reklama

Ten pomnik ma już blisko 95 lat. Czeka go lifting

, MAGAZYN, Wiadomości, 20.01.2023 16:10, eł

Jego dzieje są dość burzliwe.

Ten pomnik ma już blisko 95 lat. Czeka go lifting

Stojący przy ulicy Lwowskiej w Wadowicach pomnik poległych żołnierzy 12 Pułku Piechoty za 5 lat z kawałkiem będzie miał okrągły wiek. Pewne jego elementy są jednak znacznie nowsze, ponieważ Niemcy zniszczyli je w czasie okupacji, a odtworzone zostały na długo po zakończeniu II wojny światowej. Teraz władze miasta planują remont zabytku.

Pomnik upamiętniający poległych 12 Pułku Piechoty został odsłonięty 11 listopada 1928 roku. Zaprojektowali go wspólnie dwaj wadowiccy artyści rzeźbiarze - Józef Jura i Franciszek Suknarowski. Na szczycie wykonanego z piaskowcowego cokołu znalazła się urna z emblematami Krzyża Walecznych i girlandą laurową. Na jego bokach umieszczono wykonane z brązu nazwy sześciu pól bitewnych, na których walczył 12 Pułk Piechoty, a na froncie postumentu stanęła figura żołnierza. Pod nią wmurowano tablicę upamiętniającą poległych. Inicjatorem budowy pomnika był ppłk Józef Stefan Ćwiertniak, ówczesny dowódca wadowickiej „dwunastki”.

W czasie okupacji władze niemieckie odarły pomnik ze wszystkich elementów nawiązujących do niepodległej Polski. Zniszczona została figura żołnierza, a tablicę i napisy usunięto. Pozostał praktycznie nagi cokół, który coraz bardziej niszczał, aż w latach 70. trafił na „wygnanie” – przeniesiono go bowiem na cmentarz wojskowy w Wadowicach. Na swoje miejsce przed budynkiem dawnych koszar wojskowych pomnik wrócił w 1981 roku. W kolejnym został wpisany do rejestru zabytków.

Teraz czeka go remont, choć jeszcze nie wiadomo, kiedy do niego dojdzie. Władze miasta ogłosiły zapytanie ofertowe, aby wyłonić wykonawcę, który opracuje dokumentację niezbędną do wykonania renowacji. Postępowanie w tej sprawie jednak unieważniły, ponieważ cena najkorzystniejszej oferty przekraczała kwotę zarezerwowaną na ten cel. Zaraz potem ponowiły procedurę.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy