reklama

Koniec darmowych przejazdów dla uczniów i podwyżka cen biletów

Gospodarka, Wiadomości, 23.01.2023 18:18, eł

Takie zmiany szykują się w komunikacji miejskiej w gminie Andrychów.

Koniec darmowych przejazdów dla uczniów i podwyżka cen biletów

To już prawie nieuniknione. Bilety jednorazowe i miesięczne w komunikacji miejskiej na terenie gminy Andrychów podrożeją. Nie będzie też już bezpłatnych przejazdów dla uczniów i studentów. Jedynie seniorzy po 75. roku życia, dzieci do lat siedmiu i niepełnosprawni nadal będą mogli jeździć za darmo.

Co prawda, na razie powstał jedynie projekt uchwały w tej sprawie, który zostanie poddany pod głosowanie 26 stycznia, ale można się spodziewać, że większość radnych zgodzi się na podwyżkę. Jeśli samorządowcy tego nie zrobią, zarząd spółki PKS Południe ze Świerklańca, która jest operatorem miejskiej komunikacji, gotów jest rozwiązać umowę z gminą. Jak bowiem twierdzi, wpływy ze sprzedaży biletów nie pokrywają kosztów obsługi połączeń.

W projekcie uchwały w sprawie nowych cen biletów wprowadzono takie kwoty, jakie zasugerował przewoźnik. Jednorazowe bilety normalne mają podrożeć o 50 gr – z 3,00 do 3,50 zł. W planach jest też zmiana listy osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnych przejazdów. Jeśli uchwała wejdzie w życie, za darmo będą jeździć już tylko seniorzy po 75. roku życia, dzieci do lat siedmiu i inwalidzi z najwyższym stopniem niepełnosprawności.

Uczniowie oraz studenci do 26 lat, którzy obecnie również nie płacą za przejazdy komunikacją miejską, mają zostać pozbawieni tego przywileju. Zgodnie z projektem uchwały, bilety dla nich będą kosztować tyle samo, co dla emerytów i rencistów od 60 do 74 lat, czyli złotówkę. Podrożeć mają także bilety miesięczne normalne - z 90 do 110 zł. W planach jest ponadto wprowadzenie tańszych biletów miesięcznych, przeznaczonych dla uczniów i studentów - po 35 zł.

Zmiany mają wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia wprowadzającej je uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego. W praktyce oznacza to, że podwyżki można się spodziewać w drugiej połowie lutego.
Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zakolog, 24.01.2023 15:28

Lekcja druga – demokracja hierarchiczna, nierówności dochodowe. Szanowny Mieszkańcu, jeśli w okolicach twoich kieszeni czujesz nieprzyjemne swędzenie, to znaczy, że radni od pana burmistrza właśnie penetrują twoje miejsca intymne. Radni podnoszą ręce, a ty się drapiesz i to się nazywa inna czynność fiskalna.

FeelFree, 24.01.2023 13:44

Demokracja zakłada udział obywateli w sprawowaniu władzy, szczególnie w nadzorowaniu i kontrolowaniu władzy wybranej przez nas. Inaczej nawet władza lokalna staje się quasi-monarchią, quasi-tyranią, lub quasi -anarchią, lub totalną biurokracją. Pretensję o własną BIERNOŚĆ można mieć do samego siebie... " Akceptacja wszystkiego pod pretekstem, że Bóg tak chciał, utrwala zastane sytuacje, nasila niesprawiedliwość, nie pozwala ludziom zmierzać ku lepszemu światu. Droga do wyzwolenia zaczyna się z chwila odrzucenia koncepcji biernego stosunku człowieka do Boga." [ José Frèches]

FeelFree, 24.01.2023 13:20

https://bip.malopolska.pl/umandrychow,m,311471,komisja-skarg-wnioskow-i-petycji.html

FeelFree, 24.01.2023 13:19

https://www.bip.krakow.pl/?id=361

FeelFree, 24.01.2023 13:18

https://www.nik.gov.pl/kontakt/skargi-i-wnioski/

FeelFree, 24.01.2023 13:17

https://krakow.rio.gov.pl/p,61,kontakt

FeelFree, 24.01.2023 13:17

https://www.cba.gov.pl/pl/zglos-korupcje/445,Zglos-korupcje-osobiscie-lub-pisemnie.html

Zakolog, 24.01.2023 11:56

Darmowy Kurs Oszczędzania Pieniędzy Andrychowskich Podatników – dla seniorów z Rady Miasta. Lekcja pierwsza. Jak powszechnie wiadomo metropolia Andrychów zatrudnia trzech burmistrzów odsługiwanych przez dyrektora biura i kilka sekretarek, wszyscy o najwyższych z możliwych kwalifikacjach patrząc po wysokości ich zarobków. Na polskim rynku próżno szukać tej klasy specjalistów, których fachowość potwierdzona jest szeregiem certyfikatów. Do zadań burmistrzów należy między innymi nadzór właścicielski nad spółkami miejskimi, za który otrzymują wynagrodzenie. Pytanie do studentów seniorów, jaki jest powód, aby burmistrzowie zasiadali w radach nadzorczych tych spółek i otrzymywali dodatkowe wynagrodzenie za opłaconą już pracę ? Jaki jest powód, aby radca prawny zatrudniony w urzędzie miejskim również zasiadał we władzach spółek i otrzymywał dodatkowe wynagrodzenie za świadczenie usług opłaconych już przez urząd. Dlaczego andrychowski podatnik ma płacić podwójnie za tą samą pracę. Miasto Andrychów jest właścicielem trzech spółek w których zasiada dziewięciu wybrańców za prawie 3 tysiące miesięcznie każdy, mających wykonywać pracę za trzech burmistrzów, już opłaconą za prawie 60 tysięcy miesięcznie. Może nasi seniorzy radni zamiast podnosić mieszkańcom podatki i opłaty, wpierw zaczęliby oszczędzać kasę mieszkańców i optymalizować wydatki ?

Aniaseniorka , 24.01.2023 09:40

drobna uwaga wynikająca z obserwacji : bilet za 1 zł może kupić osoba która : 1/ skończyła 60 lat i 2 / warunek konieczny wg uchwały RM !!!!! - posiada Kartę Seniora . z obserwacji wynika mi , ze min 50 % osób korzystających z tej ulgi - karty Seniora nie posiada . Jak zatem ma gmina rozliczać dopłaty ? Pierwsza kontrola krzyżowa : ilosc zakupionych biletów za 1 zł a ilość wydanych w andrychowie Kart Seniora - może spowodować kolosalne kłopoty gminy .

mega-fon, 23.01.2023 22:18

Coś pod rozwagę, jeżeli jako emeryt dostaję więcej, niż zarabiałem, to dlaczego mam płacić złotówkę, to trochę nieuzasadnione ekonomicznie, ale może ja jestem nienormalny?(większośc emerytów tak ma), chyba, że pracowali na odp....l i czują tego skutki.

Koniczynka, 23.01.2023 21:22

Podstawa to wprowadzenie biletu na tak zwaną jedynkę, czyli linia osiedlowa 2zł.

Zakolog, 23.01.2023 21:19

Nasza Rada Starców jedyne co potrafi, to podnosić podatki, ceny biletów, podejmować rezolucje w celu podniesienia cen wody, zero kreatywności, zdolności zarządzania. Byle firma, którą zresztą sami wybrali i podpisali umowę na pięć lat może ich zastraszyć, jak tylko chce lewarować i to wszystko na koszt mieszkańców. Nie mają nawet szczypty honoru , aby za swoje nieudacznictwo nie brać od mieszkańców pieniędzy, tylko pchają się na te stołki i darmową kawę w urzędzie.