reklama
reklama

Zaapelują o zmianę przepisów. Chodzi o to, by łatwiej było podnosić ceny za wodę i ścieki

Polityka, Wiadomości, 24.01.2023 18:11, eł

Rezolucja w tej sprawie pojawiła się już na poprzedniej sesji, ale została wycofana z porządku obrad.

Zaapelują o zmianę przepisów. Chodzi o to, by łatwiej było podnosić ceny za wodę i ścieki

Niejednokrotnie już pisaliśmy o trudnej sytuacji finansowej Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Andrychowie. Jak twierdzi jego prezes Jan Mrzygłód, główną przyczyną tego stanu rzeczy jest niemożność podniesienia cen za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków. Dlatego andrychowska Rada Miejska będzie na najbliższej sesji (26 stycznia) głosować nad podjęciem rezolucji w tej sprawie do premiera.

To apel o zmianę przepisów dotyczących ustalania i zatwierdzania taryf opłat za wodę i ścieki, które obecnie są zmieniane co trzy lata. „Tak długi okres powoduje, że ceny zawarte w taryfie po kilkunastu miesiącach stają się nieaktualne. Radni uważają, że należy powrócić do rocznych taryf, analogicznie jak w przypadku taryf za energię elektryczną, cieplną i gaz. Ujęta w przepisach możliwość skrócenia okresu taryfowego jest praktycznie blokowana, zdaniem regulatora, w trosce o ochronę odbiorców usług wod.-kan. przed nadmiernym wzrostem cen. Skutek takiego podejścia jest wręcz odwrotny. Nieuzyskanie przez przedsiębiorstwa wod.-kan. niezbędnych przychodów powoduje w pierwszym rzędzie ograniczenie realizacji inwestycji i obniżenie standardów jakości usług, czego konsekwencją jest brak możliwości wypełniania obowiązków określonych w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków” - czytamy w projekcie rezolucji.

Pojawił się on już w porządku obrad poprzedniej, grudniowej sesji Rady Miejskiej w Andrychowie, ale został z niego wycofany na wniosek radnego Jakuba Guzdka, o czym pisaliśmy tutaj. Czy tym razem zostanie on przegłosowany? Jest to dosyć prawdopodobne.

O tym, co doprowadziło do napisania projektu takiej rezolucji, można przeczytać w artykułach: Dramatyczna sytuacja Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Andrychowie, Będzie podwyżka opłat za wodę i ścieki? Dąży do tego andrychowski ZWiK oraz „Niech pan przestanie opowiadać androny”, czyli kto żyje w Matrixie.Foto: WB

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Archanioł Michał, 27.01.2023 19:58

@zalolog nie mam dobrych wieści. Nasz wodolejca ma na Ewkę takiego bolca, że nikt takiego nie ma. Po bodźcowaniu ona potrafi z siebie zrobić ....... . No jak nazwać osobę nie biorącą udziału w dyskusji wnoszącą o zakończenie tejże. A tutaj proszę popatrzeć co on z nią zrobił swoim bolcem, jak ona się zachowuje !! https://www.mamnewsa.pl/polityka/burmistrz-z-wotum-zaufania-i-absolutorium-wyjatkowo-spokojna-sesja-w-andrychowie Tak, że sam kolega widzi znaleźć bolec , który by ją bodźcował do oszczędzania nie tylko pieniędzy publicznych, ale przede wszystkim do szanowania swojej reputacji w mojej ocenie daremny trud. No nie masz bolca nad bolec zdzisława. Niestety ;).

Zakolog, 27.01.2023 10:53

Epilog: Podczas dyskusji na sesji, nasza lubiana i szanowana radna blondynka Ewa zaapelowała do mieszkańców, którym większość radnych chce podnieść opłaty za dostarczanie wody, aby ten nieuchronnych fakt podwyżki był bodźcem do oszczędzania wody. Z pewnością główny hydrolog gminy zastępca Mirek popiera ten apel. Tak wodę należy oszczędzać i mieszkańcy powinni sobie to wziąć do serca. Ale jako mieszkaniec, stosując analogię zastanawiam się jakim bolcem bodźcować radną Ewę, aby ta wreszcie zaczęła oszczędzać moje podatki i daniny. I co na to powie naczelny wodolejca gminy Tomuś ksywka burmistrz ? Jeśli drogi czytelniku masz jakieś sugestie, to proszę podziel się nimi, zapewne inni mieszkańcy Andrychowa chętnie zgodzą się z takim apelem do radnych, tych radnych.

NIE bo NIE, 26.01.2023 12:45

Panie Mikołajek, obraził Pan mnie i całą gminę, może Pana stać jeździć po Aquaparkach po Polsce !!!! Mnie i moich znajomych nie stać na takie wyjazdy ! SŁOMA Z GUMIAKÓW !

NIE bo NIE, 26.01.2023 12:06

Panie Guzdek, Pana zdanie się nie liczy w Andrychowie, dla mnie Pana pogląd (jak Pan powiedział "dla mnie") może Pan zachować dla Siebie, dla Nas mieszkańców Andrychowa Pańska Góra i Staw Anteckiego jest potrzebny ! Czytaj Pan te książki dalej w końcu może Pan coś powie mądrego, dostosowanego do realiów i potrzeb ! A prawda jest taka że mieszkańcy gminy mają 5 i 10 i 20 i 30 ... i 60 lat ... Robi się dla wszystkich mieszkańców... Pana jeden głos i kolegów z anty Urząd nie znaczy nic przy mandacie zaufania dla Burmistrza Żaka, wybranego miażdżącą ilością głosów na Żaka. Narazie mulisz Pan byle coś powiedzieć.

Archanioł Michał, 25.01.2023 22:01

@FeelFree niestety dlatego " ja bym ich zajebał gdybym tylko rewolwer miał" ( zagadka dla czytelnika kogo cytuję ? )

Skalpel, 25.01.2023 15:53

2022

Skalpel, 25.01.2023 15:52

https://www.mamnewsa.pl/gospodarka/od-dzis-podwyzka-cen-wody-i-sciekow-w-gminie-andrychow

Skalpel, 25.01.2023 15:52

We wrześniu 2020r była podwyżka.

Zakolog, 25.01.2023 14:25

@Skalpel - Byłoby miło ze strony Romusia gdyby przedstawił akcjonariuszom członków rady nadzorczej, działającej w imieniu tych akcjonariuszy, wraz z ich argumentacją stojącą za koniecznością podwyżek dla tychże akcjonariuszy. Pewną formą elegancji byłoby również, aby Romuś zapoznał swoje stadko z uzasadnieniem państwowego regulatora na odmowę wzrostu cen za dostarczanie wody. Być może „Wody Polskie” wskazały ekonomicznie uzasadnione rozwiązanie dla swojej decyzji, tylko Romuś nie jest wstanie tego rozwiązania skumać. W uchwale Romusia dużo jest o ograniczaniu inwestycji, obnażaniu standardu jakości usług, ale nie ma nic o wzroście produktywności, zmniejszeniu kosztów i takich tam ekonomicznych parametrach. O zatrudnianiu znajomych królika, to Romuś boi się nawet sam przed sobą pomyśleć

FeelFree, 25.01.2023 14:14

"Ty jesteś wiedźminem anachronicznym, a ja wiedźminem nowoczesnym, idącym z duchem czasu. Dlatego ty wkrótce będziesz bezrobotny, a ja będę prosperował. Strzyg, wiwern, endriag i wilkołaków wkrótce nie będzie już na świecie. A skurwysyny będą zawsze." [Czas pogardy]

FeelFree, 25.01.2023 14:12

@Archanioł Michał - można, tylko muszę pogadać najpierw ze swoim sumieniem czy mi pozwoli. Być może awaryjne obejścia wewnętrznego systemu nadzoru i samokontroli uda się objeść wykorzystując liryczny asumpt jako pożyteczny refleksyjno-edukacyjny głos w sprawach naszych wielu. Jest nadzieja, bo w tym tygodniu obowiązuje proza Sapkowskiego, a gość zawsze potrafił walić prosto z mostu. Przykład w następnym poście ;-)

Archanioł Michał, 25.01.2023 14:02

@FeelFree czy można jeszcze coś dopisać? Proponowałbym odezwę do Mirka i Mirka by czasem nie uruchamiali turbiny gazowej bo GAZ jest za TANI. Kosztuje tyle sumo, co w okresie gdy Mirki kupowały turbinę pod swój idealny biznes plan, a przecież teraz mają jeszcze lepszy -" WYDOIĆ Z MIESZKAŃCÓW ILE SIĘ DA" i zapłacić usługi zewnętrzne, i zdziśkowi dorzucić coś na asfalt na Pańskiej. Zmieści się? Byłoby extra ;)

~, 25.01.2023 13:49

Tak, zarabiam tyle razy więcej. Tylko że jedni wolą rozwijać się zawodowo a inni oglądają YouTuby

Mgr Ahrańczyk, 25.01.2023 12:33

To jest tylko kłótnia nad skutkami polityki dużej i małej. Nie wnikając w szczegóły - czy lepiej było zarabiać i wydawać tyle co np 8-10 lat temu? Ile jest warte słynne 500+ po paru latach - 250+ ? Każdy niech sobie odpowie o ile wzrosły koszty, opłaty, żywnośc? Czy zarabia tyle razy więcej? Dla zainteresowanych tematem/komentowaniem polecam: https://www.youtube.com/watch?v=JBmTvdHzWng

FeelFree, 25.01.2023 12:22

@Zakolog - "Mówimy o Polsce. Tam nic i nigdy nie jest normalne." [Lux perpetua]

Skalpel, 25.01.2023 10:49

Proponuję zaprosić te osoby na sesję żeby się wytłumaczyły dlaczego pragną podwyżek dla mieszkańców.

Skalpel, 25.01.2023 10:48

Osoby powiązane zarzad JAN MRZYGŁÓD organ nadzoru HALINA KATARZYNA PILCH organ nadzoru ADAM NORBERT WIKLIK prokura JOANNA MAGDALENA DUDA BARANIEC wspolnik GMINA ANDRYCHÓW organ nadzoru WOJCIECH HARAT

Zakolog, 25.01.2023 10:47

@FeelFree - Karbowy Romuś jest najlepszym poganiaczem baranów w tej części małopolski, ponadto zawsze przed obliczem Cara przyjmuje wygląd lichy i durnowaty, tak by swoim pojmowaniem istoty sprawy nie peszyć burmistrza Pana. Jeszcze nie raz nas zaskoczy i niezbadane pozostaną ścieżki jego uchwał !

madzia, 25.01.2023 10:16

Pytanie które można by zadać na sesji ale odpowiedzią były by pewno bajki. Jak to się dzieje że inne spółki podnosić cen nie mogą a politycy rządzący gminami nie piszą rezolucji/apeli żeby można było mówiąc kolokwialnie "przywalić" mieszkańcom kolejnymi podwyżkami? Czy nie lepiej było dać pieniądze covidowe od rządu - około 8 mln na tak potrzebne rzeczy jak wodociągi zamiast na wycinanie drzew, robienie ścieżek i pseudo stawu na Pańskiej Górze? Ile kosztują "wyprawy" zagraniczne burmistrza i radnych??? Jak jest zarządzana ta gmina i ta spółka? Czy radni i burmistrz w Andrychowie na serio sądzą że Andrychowianie nie widzą że gminę stać na zdaniem mieszkańców bardzo wysokie pensje burmistrza (podobno na zbliżonym poziomie co prezydenta Krakowa- warto to sprawdzić dziennikarze!!!), jego dwóch zastępców, delegacje zagraniczne, ale jak kłopoty w wodociągach to apele do rządu żeby można było podnosić ceny mieszkancom????

poziomka, 25.01.2023 09:24

Zarząd wodociągów nie dba o własne przychody i nie powinien zarządzać firmą skoro tego nie potrafi. Przykład: wiele obszarów na terenie gminy nie posiada wodociągu i kanalizacji o czym wiadomo doskonale panu prezesowi. Dlaczego??? skoro na ten cel można bardzo łatwo pozyskać środki unijne jak stwierdził burmistrz TZ w czasie kampanii wyborczej.

oshin22, 25.01.2023 08:03

Głównym problemem jest kiepski zarząd. Podnieść ceny szczególnie, gdy odbiorcy nie mają wyboru to nawet byle Obajtek potrafi. Ciekawe, że każda spółka miejska w tym mieście jest zaprzeczeniem reguł biznesu...

FeelFree, 24.01.2023 23:18

"Popularne na dworze króla Vizimira powiedzonko głosiło, że jeśli Dijkstra twierdzi, że jest południe, a dookoła panują nieprzebite ciemności, należy zacząć niepokoić się o losy słońca." [Krew elfów]

FeelFree, 24.01.2023 23:08

@Roman Babski - "idź na całość, idź na całość ! " - aby nie tracić papieru i czasu proponuję bezzwłocznie dopisać paragraf dotyczący: 1. umożliwienia Radzie Miejskiej w Andrychowie corocznego i nielimitowanego podnoszenia opłat za odpady, tak aby firmy robiące biznes na śmieciach były zadowolone, oraz aby sfinansować z naszych pieniędzy budowę spalarni śmieci imienia Tytusa, Romka i Atomka. 2. zmianę prawa w sposób pozwalający podniesienie przewodniczącemu rady miejskiej diety, ze szczególnym uwzględnieniem premii za zlikwidowanie szkoły 3. zmianę prawa pozwalającą na nadawanie nazw ulic nazwiskiem i imieniem radnego z jego utajnionego wniosku bez potrzeby głosowania, a to w drodze milczącej aklamacji 4. uruchomienie funduszu propagandowego w celu umożliwiania obfitszego finansowania Nowinek Żakowskich, oraz smoczych języków internetowych. Ogłaszam też konkurs na kolejne paragrafy na wniosek ludu uciemiężonego zbyt niskimi obciążeniami podatkowymi pod hasłem: "Szanujmy nasz rząd, nie piszmy stu pism pod rząd". P.S. W tym tygodniu obowiązują cytaty Sapkowskiego więc zaraz coś wkleję.

Skalpel, 24.01.2023 21:43

Dość łupienia mieszkańców. Weźcie się lepiej do roboty.