reklama

Zadał osiemnaście pytań. Otrzymał cztery zdania odpowiedzi...

, Polityka, Wiadomości, 20.01.2023 13:30, eł

Radny chciał poznać prawdę o budowie Stawu Anteckiego w Andrychowie.

Zadał osiemnaście pytań. Otrzymał cztery zdania odpowiedzi...

Jak już wielokrotnie pisaliśmy, między pierwszym wykonawcą Stawu Anteckiego a gminą Andrychów doszło do obustronnego rozwiązania umowy, ponieważ każda ze stron miała poważne zastrzeżenia do drugiej. Obie twierdzą, że ta druga winna jest różnych uchybień. Radny Krzysztof Kubień od prawie dwóch miesięcy próbuje się dowiedzieć od burmistrza, ile prawdy jest w zarzutach firmy. Na próżno...

W listopadzie minionego roku firma Arco System z Oświęcimia (pierwszy wykonawca Stawu Anteckiego) przysłała do Urzędu Miejskiego w Andrychowie pismo, w którym szczegółowo odniosła się do zarzutów, jakie pod jej adresem skierował wiceburmistrz miasta Mirosław Wasztyl. Zażądała, aby odczytał on całą nadesłaną treść podczas sesji Rady Miejskiej. Zapowiedziała, że jeśli zastępca burmistrza tego nie zrobi, przedstawiciele firmy gotowi są złożyć w sądzie pozew o naruszenie dóbr osobistych spółki Arco. Pisaliśmy o tym w artykule „Poprzedni wykonawca Stawu Anteckiego oskarża wiceburmistrza Andrychowa o pomówienie”.

Radny gminy Andrychów Krzysztof Kubień ze swej strony próbował się dowiedzieć, ile prawdy jest w wyjaśnieniach spółki Arco. Firma twierdzi, że nie ma sobie nic do zarzucenia, bowiem prace wykonała prawidłowo, ale nie mogła się zgodzić na pewne niezgodne z umową żądania zamawiającego, czyli gminy. Samorządowiec przygotował listę osiemnastu pytań, które odczytał na listopadowej sesji Rady Miejskiej. Miał na nie otrzymać odpowiedź pisemną. Kiedy do czasu kolejnej sesji jej nie dostał, złożył swe pytania ponownie, tym razem na piśmie. Wczoraj (19 stycznia) otrzymał wreszcie odpowiedź od burmistrza Tomasza Żaka, ale bynajmniej nie taką, jakiej oczekiwał. To były zaledwie cztery zdania.

Z uwagi na niespójne i nieprecyzyjne pytania oraz takie, które zawierają w sobie nieprawidłowe tezy, informujemy, że w celu udzielenia merytorycznej odpowiedzi konieczne jest wcześniejsze przedstawienie wyjaśnień złożonych zagadnień problematyki hydrologicznej, warunków przetargowych oraz kontraktowych oraz przebiegu przedmiotowego procesu budowlanego. Bez znajomości szerszego kontekstu problematyki oraz elementarnej wiedzy hydrologicznej, prawa budowlanego, warunków kontraktowych i zamówień publicznych, nie jest możliwe udzielenie precyzyjnych odpowiedzi na zadane pytania.” - czytamy piśmie podpisanym przez burmistrza. - „Biorąc pod uwagę złożoność sprawy, przygotowanie stosownych materiałów wymaga czasu. W związku z natłokiem obowiązków pracowników realizujących obecnie zadania zarówno na Stawie Anteckiego, jak i na Pańskiej Górze, stosowne wyjaśnienia otrzyma Pan w najkrótszym możliwym terminie.

Poniżej publikujemy listę pytań radnego Krzysztofa Kubienia, a także otrzymaną przez niego odpowiedź.Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 23.01.2023 01:34

@szppp, @Archanioł Michał, @Zakolog - oczywiście macie rację... natomiast w umysłach wielu osób kłamstwo powtarzane wielokrotnie staje się "prawdą". Propaganda i reklama nie istniałaby, gdyby nie były skuteczne. Nikt by ich nie używał, gdyby skutecznie nie zatruwały bezbronnych umysłów. A jedynym sposobem na pokonanie kłamstwa jest mówienie prawdy. Podobnie jak jedynym lekarstwem na nienawiść jest miłość. Oczywiście nie jest to proste, i łatwiej o tym pisać niż to robić i tym żyć. Ale i tak warto... warto, warto. Róbmy swoje.

szppp, 22.01.2023 23:37

@FeelFree - archanioł ma rację. "Beskidek mały" napisze każde kłamstwo, każdą głupotę żeby mu tzw. Zakpaprak dodał premii. Takich tutaj jest więcej. Lepiej rozmawiać z ludźmi w Andrychowe niż paprać się w błoto kłamstw propagandzistów

Archanioł Michał, 22.01.2023 21:40

@FeelFree dyskusja z propagandystą jest tak skuteczna jak próba skomunikowania sie z bełkotem niejakiego Żaka vel Ździsław, czyli żadna. Ten osobnik napisze wszystko byleby tylko dostać okruch z pańskiego stołu. Oczywiście warto prostować dla czytających jego brednie. @Zakolog Pańska nie jest tak ciekawa hydrologicznie, ale kto wie, kto wie.Może i tutaj POPŁYNIE w swoja profesurę ;).

Zakolog, 22.01.2023 20:16

@FeelFree - Lidera Samorządowej Hydrologii to On otrzymał na osuwisku, obecnie robi habilitację na stawie Anteckiego, aż cierpnę jak ze swoją edukacją pójdzie jeszcze dalej i złoży papiery na profesora. Andrychów tego splendoru już finansowo na pewno nie przetrzyma.

FeelFree, 22.01.2023 20:14

"Nie będziemy tu zbyt długo i wcale tak bardzo się nie liczymy. Nic co robimy, nie jest wieczne. Ostatecznie Ty też przeminiesz. Przeminą Twoje dokonania. Przeminą Twoje dzieci. Przeminą Twoje myśli. Przeminie ta planeta. Przeminie słońce. Wszystko przepadnie." [Naval Ravikant]

FeelFree, 22.01.2023 20:04

"Kiedy rozpaczam, przypominam sobie z historii, że prawda i miłość zawsze wygrywa. Że byli tyrani i mordercy, którzy wydali się przez długi czas niezwyciężeni, ale w końcu zawsze upadali. Pomyśl o tym." M.G.

FeelFree, 22.01.2023 20:00

@beskidmaly - nie mam zamiaru schodzić do poziomu dyskusji opartej na przekręcania nick-ów itd. Dziwni mnie natomiast, a nawet przeraża tkwienie niektórych w sztywnej retoryce adwokata (motywacji nie mam zamiaru głośno tu zgadywać, chociaż mam zdanie w tej kwestii, to pozostawię je dla siebie). W tym co nazywasz "sporem prawnym" STRONĄ zawsze jest OGÓŁ OBYWATELI Gminy Andrychów! I na ich nieszczęście ten interes jest chwilowo reprezentowany przez osoby, zwane zwyczajowo burmistrzami, które korzystając z powierzonej im przez nas Obywateli władzy generują swoim decyzjami coraz to nowe i kosztowne ! dla nas kłopoty, które potem "bohatersko" próbują rozwiązać, aby tej władzy nie stracić. Żałosne to widowisko. Ale schodząc z tematów gminnych, to mam pociechę dla wszystkich rozczarowanych poczynaniami władz na całym świecie z Putinem włącznie, oraz wszystkim zbytnio przejmującym się rzeczywistością. Dwa cytaty.... Pozdrawiam.

beskidmaly, 22.01.2023 18:29

Feelus w sporze prawnym urząd jest z firmą która budowała strefę i już firma prosi o ugodę w sprawie kosztów poniesionych przez gminę. Natomiast w sprawie stawu nie mam wiedzy i dlatego nie użyłem zwrotu spor prawny.

NIE bo NIE, 22.01.2023 18:28

@Zakolog, myślę że dziura w twoim mózgu jest tak duża*, że dna nie sięgnie nigdy ! a szkoda bo Twoje plugastwo jest jeszcze niżej... co wcale mnie nie dziwi, pod czaszką trzeba coś mieć. *HIPER DUŻA

FeelFree, 22.01.2023 17:29

@Zakolog - z Sądem wójt może sobie poradzić... choćby nie wypełniając jego postanowień i stawiając się ponad władzą sądowniczą ... to już było, nic nowego. Tym bardziej Sądem w tym wypadku będą mieszkańcy Gminy Andrychów podczas wyborów. No chyba, że można gdzieś kupić certyfikat "Lider Samorządowej Hydrologii"... no byłby to może jakiś argument w sprawie? co prawda jak zwykle za nasze pieniądze, ale zawsze. W myśl miakiawelicznej zasady, że w polityce wszystkie chwyty dozwolone.

Zakolog, 22.01.2023 17:18

@beskidmaly - Poważnie w sporze prawnym – to oświeć nas, która ze stron złożyła pozew ? Bo tylko zaproszenie przez Sąd wypełnia definicję „sporu prawnego”, cała reszta to tylko ugoda, ewentualnie zatwierdzona przez Sąd. Jak podczas procesu padną powyższe pytania, to nasz burmistrz Żak, również będzie pouczał sędziego z zakresu hydrologii porównawczej i tłumaczył się brakiem czasu urzędników ? Ponadto w tej sprawie Sądem Najwyższym są mieszkańcy gminy Andrychów i to oni żądają odpowiedzi.

FeelFree, 22.01.2023 17:17

"Gazeta to wielka siła..." jak mawiał pewien Mahatma, więc każdy czytelnik może powyżej zobaczyć kto zadał, jakie pytanie i kto, oraz jak nie nie odpowiedział... było na to 14 dni czasu, zgodnie z ustawą. Nie przejmujmy się zanadto pytaniami radnego i mętną odpowiedzią... prawda i tak wyjdzie na jaw. Ale każdy wyborca może wyciągnąć wnioski na temat wójta i radnych, oby korzystne dla gminy przy urnach wyborczych.

FeelFree, 22.01.2023 17:05

"Uderz w stół, a beskidmaly się odezwie."

beskidmaly, 22.01.2023 16:44

To nie są pytania radnego tylko firmy budowlanej która jest w sporze z urzędem w sprawie niewłaściwego wykonania stawu Anteckiego.

FeelFree, 22.01.2023 16:10

https://frdl.org.pl/static/upload/store/frdl/OPINIE_I_KOMENTARZE_FRDL/komentarz_Sitniewski._1.pdf

FeelFree, 22.01.2023 16:09

"Art. 24. - [Obowiązek radnego udziału w pracach; uprawnienia radnego; interpelacje i zapytania] - Samorząd gminny. Dziennik Ustaw Dz.U.2023.40 t.j. Akt obowiązujący Wersja od: 5 stycznia 2023 r. Art. 24. [Obowiązek radnego udziału w pracach; uprawnienia radnego; interpelacje i zapytania] 3. W sprawach dotyczących gminy radni mogą kierować interpelacje i zapytania do wójta. 4. Interpelacja dotyczy spraw o istotnym znaczeniu dla gminy. Interpelacja powinna zawierać krótkie przedstawienie stanu faktycznego będącego jej przedmiotem oraz wynikające z niej pytania. 5. Zapytania składa się w sprawach aktualnych problemów gminy, a także w celu uzyskania informacji o konkretnym stanie faktycznym. Przepis ust. 4 zdanie drugie stosuje się odpowiednio. 6. Interpelacje i zapytania składane są na piśmie do przewodniczącego rady, który przekazuje je niezwłocznie wójtowi. Wójt, lub osoba przez niego wyznaczona, jest zobowiązana udzielić odpowiedzi na piśmie nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania interpelacji lub zapytania. 7. Treść interpelacji i zapytań oraz udzielonych odpowiedzi podawana jest do publicznej wiadomości poprzez niezwłoczną publikację w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej gminy, oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty."

FeelFree, 22.01.2023 16:03

"Prawda jest potężniejsza od jakakolwiek broni masowej zagłady."

FeelFree, 22.01.2023 16:03

Wójt Żak jak widać w podpisanym przez niego dokumencie nie ma odwagi, aby udzielić odpowiedzi na konkretne pytania zadane przez radnego, co jest z resztą obowiązkiem i uprawnieniem każdego radnego. Uprawnienia kontrolne radnego są bardzo istotne i są działaniem podejmowanym dla dobra Mieszkańców. Nawet jeśli się nie lubi Pana Kubienia, to działa on w tym wypadku w ochronie budżetu gminy, czyli w interesie nas wszystkich. A wójt ma obowiązek odpowiedzieć na te pytania radnego; każdego radnego. To oczywiste, zwłaszcza, że przecież może napisać po prostu PRAWDĘ. No chyba, że nie może napisać prawdy ?

beskidmaly, 22.01.2023 12:55

Brawo.! brawo! brawo! a przed wyborami chwalił się jakie to ma znajomości w PiS i co to zrobi dla gminy ,a u Burmistrza nie był lepiej jak dwa lata. Zadaje pytania a wiedze przekazuje do zainteresowanych firm będących w sporze z gminą .

Zakolog, 22.01.2023 12:49

@NIE bo NIE - wiesz co to frenologia ? XIX- wieczna nauka polegająca na analizie budowy i kształtu czaszki, w celu określenia cech charakteru badanego pacjenta. Zapewne w tej dyscyplinie naukowej masz szereg osiągnięć, a długotrwałe jej praktykowanie wykształciło u ciebie imponujący wałeczek w obszarze kory przed czołowej, kiedyś zwany miedzianym czołem. Obecnie jednak pewne funkcje intelektualne wiąże się z analizą tekstów pisanych przez badanych i na ich podstawie określa występujące deficyty. Akurat w powyższym tekście masz wystarczającą i bardzo charakterystyczną próbkę słowa pisanego, z której możesz wywieś szeroki obraz różnych zaburzeń umysłowych. Spróbujesz tej nowoczesnej diagnostyki i podasz nam jej wyniki ?

NIE bo NIE, 22.01.2023 11:04

Ten facet nie zrobił nic dla Andrychowa, nic dla Gminy ! Pluje tylko na Nas wszystkich mieszkańców ! Pana chora zawiść po przegranych wyborach niszczy to co robi Burmistrz Żak i Urząd dla mieszkańców. Pan nie potrafi pomóc w niczym ! tyko "srać do swego gniazda". Taka smutna prawda o Panu. Nawet na tym zdjęciu to widać ile zawiści i złości w Panu jest. Nie pozdrawiam Pana, szczerze nie lubię Pana, nie wiem jak ktoś mógł na Pana głosować ... nie robi Pan nic dobrego !!! dla Gminy, a Pana zachowanie jest obrzydliwe, powinien Pan zostać usunięty z Rady Gminy.

Archanioł Michał, 20.01.2023 22:17

@Skalpel zdzisław już dawno "pokazał" mieszkańcom środkowy palec @ababa ten bełkot jest zamierzony - z bełkotem nie można polemizować - i o to zdzisiowi chodzi.

ababa, 20.01.2023 18:36

No cóż, pytania faktycznie trochę zawiłe, ale nie widzę powodu aby na nie nie odpowiadać w przewidzianym przepisami terminie. Czytając natomiast pismo Burmistrza, stwierdzić należy, że takiego bełkotu urzędniczego mógł się tylko dopuścić niskich lotów, początkujący referent, bez wiedzy merytorycznej o prawnej już nie wspomnę. Składnia i logika zastosowanych zdań, bez właściwej interpunkcji, pozostawia wiele do życzenia. Tak oto plus dla pana Radnego, a panu Burmistrzowi polecam wczytanie się w dokumentację sprawy, przed sporządzaniem bzdurnych odpowiedzi bez składu i ładu.

ababa, 20.01.2023 18:36

No cóż, pytania faktycznie trochę zawiłe, ale nie widzę powodu aby na nie nie odpowiadać w przewidzianym przepisami terminie. Czytając natomiast pismo Burmistrza, stwierdzić należy, że takiego bełkotu urzędniczego mógł się tylko dopuścić niskich lotów, początkujący referent, bez wiedzy merytorycznej o prawnej już nie wspomnę. Składnia i logika zastosowanych zdań, bez właściwej interpunkcji, pozostawia wiele do życzenia. Tak oto plus dla pana Radnego, a panu Burmistrzowi polecam wczytanie się w dokumentację sprawy, przed sporządzaniem bzdurnych odpowiedzi bez składu i ładu.

Mgr Ahrańczyk, 20.01.2023 16:19

Pytania sensowno-klarowne. Odpowiedź jak wody roztopowo-odpływowe:-) Myślę, że ten pan jest smutny bo tu mieszka i mu zależy. A co widzi?

tomekx, 20.01.2023 15:34

Krzychu daj już spokój i przestać przeszkadzać

Koniczynka, 20.01.2023 15:07

Pytania jak najbardziej prawidłowe. Tylko jedno mnie zastanawia. Dlaczego radni, w większości z ziemi Andrychowskiej bawią się w partie polityczne... Taki Kubień przykładowo po co pchał się w szeregi PiSu??? Czy nie można było startować jako Andrychowianin, a nie pisior??? Albo taki chłopiec co się zwie Guzdek. Chłopiec bez wiedzy a już plakietka na czole pisior.

noname, 20.01.2023 15:07

...dlaczego ten pan na zdjęciu jest taki smutny...?

Skalpel, 20.01.2023 14:25

W skrócie burmistrz napisał mieszkańcom "Nie wasz interes.Mam Was w czterech literach, możecie mnie ..."

syzyf, 20.01.2023 13:44

p.Kubien byl znowu po instrukcje na Krakowskiej bo na Nowogrodzka za daleko niech zapyta prezesa dlaczego Orlen nas oszukal ,dlaczego jest tak drogo ,