reklama

„Niech pan przestanie opowiadać androny”, czyli kto żyje w Matrixie

, Polityka, Wiadomości, 27.11.2022 18:04, eł

„Niech pan przestanie opowiadać androny”, czyli kto żyje w Matrixie.

„Niech pan przestanie opowiadać androny”, czyli kto żyje w Matrixie

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Andrychowie, która odbyła się 24 listopada, ostre polityczne przepychanki wywołała informacja o trudnej sytuacji Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Przewodniczący samorządu pozwolił sobie na pełne goryczy refleksje na temat poczynań partii rządzącej w naszym kraju, co inny radny nazwał bezpardonowym atakiem.

Jak już pisaliśmy w dwóch artykułach (tutaj i tutaj), problemy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Andrychowie wynikają z tego, iż nie dostał on od regulatora zgody na skrócenie okresu taryfowego i ustanowienie nowej, wyższej taryfy za wodę i ścieki. Na ostatniej sesji andrychowskiej Rady Miejskiej prezes ZWiK Jan Mrzygłód podkreślił, że taka sama sytuacja dotyczy ogromnej większości spółek wodociągowo-kanalizacyjnych w kraju. Jak podał, tylko 28 z nich otrzymało zgodę na zmianę taryf. Z tego powodu wynik finansowy ZWiK w Andrychowie zamknie się na koniec roku stratą, zaś tegoroczne inwestycje w infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną z konieczności trzeba było ograniczyć do najpilniejszych zadań. Bez zmiany taryfy, spółkę czeka w przyszłym roku walka o utrzymanie płynności finansowej…

Relacja Jana Mrzygłoda skłoniła przewodniczącego Rady Miejskiej w Andrychowie Romana Babskiego do gorzkich refleksji. – Z pięciuset zakładów, które zajmują się tą branżą, o której mówił pan prezes, tylko 28 uzyskało zgodę na nowe taryfy. Czy w takim razie w pozostałych coś jest nie tak – rządzą nimi nieudacznicy, ludzie niekompetentni, ludzie, którzy zajmują się wyłącznie organizowaniem własnej prywaty dla siebie i znajomych królika, czy też może problem leży gdzie indziej? To pierwsze pytanie, z którym stąd wyjdę – powiedział Roman Babski i kontynuował: - Tutaj w wypowiedziach padało wiele słów o środkach rządowych, po które powinniśmy sięgać i o tym, że mamy zaciskać pasa, ograniczać zbędne wydatki i tak dalej. Szanowni państwo, gdy ja startowałem do samorządu, chciałem w nim działać. Dzisiaj okazuje się, że bez wsparcia rządu nie możemy tego normalnie robić. Ja niczego od rządu nie chcę, chcę tylko (bo padło tutaj też hasło, że gmina łupie podatki od mieszkańców) aby budżet centralny nas nie łupił. Dzisiaj jasno zostało powiedziane przez panią skarbnik, ile zabrano nam z PIT-u i CIT-u, a ile otrzymaliśmy z powrotem, nie licząc inflacji. Przedstawiciele władz centralnych przyjeżdżają z kartonikami, każą nam klaskać, bo oni nam dali. My niczego od tych państwa nie chcemy. My sobie radziliśmy przez ostatnie 30 lat i było dobrze. Dzisiaj okazuje się, że bez tych kartoników nie jesteśmy w stanie sobie poradzić.


Nawiązywał tymi słowami do „czeków z tektury”, które przedstawiciele rządu rozdają samorządom, by pokazać społeczeństwu, jak wielkie dotacje przyznają na lokalne inwestycje, gdy tymczasem wprowadzenie Polskiego Ładu sprawiło, iż władze lokalne ponoszą ogromne straty na wpływach z podatku dochodowego.

Przewodniczący podkreślił, że zarówno budżet gminny, jak i centralny to są pieniądze podatników. – Czy rząd ma własne pieniądze ekstra, które rozdaje? No, można po jego działaniach odnieść takie wrażenie… - mówił dalej, ale wówczas przerwał mu radny Krzysztof Kubień, reprezentujący w Radzie Miejskiej PiS. – Może oszczędziłby nam pan takich tyrad – zasugerował radny, na co przewodniczący odparł: - Ja mam prawo wyjść stąd z pewnymi pytaniami i wzbudzić w państwa umysłach również pewną refleksję. Nie da się oddzielić tego, czym żyje nasza gmina od bieżącej polityki. Jeżeli pani radna wzywa tutaj do tego, żebyśmy zacisnęli dziurki w paskach, to ja mam prośbę do państwa radnych, żeby zwrócili się do kancelarii premiera, której projekt budżetu wzrósł w tym roku do półtora miliarda złotych, czyli o 80 procent. Jakież to nowe zadania doszły do tej kancelarii, że aż tak wielki budżet jest planowany?

- Dzisiaj słyszymy, że wina leży wszędzie, winni są wszyscy wokoło. Brak węgla to wina Unii Europejskiej, wysokie ceny to inflacja, słaba gospodarka to wina oczywiście Niemiec, tego być może, żeśmy reparacji wojennych nie dostali. Nawet w pękniętym stadionie upatruje się winę… - mówił dalej Roman Babski, gdy znowu w słowo wszedł mu Krzysztof Kubień. Niezrażony przewodniczący ciągnął dalej: - Mówią to przedstawiciele tej partii, która samodzielnie sprawuje rządy od 2015 roku, a swego czasu prezes tej partii, krytykując swojego poprzednika, mówił o imposybilizmie, czyli że poprzedni rząd praktycznie na nic nie miał wpływu. Ja zatem pytam: na co obecny rząd ma wpływ, poza drukowaniem pieniędzy, które już chyba się kończy? My, niestety, jako gmina, pieniędzy drukować nie możemy – skonkludował.

Wtedy odezwał się radny Jakub Guzdek: - Panie przewodniczący, bezpardonowy atak na rząd, jaki by ten rząd nie był, w samorządzie gminnym, podstawowej jednostce samorządu, to jest po prostu niesłychana sytuacja. Roman Babski wtrącił: - Działania tego rządu wpływają na sytuację taką, że my jeszcze ten rok przeżyjemy, ale…, na co Jakub Guzdek oburzył się, że on przewodniczącemu nie przerywał jego wypowiedzi. – Bardzo pana proszę, żeby pan przestał opowiadać androny, bo gdyby właśnie nie działania obecnego rządu, to nie bylibyśmy w takiej dramatycznej sytuacji – powiedział Roman Babski.


- Czy rząd wywołał wojnę z Ukrainą? Czy rząd polski wywołał pandemię? To przecież na całym świcie jest taka sytuacja. Jestem oburzony, że tutaj robi się politykę w gminie. Ja pana proszę, niech pan nie ogląda telewizji, niech pan odpocznie – skomentował te słowa Jakub Guzdek, czym wywołał śmiech wśród części radnych. Został też nagrodzony oklaskami.

Obecnie oglądam Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, pewnie jak większość z państwa na TVP1. Natomiast panu radzę, aby posłuchał pan, co o obecnej sytuacji mówią samorządowcy z innych miast polskich, bo ja nie słyszę huraoptymistycznych prognoz na przyszły rok. Ten rok być może jeszcze przetrwamy, ale być może w przyszłym o tej porze będziemy się stąd żegnać i ostatni będzie gasił światło – odpowiedział na to Roman Babski.

Potem nastąpiły dalsze słowne przepychanki, w których samorządowcy przegadywali się, kto żyje w Matrixie. Krzysztof Kubień twierdził, że przewodniczący, zaś Roman Babski, iż raczej radni z PiS-u…


Foto: WB

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zakolog, 28.11.2022 09:11

...ciąg dalszy przewodniczącego Romana przypadków. Aż strach pomyśleć z jakimi problemami borykały się przedsiębiorstwa akweduktowe – wodociągowe w Starożytnym Rzymie, takie spółki jak Aqua Appia rok założenia 312 p.n.e. czy choćby Aqua Marcia 144 p.n.e. i działająca do dziś ? Gdyby w nowożytnej Ameryce pan Prezes poinformował udziałowców o stracie kapitału wysokości miliona, to w przeciągu godziny pakowałby swój plecaczek razem z radą nadzorczą. A gdyby to uczynił w Chińskiej Republice Ludowej, to dużą łaskawością byłoby, gdyby zamiast kwaterunku na najbliższym cmentarzu założył dożywotnio więzienny pasiak. I to jest w zasadzie jedyna odpowiedź na pytanie Romana o prywatę i znajomych królika w naszym gminnym kręgu kulturowym.

FeelFree, 28.11.2022 08:31

https://www.filemail.com/d/sbliicqigpajrfj

FeelFree, 28.11.2022 07:59

1. Roman BABSKI 600 827 688 ## 2. Tadeusz BIŁKO 692 954 246 ## 3. Jakub GUZDEK 888 644 089 ## 4. Józefa KAPELA 606 759 269 ## 5. Maciej KOBIELUS 509 052 923 ## 6. Adam KOWALCZYK 605 463 146 ## 7. Krzysztof KUBIEŃ 507 143 710 ## 8. Paweł ŁYSOŃ 691 983 951 ## 9. Dorota MAGIERA 501 707 453 ## 10. Wiesław MIKOŁAJEK 605 103 756 ## 11. Zofia MOSKWIK 660 061 142 ## 12. Sławomir NOWAK 603 081 541 ## 13. Andrzej POWROŹNIK 504 017 014 ## 14. Stanisław PRUS 609 336 947 ## 15. Czesław RAJDA 693 692 770 ## 16. Zbigniew RZADEK 516 069 698 ## 17. Tadeusz SARLEJ 512 294 334 ## 18. Jacek SORDYL 600 803 837 ## 19. Alicja STUDNIARZ 608 330 914 ## 20. Ewa WĄTROBA 503 186 840 ## 21. Władysław ŻYDEK 668 405 658 ## OVER AND OUT

FeelFree, 28.11.2022 07:50

@Szanowni Komentujący i Czytelnicy - Każdy z nas ma możliwość rozmawiania z radnymi. Każdy z nas ma możliwość rozmawiania z przewodniczącym. Każdy z nas ma możliwość rozmawiania z burmistrzem jednym, drugim i trzecim. Każdy z nas ma możliwość zaskarżania uchwał. Każdy z nas ma możliwość kierowania pism do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Każdy z nas ma możliwość zwracania się do instytucji kontrolujących działanie samorządu lokalnego, jeśli uważa, że łamane są jego prawa i podejmowane są szkodliwe decyzje. Każdy z nas ma możliwość udziału w sesjach rady miejskiej. Uważam, że komentarze na mamNewsa to zbyt mało, aby uznać, że zrobiliśmy co w naszej mocy dla naszej lokalnej ojczyzny i siebie samych. Wklejam telefony, może się komuś przydadzą. To RADNI PODEJMUJĄ KAŻDĄ UCHWAŁĘ ! ZAPRASZAM DO KONTAKTU, TO PRAWO KAŻDEGO OBYWATELA !

Skalpel, 28.11.2022 07:37

W Krakowie jest taniej. https://wodociagi.krakow.pl/strefa-klienta/taryfa-i-cenniki.html

Skalpel, 28.11.2022 07:31

Przypomnę tylko że 8 września była podwyżka.https://www.mamnewsa.pl/gospodarka/od-dzis-podwyzka-cen-wody-i-sciekow-w-gminie-andrychow

Skalpel, 28.11.2022 07:27

"Nagrody w 2021 roku: Wysokość nagród wypłaconych w 2021 roku ogółem – 354.554,71 zł"

edi, 28.11.2022 07:11

Tak więc gowa do góry panie Romanie. Na sto procent wcześniej czy później uda Wam się - ekipie Żaka wprowadzić kolejne podwyżki cen dla mieszkańców , tym razem za wodę i ścieki. Pis to drobna przeszkoda jaką pokonacie!!!! I wierzę że będzie i na kolejną podwyżkę pensji dla Żaka i na wyjazdy zagraniczne i na wkład własny do zaciągnięcia kolejnych kredytów tym razem na budowę spalarni za 370 milionów jakie będą spłacać nasze pra prawnuki!!!

edi, 28.11.2022 07:06

Trudn się nie zgodzić z opinią: " Tak to wygląda : najpierw radni od Żaka uchwalili Żakowi super podwyżkę i przestańcie pieprzy.. że to pis kazał bo inni w okolicznych gminach dostali mniejszą podwyżkę. Potem ci sami radni od Żaka mieszkańcom "dali" hardcorową podwyżkę podatków! Teraz Roman Babski w jakiejś moralizotorskiej tyradzie żali się że co.....? Ze póki co nie udało się jeszcze ekipie Żaka mieszkańcom "dać" kolejnej podwyżki tym razem za wodę??? Oj, biedni ci radni od Żaka, biedny Żak. Może choć stan konta poprawi im humor? Poza tym nie wątpimy jako andrychowianie że nie spocznie ani Pan ani p. Żak ani inni jego radni dopóki nie uda się wam wasz cel - żeby mieszkańcy płacili więcej za wodę i ścieki. Wiemy jak potraficie drążyć , jak jeżdzić do Warszawy jeśli wam zależy. A po Pana reakcji wnosze że bardzo chcecie tej podwyżki cen za wodę i ścieki dla mieszkańców."

andrychowianin1, 28.11.2022 06:38

guzdek to ten robił za tło dla kaczyńskiego?

mega-fon, 27.11.2022 22:29

Widzę, że PiS, Wam mózgi przeżarł do samej du..., tego nawet się nie da leczyć!

Zakolog, 27.11.2022 21:29

Romuś dobrze sam wiesz, że pod kopułką szału ni ma, więc nie bierz się za analizy których nie jesteś wstanie swoim umysłem przeprowadzić. Po pierwsze rząd niczego nie drukuje, ba nawet NBP nie drukuje, co więcej NBP ma konstytucyjny zakaz kreacji pieniądza. Jest nawet znacznie gorzej niż sobie w swoim rozumku wyobrażasz, inflacja poprzez dodruk pieniądza jest możliwa tylko w przypadku pieniądza opartego na parytecie np. złota. Rząd po prostu sprzedał obligacje skarbowe i to sprzedał bankom komercyjnym a te banki te obligacje zamieniły w NBP na pieniądz. Czyli rząd zaciągnął dług, który przeznaczył na pomoc dla tych naszych gówno wartych firm, a właściciele tych firm zamiast wzorem Elona Muska zainwestować kasę i podnieść tak zwaną produktywność krańcową, wydali je na nowe samochody, mieszkania, domy oraz fotki na fejsie z podróży zagranicznych, resztę trzymają pod poduszką. Dlatego pierwszy wzrost cen miał miejsce na rynku nieruchomości i w budownictwie. Na to co mają w skarpecie rynek reaguje wzrostem cen innych produktów. To jest dokładnie to samo, co zrobiliście z Tomusiem, czyli wypuściliście obligacje gminne, i kupiliście sieci przesyłowe, które głównie biegną po terenach gminy i skarbu państwa, nawet tych obligacji nie zamieniliście na pieniądz, tylko na dług od Idea Money i mieszkańcy będą ten dług spłacać przez następne 10 lat. Innymi słowy daliście kasę Januszowi a mieszkańcom luksusową możliwość spłacenia tej kasy. Rząd przynajmniej z kasy którą dał przedsiębiorcom będzie ściągał podatki, zamiast wypłacać zasiłki dla bezrobotnych. Wy zaś będziecie jeszcze Januszowi dopłacać za możliwość ogrzewania gminnych budynków !

Archanioł Michał, 27.11.2022 20:59

Romek Ty nie robisz w samorządzie tylko u żdziska. Nie myślisz o mieszkańcach i przedsiębiorcach, którzy DOSTALI tylko o waszej sitwie, KTÓREJ "ZABRANO", a i tak to, co DOSTANIECIE wywalacie na fanaberie wodza waszego ździsława - ASFALT NA PAŃSKIEJ. Za jakie kostki z pańskiego stołu robisz z siebie POŚMIEWISKO ?

robol, 27.11.2022 20:27

dokładnie. Tak to wygląda : najpierw radni od Żaka uchwalili Żakowi super podwyżkę i przestańcie pieprzy.. że to pis kazał bo inni w okolicznych gminach dostali mniejszą podwyżkę. Potem ci sami radni od Żaka mieszkańcom "dali" hardcorową podwyżkę podatków! Teraz Roman Babski w jakiejś moralizotorskiej tyradzie żali się że co.....? Ze póki co nie udało się jeszcze ekipie Żaka mieszkańcom "dać" kolejnej podwyżki tym razem za wodę??? Oj, biedni ci radni od Żaka, biedny Żak. Może choć stan konta poprawi im humor? Poza tym nie wątpimy jako andrychowianie że nie spocznie ani Pan ani p. Żak ani inni jego radni dopóki nie uda się wam wasz cel - żeby mieszkańcy płacili więcej za wodę i ścieki. Wiemy jak potraficie drążyć , jak jeżdzić do Warszawy jeśli wam zależy. A po Pana reakcji wnosze że bardzo chcecie tej podwyżki cen za wodę i ścieki dla mieszkańców.

maniek, 27.11.2022 20:05

luz blues. najważniejsze Panie Roman żeście Żakowi uchwalili hiper podwyżkę pensji (nie mówcie że to wina pisu bo inni wójtowie w okolicy jak dostawali podwyżki to mniejsze) a andrychowianom żeście uchwalili podwyżkę podatków (nie mówcie że to wina pisu bo np. sąsiednim Wieprzu są mniejsze stawki od nieruchomości). Resztą się Pan nie przejmuj. Najwyżej każe się dyrektorowi od kultury sprowadzić jakiś teatr gdzie znowu będzie mógł pan z uśmiechem na twarzy powywijać pałką z latekstu czy czegoś tam - tak dla oddechu od "dowalania" Żakoi podwyżką pensji a ludziom podwyżki podatków :)

FeelFree, 27.11.2022 19:57

Na straganie w dzień targowy Takie słyszy się rozmowy: „Może pan się o mnie oprze, Pan tak więdnie, panie koprze”. „Cóż się dziwić, mój szczypiorku, Leżę tutaj już od wtorku!” Rzecze na to kalarepka: „Spójrz na rzepę - ta jest krzepka!” Groch po brzuszku rzepę klepie: „Jak tam, rzepo? Coraz lepiej?” „Dzięki, dzięki, panie grochu, Jakoś żyje się po trochu. Lecz pietruszka - z tą jest gorzej: Blada, chuda, spać nie może”. „A to feler” - Westchnął seler. Burak stroni od cebuli, A cebula doń się czuli: „Mój buraku, mój czerwony, Czybyś nie chciał takiej żony?” Burak tylko nos zatyka: „Niech no pani prędzej zmyka, Ja chcę żonę mieć buraczą, Bo przy pani wszyscy płaczą”. „A to feler” - Westchnął seler. Naraz słychać głos fasoli: „Gdzie się pani tu gramoli?!” „Nie bądź dla mnie taka wielka” - Odpowiada jej brukselka. „Widzieliście, jaka krewka!” - Zaperzyła się marchewka. „Niech rozsądzi nas kapusta!” „Co, kapusta?! Głowa pusta?!” A kapusta rzecze smutnie: „Moi drodzy, po co kłótnie, Po co wasze swary głupie, Wnet i tak zginiemy w zupie!” „A to feler” - Westchnął seler.

FeelFree, 27.11.2022 19:56

W ramach próby odniesienia się do przedstawionego zjawiska, ale z dostosowaniem się do meta-poziomu panującego podczas kolejnej sesji Rady Miejskiej w Andrychowie jedyne co wydaje mi się adekwatne to utwór Jana Brzechwy. P.S. Tylko co robił nasz polonista quasi-moralizator sesyjny podczas lekcji, na której analizowano treść tego wiersza? Bo przesłania nie załapał zupełnie...