reklama
reklama

Nadal nie ma prądu. Kiedy energetycy uporają się ze wszystkimi awariami? [AKTUALIZACJA]

Gospodarka, Wiadomości, 23.01.2023 12:05, eł
Sytuacja jest naprawdę trudna.
Nadal nie ma prądu. Kiedy energetycy uporają się ze wszystkimi awariami? [AKTUALIZACJA]

Są miejsca w powiatach wadowickim, oświęcimskim i suskim, gdzie już trzecią dobę nie ma prądu. Tauron Dystrybucja zapowiada, że usuwanie awarii potrwa do 23.00 we wtorek (24 stycznia). Nieoficjalnie energetycy mówią jednak, iż nie ma szans by w tym terminie usunąć wszystkie awarie...

Intensywne opady śniegu w nocy z piątku na sobotę spowodowały ogromne szkody. Mokry, ciężki śnieg nawarstwił się przewodach elektrycznych, toteż niektóre zrywały się pod własnym ciężarem. Większość przerwały jednak łamiące się drzewa lub ich konary. W regionie nie brakuje też poprzewracanych słupów energetycznych. Jak podaje Ewa Groń, rzeczniczka prasowa firmy Tauron Dystrybucja SA., w niedzielę rano w całym województwie małopolskim prądu nie miało 108 tys. odbiorców. W godzinach popołudniowych bez energii elektrycznej pozostawało jeszcze 91 tys. z nich.

Dzisiaj (23 stycznia) sytuacja nie jest dużo lepsza. Choć służby energetyczne działały przez cały weekend, wciąż wiele jest miejsc, gdzie nadal nie ma prądu. W samym powiecie wadowickim brakuje go u prawie 2000 odbiorców! Ekipy nierzadko miały problemy z dotarciem do celu z powodu powalonych drzew, których wcześniej nie zdążyli usunąć strażacy.


Trudno jest dodzwonić się na pogotowie energetyczne (może to trwać nawet kilkadziesiąt minut), a ci, którym się to uda, słyszą tylko uspokajające zapewnienia, że prąd wróci do wieczora. Na stronie internetowej, na której Tauron Dystrybucja informuje o awariach i planowanych wyłączeniach energii elektrycznej, szacunki są znacznie mniej optymistyczne. Przewidywany termin zakończenia prac związanych z usuwaniem awarii to godzina 23.00 we wtorek, 24 stycznia. Nieoficjalnie jednak mówi się, że potrwa to znacznie dłużej. Jeden ze strażaków, który rozmawiał z działającymi w terenie energetykami, mówi: - Chcą jak najszybciej włączyć przynajmniej niskie i średnie napięcie, ale usuwanie wszystkich awarii, żeby wrócić do stanu pierwotnego, może potrwać z tydzień.

Tak długo, według spółki Tauron Dystrybucja, mogą potrwać przerwy w dostawie energii elektrycznej w powiecie wadowickim.

Z awarią wielu linii energetycznych związany jest też inny problem. Nie wszystkie rogatki kolejowe (które wszak też są zasilane prądem) działają. Dlatego zbliżając się do przejazdu, gdzie są one otwarte, warto zwrócić uwagę na to, czy mimo wszystko nie nadjeżdża pociąg.

Foto: OSP Frydrychowice

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

mirko2006, 24.01.2023 10:26

Wisper, skąd ty się zerwałeś "prawnku" i wypisujesz takie farmazony, popierwsze obciąć bez zgody właściciela to sobie możesz swoją grzywkę oile ją masz, po drugie dbanie o drzewostan należy do jego właściciela, według twojego prawa to jak z twojego drzewa zpadnie konar i kogoś uszkodzi to kto za to odpowie? No ty będziesz winny i będziesz płacił poszkodowanemu za jego leczenie oile przeżyje, a jak ktoś złamie nogę na nie odśnieżonym chodniku przed twoją posesją to też ty będziesz winny. Tak więc zamknij piwo i do obcinania i odśnieżania marsz! A nie wymądrzać się niemając bladego pojęcia o tym co wypisujesz.

koleszka, 24.01.2023 00:11

Frydrychowice zarzeczna brak prądu nadal - 3 doba. Na infolini mają wy…ane. Panowie z tauronu jeżdżą popołudniami odłączają. Ranna zmiana przyłącza. Jak będzie w tym tyg to będzie dobrze. A dzisiaj krowę prąd poraził bo nie miał kto od soboty przyjechać i odciąć zasilania na zerwanych przewodach.

Wisper, 23.01.2023 18:02

@ obserwator2012. Życzę miłego dnia i powodzenia w życiu.

Wisper, 23.01.2023 17:56

@ obserwator2012. Życzę miłego dnia i powodzenia w życiu.

obserwator2012, 23.01.2023 17:18

@ Wisper . Obok mojej działki przebiega linia energeryczna i nigdy nie czekam na energetyków, aby mi podcieli gałęzie o 50 cm .I może dlatego mam prąd. I robię to pomimo,że nie należy to do mnie i pomimo ,że mam już trochę lat. Najlepiej to leżeć z butelką piwa i czekać na trzęsienie ziemi, bo zburzy się piwo i samo się otworzy. Czytaj komentarze ze zrozumieniem i nie chwal się znajomością prawa, bo napewno codziennie je łamiesz.

Wisper, 23.01.2023 15:31

Zgodnie z przepisami, gdy gałęzie drzew kolidują z liniami energetycznymi, obowiązek ich przycięcia należy do dostawcy energii. Nie ma tutaj znaczenia, czy teren należy do osoby prywatnej czy miasta. Co więcej, nie jest w tym przypadku wymagana nawet zgoda właściciela nieruchomości. Więc komentarz wstawiony przez "obserwator 2012" to zwykła bujda

obserwator2012, 23.01.2023 13:55

Teraz to wyszło, ale trzeba pamiętac,że drzewa maja nie tylko korzenie , ale też gałęzie-po co mam je obcinać -nie chce mi się, nie moja sprawa,moje drzewo, wytrzymam bez prądu : takie oto odpowiedzi słyszymy, gdy poprosimy sąsiada, o podcięcie gałęzi o 50cm

Wisper, 23.01.2023 13:44

Chocznia ul. Główna - od OSP w stronę Wadowic nadal brak prądu.