę: "Zrozumieć zagładę".

Edward, 12.05.2022 11:11

Dlaczego ?

andrychowianin1, 12.05.2022 09:49

Przecież to oczywiste że pisowski urząd konserwatora zabytków robi co może aby utrudnić realizację inwestycji w Andrychowie

Zakolog, 11.05.2022 21:53

To jeszcze tak nieśmiało zapytam : a co ze środkami unijnymi na projekt „Pańska Góra” ? Przecież one były znacznie wcześniej przyznane od środków na pałac. Czyżby kolejne zmiany na stanowisku wojewódzkiego drwala uniemożliwiły uzyskania pozwolenia na budowę. Andrychów ogólnopolskim liderem zwrotu przyznanych środków unijnych ! Jeszcze nikomu w Europie wschodniej ta sztuka się nie udała. Burmistrz Żak na pewno otrzyma tytuł Najlepszego Zwrotmena Europy – EuroZwrotmen

FeelFree, 11.05.2022 20:58

https://tvn24.pl/polska/andrychow-miasto-zrezygnowalo-z-funduszy-unijnych-na-remont-palacu-bobrowskich-burmistrz-nie-ma-mozliwosci-realizacji-5705156

Zibi33, 28.04.2022 06:21

Jaki pech to nie pech tylko dramatyczna sytuacja gminy od lat zarządzanej przez Dyzmę

Archanioł Michał, 27.04.2022 22:20

@FeelFree o niego również. Jak to u Pietera alegoria bogata jak wywód @Zalologa :)

FeelFree, 27.04.2022 22:06

@Archanioł Michał - czyli, że chodzi Tobie o tego wędkarza, który na małą rybkę "łowi" większą, co ma symbolizować fałszywe obietnice, na które dają się „złowić” naiwni ludzie? Straszne. Nie wiedzieć, że się jest z własnego, naiwnego wyboru jest pożeranym...

FeelFree, 27.04.2022 21:57

Odnośnie radych gminy działających pod przewodnictwem wójta (lub wójtów?). W uzupełnieniu wpisu Zakologa... Cały czas mi nie daje spokoju dlaczego tak długo i konsekwentnie te osoby podejmują szkodliwe dla gminy, a nawet siebie samych decyzje; w końcu oni tu mieszkają? Fatalny ten w skutkach dla Mieszkańców splot przyczyn, interesów i charakterów zaczyna przynosić coraz to nowe owoce. Często, nie dość, że niejadalne to jeszcze na kredyt, którym nas wszystkich obciążyli nasi wybrańcy oraz kosztem zaniedbania krytycznej dla gminy infrastruktury. Może ten trwały dramat ma wyjaśnienie socjologiczne? Ktoś się na tym zna, podpowie? Może to niekorzystny splot warunków, które sprawiają, że tak łatwo podporządkowują się tym niezrozumiałym z punktu widzenia dość prostej logiki działaniom kolejne osoby. Cytując przyczyny sprzyjające ULEGANIU, to w naszym smutnym przypadku konformizm jest podtrzymywany przez: Duże poczucie niepewności? "Jednomyślność" podgrupy o przewrotnej nazwie: "Nasza Gmina"? Zadania powierzane grupie są przedstawiane przez mocodawców jako pilne (eksperyment Harleya i Batona)? Jednostkom bardzo zależy na uczestniczeniu w grupie? Osoby te nie są jest zaangażowane bezpośrednio w działanie, które jest obiektem nacisku grupy, czyli nie biorą udziału w realizacji swoich uchwał? Jednostka nie ma sprzymierzeńców? czyli zdają sobie już sprawę, że dotychczasowe działania i tak już pozbawiły ich nadziei na kolejną kadencję? Jednostka robocza samorządowa zwana radnym nie ma poczucia kompetencji dotyczących danego zadania, czyli po prostu wie, że się na zagadnieniu nie zna, więc głosuje jak pozostali... (to jest straszne, bo przecież wystarczy zadać pytanie, poprosić o opinię eksperta w danej dziedzinie)? A może radni są przekonani, że mają słabą pozycję w grupie i jednocześnie zależy jej nadal na uczestniczeniu w tej grupie? Silna zewnątrzsterowność poszczególnych radnych... A może już też w grupie radnych istnieje poczucie zagrożenia zewnętrznego? Po co ja to piszę? Pomijając płochą nadzieję na analizę powyższych przyczyn przez samych radnych i zmianę ich sposobu myślenia, to chyba jako podpowiedź dla osób, które będą głosować w najbliższych wyborach. Zastanówmy się dobrze kogo wybrać na następną kadencję. Zwłaszcza, że według teorii gier, wybranie tych samych osób skazywałoby gminę na przewlekłą stagnację i przegraną na długie, długie lata, a jest jeszcze wiele rzeczy do zepsucia... Bo wtedy to pozostaje utknąć w tym marazmie dożywotnio albo stąd wyjechać, czego nikomu i sobie nie życzę.

Archanioł Michał, 27.04.2022 21:45

@Zakolog dołożę ta rycinę do kolegi wywodu https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielkie_ryby_jedz%C4%85_ma%C5%82e_ryby. Co do Romka- pojawiłem się tutaj w związku z jego przegięciem pały : likwidacja szkoły i bezprawne przywileje. Nadal wierze , że powróci i dostanie PRAWDZIWY PIERŚCIEŃ i CZYSTĄ SZATĘ. Tak szemrany interes. Warto przypomnieć Sucha Beskidzka od Tarnowskich odkupiła zamek za 5 mln my za tą ruinę zapłacimy "tyle samo". https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/samorzad-suchej-beskidzkiej-odkupil-zamek-od-rodziny-tarnowskich. "Być czy mieć". Były okresy w historii małpy, która zlazła z drzewa BYĆ. W aktualnej globalnej wiosce POSIADAĆ. Miejmy nadzieję, że te "sukcesy" doprowadzą do upadku Zdzisława, chłopaka z plakatu, porcelany, cukiereczka ....

Zakolog, 27.04.2022 20:26

@Archanioł Michał - Od prawie dwóch lat, wspólnie Ty, ja i FeelFree ostrzegaliśmy mieszkańców przed takim końcem przejęcia pałacu. Od początku było wiadomo, iż tu nie idzie o pałac, tylko o mocno szemrany interes spadkobierców. Niestety zdecydowana większość ludzi ma problem z wnioskowaniem przyczynowo skutkowym i nie jest wstanie odróżnić przyczynowości od korelacji, nawet nie jest wstanie zrozumieć tego co teraz tu próbuję napisać. Dlatego od czasów Rewolucji Francuskiej pomimo wprowadzenia jej haseł: wolność, równość, braterstwo, do dziś najwyższy centyl bogaczy posiada na własność ponad 50% wszelkiego bogactwa, które jest na Ziemi, a najwyższy decyl ponad 75%, tej reszcie, czyli 90% zostawiając te bidne 25%. Dlatego hrabiowie Bobrowscy będą mieć grubo ponad 4 miliony, Janusz z ECA otrzyma z nawiązką zwrot kapitału, a mieszkańcy Inwałdu i innych miejscowości będą posiadać dziurawe drogi, brudne i zaśmiecone środowisko i kupę długu do spłacenia, tym zwycięzcom z obozu pana Żaka. Choć muszę przyznać, że akurat w przypadku pałacu, z punktu widzenia formalnoprawnego największą odpowiedzialność ponosi tych 11-tu debili z Romusiem na czele. A tu materiał do przemyślenia najnowszej narracji Tomusia, z samego centrum oświecania publicznego - https://radioandrychow.pl/badanie-palacu/

bot, 27.04.2022 17:57

https://www.mamnewsa.pl/gospodarka/nie-bedzie-ronda-kolo-galerii-andrychow-nieoczekiwany-zwrot-akcji

bot, 27.04.2022 17:56

https://www.mamnewsa.pl/gospodarka/to-wyglada-strasznie-w-koncu-ruszy-naprawa-strefy-ekonomicznej-w-andrychowie

bot, 27.04.2022 17:53

https://www.mamnewsa.pl/gospodarka/dziwny-jest-ten-andrychowski-targ

andrychowianin1, 27.04.2022 17:08

to w pisie zapewne dziś strzelają korki od szampana coś się burmistrzowi w końcu nie udało

Archanioł Michał, 27.04.2022 17:01

@Zakolog kłaniam się do stóp MISTRZU jak przewidziałeś tak się stało. Choć w sumie to nie było trudne bo ta ekipa czego się nie chwyci to po prostu spier... ;) No i Zdzisiu ma niezły zgryz cała kampania wyborcza spendolona, a tyle było zachodu, a teraz same tyły.

tomekx, 27.04.2022 16:54

Brawo pis i wasz konserwator