reklama

Wiceminister klimatu zachwycony pomysłem andrychowskich władz

, Polityka, Gospodarka, Wiadomości, 02.06.2021 17:05, Patrycja Gawęda
Ministerstwo klimatu będzie wspierało budowę zakładu mineralizacji w Andrychowie.
Wiceminister klimatu zachwycony pomysłem andrychowskich władz

W środę (2.06.) w urzędzie miejskim w Andrychowie odbyło się spotkanie w sprawie programu „Andrychowska Energia Beskidu”, czyli budowy systemu energetycznego w gminie i powstania zakładu mineralizacji na terenie miasta. Prezentację przedstawił wiceburmistrz Mirosław Wasztyl.

Na spotkaniu pojawił się między innymi wiceminister klimatu Ireneusz Zyska, poseł na Sejm RP z Andrychowa Marek Polak z PiS, zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dominik Bąk, prezesi gminnych spółek: Jan Mrzygłód ZWIK, Zbigniew Bizoń ZGK, Mirosław Nowak AEC oraz przedstawiciele firmy C-Gen Systems Sp. z o.o. z prezesem Tadeuszem Bąkiem na czele. Firma ta zaprojektowała instalację zakładu mineralizacji dla Andrychowa.


Wiceburmistrz opowiadał o kryzysie energetycznym, który dopadł Andrychów w 2019 roku, kiedy to spółka zaopatrująca miasto w ciepło pogrążyła się w długach i upadła, a mieszkańcy zostali z zagrożeniem braku dostaw ciepła a firmy braku dostaw prądu. Gmina powołała gminną spółkę "Andrychowska Elektrociepłownia" i wydzierżawiła sieci ciepłownicze od upadłej spółki, ochraniając w ten sposób mieszkańców przed brakiem dostaw energii.

Jak powiedział wiceburmistrz, gmina planuje całkowite odejście od energetyki węglowej i przejście na ogrzewanie gazem. I z tego powodu władze mają teraz nowy pomysł. Chcą wybudować w okolicy Białej Drogi zakład termicznej utylizacji odpadów, który byłby zarazem nową elektrociepłownią produkującą ciepło do miasta. Śmieci z Andrychowa i okolicznych gmin byłyby transportowane do tego zakładu i tam utylizowane metodą zgazowywania. Dzięki tej metodzie można także pozyskiwać ciepło dla miasta oraz energię elektryczną z wodoru i wykorzystywać później prąd jako paliwo do ekologicznych autobusów komunikacji miejskiej. Ta metoda pozwalałaby również na magazynowanie energii na niespotykaną skalę. Dodatkowy aspekt, jak zapewnia prezes C-Gen Systems T. Bąk to zero smogu.

Burmistrzowie Andrychowa chcą uzyskać wsparcie rządu w tej inicjatywie oraz finansowanie. Koszt instalacji to około 100 mln zł (wcześniej mówiono o 290 mln).

Jak zawsze takie pomysły wzbudzają wątpliwości wśród radnych opozycji oraz części mieszkańców. Tutaj społeczny odbiór na pewno będzie istotny. W tej kwestii dotoczy to oddziaływania na środowisko oraz problemu transportu odpadów.

- Andrychów się nie boi. Andrychów ma potencjał, tylko nie ma kasy. Jesteśmy gotowi na sukces – mówił wiceburmistrz chcąc przekonać wiceministra do wsparcia inicjatywy Andrychowa.

- Jestem zafascynowany prezentacją burmistrza. Są kompetencje, determinacja, wiedza by wybudować coś ponad miarę. – zachwycał się wiceminister klimatu pomysłami wiceburmistrza M. Wasztyla. - To jest multienergetyczna gmina. Możecie być wzorcową gminą w skali kraju. Jest świadomość, wiedza. My tylko mamy obowiązek wspierać. – mówił wiceminister i przedstawił kilka możliwości finansowania, m.in. z funduszu NFOŚiGW, Polskiego Funduszu Rozwoju czy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Z mojej strony pełne wsparcie – mówił I. Zyska.

Prezes firmy C-Gen Systems Tadeusz Bąk przekonywał, że jest to najbardziej przyjazna technologia dla środowiska z wszystkich metod zagospodarowania odpadów, zgodna ze standardami unijnymi. Prezes poinformował, że jest to rozwiązanie objęte ochroną patentową w Polsce i za granicą. Jest to technologia zgazowania i katalitycznego utleniania. Technologia ta gwarantuje samorządom opłacalność oraz stabilizację opłat za śmieci i ciepło.

T. Bąk poinformował, że w takiej elektrowni nie odbywa się spalanie tylko „utlenianie bez płomienia”. Dzięki czemu unika się kosztów zakupu praw do emisji CO2. Może to dać kilkanaście milionów rocznie oszczędności w gospodarce odpadami dla Andrychowa.

Pomysł popiera również poseł Marek Polak, który podał przykład Wiednia, gdzie odpady są właśnie mineralizowane w podobnym zakładzie. Poseł jednak zwrócił uwagę na kwestię konsultacji z mieszkańcami oraz skutków środowiskowych i logistycznych sprowadzania odpadów. - Myślę, że potrzebna jest kampania informacyjna dla mieszkańców. Brakuje mi informacji o skutkach środowiskowych i skutkach logistycznych sprowadzania odpadów. – mówił poseł.

Wiceburmistrz M. Wasztyl oświadczył, że aby ta inwestycja powstała muszą być spełnione pewne warunki. Po pierwsze akceptowalność społeczna, a ponadto:

- inwestycja przynajmniej neutralna dla środowiska naturalnego – Nie zrobimy nic co pogorszyłoby środowisko. – obiecał wiceburmistrz.

- bezpieczeństwo energetyczne dla gminy

- stabilizacja cen śmieci i ciepła

- projekt na miarę, bez gigantomanii

Taka spotkanie to początek drogi dla Andrychowa w kwestii ewentualnej budowy zakładu mineralizacji. Kluczowe w tej kwestii będą decyzje środowiskowe. Opozycja w Radzie Miejskiej już wyraziła swój sprzeciw wobec tej instalacji, nazywając pomysł zwykłą spalarnią. Jedna z radnych Alicja Studniarz zaproponowała referendum w tej sprawie. Ostatecznie jednak przegłosowano zmiany zmiany w studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego gminy Andrychów, które dają "zielone światło" dla budowy zakładu termicznej utylizacji odpadów komunalnych.

ZOBACZCIE NAGRANIE.Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

ashley, 13.06.2021 22:55

Przystępuję do konkursu ogłoszonego przez FeelFree!!! Odnosząc się do sugestii ogłaszającego konkurs, idąc "za porządkiem" - jak mawiał mój wujek, jedziemy! - zadłużenie: przekroczy "setkę", zawsze przecież lepsza "setka" jak "połówka". - ustrój: to oczywiście monarchia, którą poddani radni "Naszej Gminy Andrychów" ochoczo ustanowią na koniec kadencji, aby nasz miłościwie panujący mógł pełnić swą władzę dożywotnio. - ilość wójtów : tu mała nieścisłość, bo przecież "król jest jeden", ale zauszników może być "skolko ugodno". - ilość autobusów na olej napędowy, prąd, wodór : zero, w Andrychowie wszystkie autobusy będą jeździć na podtlenek azotu, dla chemików N2O, dla laików gaz rozweselający - każdy autobus to "wesoły autobus". - ilość spalarni śmieci, wysypisk śmieci, elektrowni atomowych, gazowych, kompostowni : zero, powstanie Andrychowskie Perpetuum Mobile - wsypiesz śmieci a wypadnie bezwonne "złoto głupców" ( coś na modłę słynnego westernu z 1992 r). Długo by pisać, jedno jest dla mnie pewne, w 2024 roku powstanie wielki, górujący nad całym miastem pomnik ku czci andrychowskiego dobrodzieja. Kształt tego pomnika łudząco będzie przypominał logo wielkiego koncernu - restauracji "Pod złotymi łukami" Mc Donald. Pomnik będzie zakotwiony w trzech miejscach - największych dokonaniach wójta Żaka: 1. quasi- strefa na osuwisku, przy ulicy Biała Droga z jednej strony miasta, 2. wielka hala widowiskowo-sportowa z trawiastym boiskiem do piłki nożnej na dachu, przy ulicy Dąbrowskiego z drugiej strony miasta, 3. a po środku miasta będzie to teren najnowocześniejszej elektrociepłowni, opalanej produktami ubocznymi wspomnianego wcześniej Andrychowskiego Perpetuum Mobile w skrócie APM.

Zakolog, 13.06.2021 21:31

Bardzo dziękujemy naszemu prelegentowi beskidmały, za nakreślenie swojej wizji rozwoju miasta. Jednocześnie przypominając, iż spotkanie ma charakter kongresu futurologicznego, a nie modlitewno – wróżbiarskiego. Teza o utrzymaniu stanowiska burmistrza przez obecnego burmistrza jest mocno intencjonalna i wyraża magiczną projekcję jej autora. Z obecnego naczelnika Andrychowa podśmiechujki robią sobie już nie tylko mieszkańcy, ale nawet państwowi funkcjonariusze na komisariacie

FeelFree, 13.06.2021 19:29

No i poszło... "pierwsze koty za płoty" xD. Dziękuję i pozdrawiam! Bajkopisarz.

FeelFree, 13.06.2021 19:09

No i poszło... "pierwsze koty za płoty" xD. Dziękuję i pozdrawiam! Bajkopisarz.

beskidmaly, 13.06.2021 18:10

Szanowni specjalisci od bajek FeelFree i Zakolog a co ma byc w Andrychowie w 2024r . Burmistrzem bedzie nadal obecny burmistrz, Pałac bedzie pieknie odnowiany, Panska gora bedzie zrewitalizowana, odpady beda mineralizowane, Radny KK nie będzie krzyczał na sesjach bo nie bedzie radnym, no jeszcze w strefie badzie budowało sie kilka nowych zakladow Zakolog będzie piał z Gornicy z Wandy Malickiej tak jak pieje a Feer Free nadal bedzie pisal bajki i bedzie uzasadniał ze na wszystkim sie zna tak jak Zakolod i w Andrychowie nic sie nie zmienia tak jak pieją do tej pory. Pozdrawiam!

FeelFree, 13.06.2021 12:27

(^_^)v

Zakolog, 13.06.2021 11:24

Otwierając Andrychowski Kongres Futurologiczny, serdecznie pragnę powitać wszystkich radnych, osoby, które zawodowo odpowiedzialne są za kształtowanie naszej przyszłości. Na pewno będę wyrazicielem większości uczestników, którzy z niecierpliwością czekają na prezentowaną przez nich wizję przyszłości. Aby naszemu spotkaniu nadać naukowy status odwołam się do słynnego światowego bestselleru pt. „Szok przyszłości” Alvina Tofflera, ponieważ akurat ten tytuł wydaje się w naszej sytuacji społecznej najbardziej adekwatny. Zadanie, które postawił przed nami organizator spotkania FeelFree jest niezwykle trudne, ponieważ żyjemy w bardzo trudnych czasach, określanych okresem wizualizacji bez realizacji. Nasz dotychczasowy paradygmat rozwojowy oparty jest na koncepcji narracyjnej ściemy wspomaganej propagandowym uśmieszkiem głównego ściemniacza. Co będzie po...? Na początek przed Państwem wybitny analityk urzędu miejskiego, brzytwa językowa, szanowny beskidmały – panie Beskidzie, ta scena jest tylko dla Pana !

FeelFree, 12.06.2021 19:59

@Andrychowianie - jest 12 czerwca 2021 roku, mam propozycję, żeby oderwać się od pandemii i takich innych niemiłych spraw: IFZI (Internetowa Futurologiczna Zabawa Intelektualna). Proponuję w kilku/nastu/dziesięciu zdaniach przedstawić futurologiczną wizję jak będzie wyglądała rzeczywistość Andrychowa w 2024 roku, czyli rok po skończeniu się kadencji obecnej rady miejskiej i wójtowania aktualnie wójtujących wójtów. Nie chodzi nawet o przywoływaną w innym wątku rozprawkę, nudny elaborat, czy przydługi wykład, chociaż to też oczywiście wchodzi w grę. Serwery mamNewsa dadzą z wszystkim radę i nie mają bezpieczników absurdu, co już wielokrotnie przetestowano... Raczej chodzi o taką internetową "kapsułę czasu", nad którą będzie można zapłakać albo pośmiać się za 3 lata, lub chociaż wyciągnąć z niej wnioski. Coś w stylu listy? typy: STAN GMINY A.D.2024: wysokość zadłużenia, ustrój panujący, ilość wójtów, ilość autobusów na olej napędowy, prąd, wodór, ilość spalarni śmieci, wysypisk śmieci, elektrowni atomowych/gazowych, kompostowni, skład władz gminnych, ilość stawów, procent rewitalizacji gminy, ilość uśmierconych/zasadzonych drzew, ilość basenów, lotnisk, kosmodromów, stan ścieżek rowerowych, spółek gminnych, ilość obwodnic, quasi-obwodnic itd. Ilość biorących udział w zabawie oczywiście jest nieograniczona. Oczywiście podczas przyrządzania internetowej "kapsuły czasu" gminy utkanej z... różnych rzeczy proszę w imieniu redakcji mamNewsa, szperaczy i prawników urzędu miasta, klakierów, zawalonych sprawami sądów rejonowych i prokuratur o zachowanie netykiety, a przynajmniej pamiętanie o paragrafie 212 kodeksu karnego i tym podobnych. I oczywiście o stosowaniu polskich znaków diakrytycznych. W związku z tym, że samże wiceminister wpadł w zachwyt, a w artykule padło dużo stwierdzeń, deklaracji, obietnic i ważnych słów jak: referendum, spalarnia, a artykuł ma najwięcej komentarzy w ostatnim miesiącu to wpisy proponuję umieszczać w komentarzach pod tym artykułem. Powodzenia! Przepraszam: połamania klawiatur!

FeelFree, 11.06.2021 23:56

https://portalkomunalny.pl/nfosigw-stawia-na-spalarnie-dominik-bak-nie-ma-innego-sposobu-na-domkniecie-obiegu-419831/?fbclid=IwAR31Sst8myKTbWZTiQI69zFlzkt4BBbA1_KVpe0fWe0-0Hj0OkJkjh3WleU

Mgr Ahrańczyk, 10.06.2021 13:26

@woj00 - zgadzam się w100%. Niestety ,,ogólny poziom absurdu' jest wysoki i brak logiki w działaniu nie dziwi już większości.

FeelFree, 10.06.2021 12:59

https://www.facebook.com/groups/spalarnie/permalink/840960739853652/

FeelFree, 10.06.2021 11:04

P.S. "Kochasz dzieci, NIE pal śmieci!". Dotyczy to też zgazowywania i pirolizy, efekt bardzo podobny tylko koszty znacznie wyższe, a używanie słowa mineralizacja ma tylko uśpić czujność Andrychowian, że nic dla nich złego się nie dzieje...

FeelFree, 10.06.2021 10:59

Z dobrych wiadomości: sprawą starań burmistrzów i naszych radnych o zbudowanie w granicach miasta Andrychów instalacji do termicznego przetwarzania odpadów -bez konsultacji ze społeczeństwem- zwanej obrazowo spalarnią będzie się zajmowała oświęcimskie TOWARZYSTWO NA RZECZ ZIEMII i apeluję o kontaktowanie się w tej sprawie bezpośrednio z nimi, możliwy kontakt z użyciem profilu w mediach społecznościowych lub przez stronę internetową: www.tnz.most.org.pl/kontakt

FeelFree, 06.06.2021 18:32

"Gazyfikacja odpadów (niskotemperaturowa mineralizacja odpadów) - #ekościema czy szansa na samowystarczalność energetyczną dla polskich miast i powiatów? Coraz częściej w mediach piroliza odpadów pojawia jako jedno z wielu przyjaznych środowisku rozwiązań, które ma przybliżyć nas do samowystarczalności energetycznej i osiągnięcia neutralności klimatycznej. Efektem pirolizy ma być nie tylko wyprodukowanie prądu, ale również wytworzenie użytecznych półproduktów do dalszego wykorzystania w przemyśle chemicznym. Pięknie to wygląda na papierze - pomysły kupuje m.in. Andrychów, w tym wypadku jako… zakład produkujący wodór (https://bit.ly/3wHdbd9) Niestety setkom Einsteinów nie udało się opanować tego procesu w skali przemysłowej - otrzymują klasyka, czyli silnie zanieczyszczone odpady, które wymagają dopalenia lub składowania jako niebezpieczne. Nawet BASF, który prowadzi od kilku lat prace badawcze nad technologią recyklingu chemicznego tworzyw sztucznych za pomocą pirolizy, przyznał w zeszłym roku, że raczej nigdy nie uda się stworzyć instalacji do mieszkanki tworzyw sztucznych pochodzących z komunalnej selektywnej zbiórki, a jedynie dla odpadów poprodukcyjnych, czyli konkretnego rodzaju plastiku. O odpadach zmieszanych, które miałaby przetwarzać "mineralizacja", można zapomnieć lub upomnieć się o katastrofę. Tu o najbardziej spektakularnej klapie tego typu pomysłu, wycenionej na blisko 1 mld funtów: https://bit.ly/3wumflj Poniżej slajd z prezentacji tej cudownej technologii: https://bit.ly/2TdRnY1"

FeelFree, 06.06.2021 17:29

https://www.wp.pl/?s=https%3A%2F%2Fwiadomosci.wp.pl%2Fdziennikarze-ujawnili-jak-mafia-zarabia-w-polsce-na-smieciach-wiecej-niz-na-narkotykach-6551039994502016a&nil&src01=f1e45&src02=isgf

FeelFree, 06.06.2021 17:28

@formica - to tak niestety nie działa, biznes na tych śmieciach chce zrobić wiele osób i to duży, ale nie Mieszkańcy Andrychowa. Obywatele będą tylko straszeni -tak jak do tej pory- coraz większymi opłatami za śmieci, który to problem "bohatersko" po raz kolejny rozwiąże wójt. Temat śmieci należy przedstawiać w taki sposób, aby mieszkańcy zaakceptowali proponowane rozwiązania. Takiej strategii trzyma się trójca wójtów ze świtą popleczników do dość dawna. W związku z tym, że słowo SPALARNIA budzi natychmiastowy odzew społeczny andrychowska władza wymyśliła coś (w ich mniemaniu) zupełnie nowego: mineralizację i takie tam inne teksty w nadziei, że lud to kupi... To tak jak likwidatorzy szkoły SP3 unikali jak ognia słowa "likwidacja", powtarzając po 100x o "połączeniu" szkół. Taka prymitywna manipulacja tłumem, ale tłum to kupił. Czy kupi również zakład termicznego przetwarzania odpadów w granicach miast, to już decyzja tego tłumu. Linki w następnych postach.

Rokutek, 06.06.2021 16:34

Magazynować i wyrównywać teren można jak się ma zezwolenie z wydziału ochrony środowiska 200kg na metr/2 wys do 25cm i nie zakłóca to stsónków wodnych wywożenie na brzeg rzeki i prywatną łąkę to czysta lewizna

Rokutek, 06.06.2021 16:31

Ziemia wywożona ze stawu anteckiego jest odpadem tak jest w ustawie z 2016 roku i na wywóz i magazynowanie trzeba mieć zezwolenie wbrew twierdzeniu pani kierownik wydziału ochrony środowiska wiedzą to nawt pracownicy tej firmy gdyż w sobotę rano wywozili na brzeg rzeki rzyczanka w okolicy ul kosynierów

FeelFree, 06.06.2021 11:45

P.S. Ministerstwo Klimatu i Środowiska jest zachwycone rewitalizacją Pańskiej Góry, podobnie Wydział Ochrony Środowiska UW. A skoro one są zachwycone, oraz wójt to my wszyscy Obywatele co do jednego też powinniśmy być zachwyceni, włączając w to Pana Jana Zielińskiego, Panią Alicję Studniarz, Zakologa, Archanioła Michała itd. Zachwycone wreszcie powinny być też wszystkie istoty żywe, rośliny i zwierzęta, które zamieszkiwały ten teren, a które z wielką troskliwością buldożery przeniosły na inne tereny. Dla ich dobra i szczęścia zostały przeniesione na tereny "Krainy Wiecznych Łowów". Spalarnią też powinniśmy być zachwyceni, wszyscy co do jednego, o niewdzięcznicy! Wreszcie! „Dlaczego Żak wzbudza w nas zachwyt i miłość? (…) Dlatego, panowie, że Żak wielkim burmistrzem był!”. Powtarzajcie: „wielkim burmistrzem był!”. Tylko jak zachwyca, skoro nie zachwyca !?! Pozdrawiam. Ferdydurke.

FeelFree, 06.06.2021 11:18

@Rokutek - ciekawe, bo jednym z powodów rozwożenia ziemi "po całej gminie" może być też upłynnianie cennej wierzchniówki, na którą są zawsze chętni. Spotkałem się z tym, że firmy "dorabiają" sobie nieuczciwie w ten sposób, bo "inwestor" często jest nieświadomy procederu i wartości tej ziemi. Potem się z kolei dziwi, czemu na działce, na rodzimym gruncie typu glina/kamienie nic nie chce rosnąć, albo sukcesja trwa długimi latami. W końcu sam zrozpaczony szuka wierzchniówki i być może znajduje ją w sporej ilości np. z okolic Pańskiej Góry. Przy okazji przestroga dla wszystkich budujących: pilnujcie swojej wierzchniówki! Niech wróci na waszą działkę! Jeśli to co pisze Rokutek jest prawdą to burmistrz na pewno znowu niezwłocznie założy sprawę w sądzie, powiadomi CBA, zamiast przyznać się do tego, że nie zapewnił nadzoru nad tą "rewitalizacją". Tyle teorii spiskowych. A teraz wendigo11 lub beskimaly napiszą jak to wszystko jest w porządku, my się nie znamy, w wywózkę zlecił sam wójt. Możliwe są epitety o niemiłym zabarwieniu pod adresem komentujących, którzy śmieją wątpić w omnipotentność wójta i jego agend.

Rokutek, 05.06.2021 11:05

Ja może nie na temat ale firma rekultywująca staw anteckiego wywozi nielegalnie ziemię z tego stawu po całej gminie w dni wolne jak dzisiaj lub w godz popołudniowych ja urząd już nie pracuje ziemia z budowy jest klasyfikowana jako odpad może wkońcu kogoś to zainteresuje w urzędzie

FeelFree, 04.06.2021 08:28

https://www.facebook.com/TowarzystwonarzeczZiemi/posts/4260838797300106

FeelFree, 04.06.2021 00:13

@miastoandrychów - największym plusem wymiany kotłów węglowych na gazowe jest to, że w piecu kondensacyjnym nie da się palić śmieciami. Natomiast dobry pomysł to jedno, a realizacja to drugie... Jak widzę kto i czym pali w okolicy to ręce opadają. Programy wymiany, zachęty a nawet groźba kary tego nie zmieniają tak jak byśmy oczekiwali, i to mimo wysokiego stopnia gazyfikacji gminy. Nowe piękne domy, z hybrydami na podjeździe, ale niekoniecznie są opalane gazem. Pod względem niskiej emisji w Gminie Andrychów nie jest idealnie - delikatnie pisząc.

FeelFree, 03.06.2021 23:44

https://lexlege.pl/ustawa-o-udostepnianiu-informacji-o-srodowisku-i-jego-ochronie-udziale-spoleczenstwa-w-ochronie-srodowiska-oraz-o-ocenach-oddzialywania-na-srodowisko/

FeelFree, 03.06.2021 23:44

@formica i @Andrychowianie - wójtowie nie mają wyjścia, MUSZĄ przeprowadzić konsultacje społeczne. Ich brak uniemożliwia zgodne z prawem zbudowanie instalacji do termicznego przetwarzania śmieci, niezależnie jaką nazwę jeszcze wymyślą dla mydlenia oczu obywatelom na to co jest faktycznie planowane. A wiec czekamy na konkrety. Bo do tej pory jest jedynie propaganda urabiająca mieszkańców. I właśnie dlatego tak ważne jest aby Mieszkańcy byli wcześniej, dobrze przygotowani do tego procesu... Swoją drogą wiemy, jak wyglądały konsultacje społeczne niektórych pomysłów.

woj00, 03.06.2021 23:33

Wystarczy zrobić sobie wycieczkę na widokówkę Pańskiej Góry, spojrzeć na Andrychów by ujrzeć, unoszący się smog, który jest uwięziony w Andrychowskiej dolinie. Więc większość mieszkańców miasta będzie wdychać wyziewy spalarni, odległość tu nie ma znaczenia. Jeżeli dojdzie do realizacji tego projektu, czyli spalarni, której nikt nie chciał, to ludzie którzy podjęli fatalną decyzję w skutkach, będą przeklinani przez następne pokolenia mieszkańców Andrychowa. Internet nie zapomina.

formica, 03.06.2021 20:17

Przy okazji dyskusji. Odpady będą poniekąd paliwem do produkcji energii. Tak przynajmniej wynika z wypowiedzi i opisu. W związku z tym rozumiem, że gmina będzie płaciła za odebrane ode mnie odpady a nie na odwrót. Ciekawi mnie jak to będzie się bilansowało. Druga wątpliwość to taka, co będzie działo się z frakcjami odpadów nienadajacych się w technologii oraz z odpadami poprodukcyjnymi, po zgazowaniu. Oczywiście powinny odbyć się konsultacje i spotkania na ten temat, ale czy panowie od steru, pomimo swojej nieomylności skorzystają z takiej możliwości, tego nie jestem pewien. Z pozdrowieniami, przyglądający się.

FeelFree, 03.06.2021 18:47

Przy okazji Waszych rozważań wyjaśni się być może dlaczego władza jest "zachwycona" pomysłem Quasi-zielonej Oazy w Andrychowie... Aha, jedno z haseł pomocniczych brzmi: "miał/muł węglowy".

FeelFree, 03.06.2021 18:41

https://journals.pan.pl/Content/107929/PDF/kwasniewski-i-inni.pdf

FeelFree, 03.06.2021 18:38

http://www.giph.com.pl/biuletyn-gorniczy/biuletyn-gorniczy-nr-4-6-272-274-kwiecien-maj-czerwiec-2018-r/zgazowanie-wegla-szansa-dla-gornictwa-246

FeelFree, 03.06.2021 18:38

@Andrychowianie - pod rozwagę linki w następnych postach. W skrócie: proszę się zastanowić nad dwoma koncepcjami: "dekarbonizacja" oraz "zgazowywanie", oraz połączyć to w całość z użyciem słowa "rentowność". Bo władza będzie długo, długo mówić o ich wspaniałym pomyśle na to co zrobić ze śmieciami, a reszcie faktów będziecie się dowiadywać powoli, lub w odpowiednim czasie, lub nigdy, lub po fakcie. Proponuję rozważenie przyjęcia opcji o nazwie: "mądry Polak przed szkodą". I nie chodzi tylko o szkody górnicze. Pomyślmy co się będzie działo z węglem, gdy wprowadzonym zostanie zakaz spalania go w celu ogrzania domów...

miastoandrychow, 03.06.2021 11:09

Jeżeli naszym radnym zależy głównie na zdrowiu mieszkańców a nie na głosach wyborczych, wprowadzić w trybie pilnym zakaz paleni WĘGLEM i DREWNEM KOMINKOWYM, tak jak to zrobiło już kilkanaście gmin w Małopolsce. Argumenty typu, że kogoś nie stać na ogrzewanie gazem nie przejdą, są duże datacje na ten cel. Im ktoś ma niższe dochody tym większą dotację może uzyskać, aż do 90 % kosztów modernizacji instalacji a koszt paliwa jest już porównywalny do węgla. Co do budowy zakładu mineralizacji w Andrychowie, bardzo dobry pomysł, nie mający negatywnego wpływu na środowisko. W końcu może skończą się ciągłe podwyżki za wywóz śmieci, które już graniczą z absurdem i mogą się skończyć buntem społecznym, a nawet być jedną z przyczyn wyjścia Polski z Unii Europejskiej !?

Burakz wiejskiej , 02.06.2021 22:38

oby to upadło tak jak i pisuar bo to będzie śmietnik małopolski

Archanioł Michał, 02.06.2021 21:52

@wendigo11 masturbujesz się pisząc te bzdury ? Hm ? A już myślałem , że ktoś z "żakolandi" coś sobą reprezentuje, a tu proszę hedonizm i interes - NORMA. PS szybko się zdekonspirowałeś.

kaczor, 02.06.2021 20:48

"Żywiec i Bielsko odrzuciły ,to nie dziwię się radości ministra bo znalazł się głupi" po rozwagę "radnym bezradnym" i klakierom. Pod rozwagę Andrychowianom bo może się okazać że nasz zakład vel spalarnia będzie pół Śląska obsługiwał. U nas śmieci i dodatkowe korki na drogach, dodatkowe spaliny itd a u nich rozwój turystyki ????

kaczor, 02.06.2021 20:46

4. "Andrychowianie szczególnie ci mieszkający na Górnicy i mieszkańcy Nidku nie wiedzą czy i ile smrodu będzie. Ile spalin będzie z aut stojących w korkach gdy dojdą te dowozace śmieci, o ile spadnie wartość domów jednorodzinnych budowlanych z trudem gdy rozejdzie się wieść że Andrychów ma taką "atrakcję". I czy długi zaciągnięte na te budowę będą spłacać dzieci, wnuki czy prawnuki???? A może ktoś inny?" 100 na 100 zgoda

Turboplazmotron, 02.06.2021 20:45

Przecież w Wiedniu funkcjonują trzy rusztowe spalarnie odpadów komunalnych. Ale rozumiem że posłowie wiedzą lepiej.

kaczor, 02.06.2021 20:45

1. Szwedzi śmieci PALĄ. 2. my nawet nie wiemy czy pomysł Żaka i jego ludzi będzie kosztował około 300 czzy koło 100 milionów. Lekki wstyd raz mówić tak a raz tak. 3. Nie wiemy kto za to zapłaci

Jontek85, 02.06.2021 20:22

Żywiec i Bielsko odrzuciły ,to nie dziwię się radości ministra bo znalazł się głupi który to zrealizuje i jeszcze za jedną trzecią kosztów wyceny , też się opiję ale nie z radości . Resztę powinni przeznaczyć na rekompensatę za utracone wartości nieruchomości i zdrowie mieszkańców .

madzia, 02.06.2021 18:51

Andrychowianie szczególnie ci mieszkający na Górnicy i mieszkańcy Nidku nie wiedzą czy i ile smrodu będzie. Ile spalin będzie z aut stojących w korkach gdy dojdą te dowozace śmieci, o ile spadnie wartość domów jednorodzinnych budowlanych z trudem gdy rozejdzie się wieść że Andrychów ma taką "atrakcję". I czy długi zaciągnięte na te budowę będą spłacać dzieci, wnuki czy prawnuki???? A może ktoś inny?

madzia, 02.06.2021 18:48

W tej konkretnej sprawie nie wiemy nawet czy będzie to kosztować koło 300 mln jak zdaje się mówił pan Tomasz czy 100 jak mówi wiceburmistrz.

madzia, 02.06.2021 18:47

Panowie którzy sporo dorobili się u władzy od SLD przez PO po PiS mogą się poklepywać po plecach, wspierać, nazywać zadłużony Andrychów drugim Wiedniem, szczególnie jak po pracy wracają do do domów w Oświęcimiu, Krakowie czy jeszcze dalej od różnego typu spalarni.

madzia, 02.06.2021 18:42

panie Tomku, w wolnym tłumaczeniu ten gość ze świata ucieszony być może tym że coś co wiele osób i dziennikarzy nazywa spalarnią śmieci powstanie daleko od jego domu :) powiedział władzom Andrychowa mniej więcej tak: działajcie, są instytucje które udzielają między innymi kredytów, pożyczek, może pomogą. Pytanie czy wiceburmistrz powiedział mu jak bardzo Andrychów już jest zadłużony?? Że nawet nowo wybudowany basen kryty jest zastawiony? Bo jest prawda?

tomekx, 02.06.2021 18:26

Wiedziałem że PIS nie będzie miał wyjścia i zacznie popierać burmistrza Tomasza Żaka

wendigo11, 02.06.2021 18:17

Ktokolwiek i cokolwiek by tu napisał, powiedział i tak nie ma sensu, bo niektórzy wiedzą lepiej. A i tak chodzi tylko o masturbację przed monitorem pisząc i czytając własne komentarze

FeelFree, 02.06.2021 18:16

raczej karawan... i dopiero nadjeżdża. Dobranoc wendigo11 ;-)

wendigo11, 02.06.2021 18:05

"pieski szczekają, karawana jedzie dalej..."

FeelFree, 02.06.2021 17:57

III-zasada Powszechnego Prawa o Spalarniach brzmi: Zachwyt nad spalarnią jest wprost proporcjonalny do odległości zachwycającego się nad spalarnią od lokalizacji tejże. To wyjaśnia różne poziomy zachwytu osiągane przez mieszkańców okolicy Białej Drogi, wójta Tomasza Ż. i Mirosława W. oraz wiceministra klimatu. Możemy zaprosić prezydenta Gdyni na kolejny quasi-szczyt klimatyczny gminy; jego poziom zachwytu nad spalarnią w Andrychowie mógłby nawet wywalić bezpieczniki absurdu. Niektórym jak widać poniżej już wywala, bo o 17.21 piszą dobranoc xD

wendigo11, 02.06.2021 17:21

Dziękuję. Dobranoc : ) wiadomo minister tuż klakier

madzia, 02.06.2021 17:16

I pytanie czy opowiedział koledze o sypiącej się strefie, pogotowiu które nam obiecywano, autobusach za które jeżdżą zastępcze auta?? Bo na papierze to wszystko wszystkim ładnie wychodzi od SLD do PiSu tylko potem sypie się, brakuje kasy, trzeba zastawić basen, zadłużyć gminy itd itd.

madzia, 02.06.2021 17:13

Mam pytanie do posła. Czy widzi różnice między Andrychowem a Wiedniem? Np. w zamożności, rozwiązaniach komunikacyjnych, odległości tego rodzaju zakładów od domów jednorodzinnych, zadłużeniu i możliwości zalszego zadłużania??? Czy dla posła z PiSu przyrównywanie pięknej ale maleńkiej gminy w Polsce do stolicy zamożnej Austrii to dobry pomysł???