Narada w magistracie w sprawie smogu. Posłowie PiS coś pomogą?

, Polityka, Wiadomości, 22.03.2016 15:45, PG
We wtorek (22.03.) w Urzędzie Miejskim w Andrychowie odbyło się spotkanie ponad podziałami politycznymi w sprawie zanieczyszczenia powietrza. Nie będzie już dotacji na wymianę starych kotłów na bardziej ekologiczne?
Narada w magistracie w sprawie smogu. Posłowie PiS coś pomogą?

Z inicjatywy burmistrza Tomasza Żaka oraz Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Krakowie Pawła Ciećko odbyło się spotkanie dotyczące problemów związanych z wdrażaniem programu ochrony powietrza w województwie małopolskim.Zaproszono posłów Beatę Szydło (PiS), Ewę Filipiak (PiS), Dorotę Niedzielę (PO), Marka Polaka (PiS), Zbigniewa Biernata (PiS), Józefa Brynkusa (Kukiz‘15), Marka Sowę (PO), Jarosława Szlachetkę (PiS), senatora Andrzeja Pająka (PiS), prezesa Zarządu WFOŚiGW w Krakowie Małgorzatę Mrugałę, Dyrektora Departamentu Środowiska UM Woj. Małopolskiego Karolinę Laszczak, Przewodniczącą Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszulę Nowogórską, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie Rafała Rosteckiego, Doradcę Prezydenta Miasta Krakowa ds. Jakości Powietrza Witolda Śmiałka.

 

 

Na spotkaniu pojawili się posłowie PiS Marek Polak i Zbigniew Biernat, Małgorzata Mrugała - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Piotr Łyczko z Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, Witold Śmiałek – doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Jakości Powietrza, przedstawiciel Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Ryszard Listwan, dyrektorka Wydziału Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa w Andrychowie Ewa Rohde - Trojan oraz burmistrz Tomasz Żak.

 

Dotacje na wymianę kotłów pod znakiem zapytania

Na początku spotkania burmistrz Tomasz Żak podziękował za przybycie gościom oraz poprosił posłów i  przedstawiciela senatora o zwrócenie uwagi rządzących na problem zanieczyszczenia powietrza w naszym regionie. Burmistrza niepokoją pojawiające sie w mediach informacje na temat tego, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska rozważa wycofanie się z programów: KAWKA (z tego programu miały pochodzić dotacje na wymianę kotłów grzewczych), RYŚ (termomodernizacja budynków), „Life” i „Prosument”.

 

Programy te posiadały wielomilionowe dotacje na ograniczenie niskiej emisji dla ludności, czyli na przykład finansowanie przestarzałych pieców CO, termomodernizację budynków czy finansowanie odnawialnych źródeł energii. 


Poseł Marek Polak przeprosił za nieobecność premier Beaty Szydło i zapowiedział przekazanie jej stanowiska w dyskusji.

Małgorzata Mrugała przedstawiła działania jakie WFOŚiGW poczyniło w sprawie ochrony powietrza. Co dalej z dotacjami z programów KAWKA czy RYŚ? Tego pani prezes nie potrafiła powiedzieć. - W Narodowym Funduszu trwa reorganizacja i obecnie nie mamy informacji, co dalej, ani na „tak”, ani na „nie” – mówiła M. Mrugała.

 

Póki co pieniędzy na wymianę starych kotłów nie ma.

 

Dyskusja toczyła się wokół likwidacji palenisk węglowych, wymiany kotłów grzewczych oraz źródeł zanieczyszczeń.

WFOŚiGW walczy o to, by wprowadzić normy na węgiel, samochody z katalizatorami oraz zakaz wjazdu samochodów do centrum miast. Zwraca tez uwagę na to, że mieszkańcy spalają odpady, mimo że płacą za ich odprowadzanie.

Konkluzja całego spotkania była taka, że poseł PiS Marek Polak będzie próbował forsować w Sejmie dofinansowania dla wymiany kotłów grzewczych oraz wyeliminowanie węgla złej jakości na polskim rynku.Poseł Biernat zaproponował, by takie spotkania odbywały się cyklicznie. Na razie nie wyznaczono nowego terminu.

 

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

abcabc, 23.03.2016 07:08

jak widać burmistrz Andrychowa znowu musi motywować posłów do działania,czy oni nie mogą tak od siebie robić czegoś pożytecznego dla regionu a jedynie to co każe im kaczyński i partia

ogi333, 22.03.2016 23:19

@doktore wypowiedziałem sie tylko wobec tego gł[email protected] co do Twojej uwagi pisałem to od początku nie o to chodziło w tym dilu zakupu ziemi by strefa działała no zobaczymy co z tego misz maszu ostatecznie się objawi

stan, 22.03.2016 22:58

PiS należy traktować tak jak szkodniki. Nie wolno takim pobłażać. Pobłażanie Błasikowi, Kaczyńskim w sprawie katastrofy dało taki efekt, że żona generała, który powinien być zdegradowany panoszy się jak wielka gwiazda w obozie władzy. Prezydent, który ma na rekach krew tylu ludzi leży na Wawelu, a jego brat rządzi Polską. Gdyby z większą determinacją potraktowano wyjaśnienie wpływu braci za pomocą generała na katastrofę dalej żylibyśmy w demokratycznym państwie prawa, a śledczy, którzy z powodu ludzkich odruchów nie chcieli wydawać kategorycznych sadów zapłacą za to zesłaniem, a w przyszłości może więzieniem

dr_house, 22.03.2016 22:50

@ogi333 miałem ten komentarz napisać pod artykułem o BDI ale skoro wspomniałeś o strefie to napiszę go tutaj. Jednym zdaniem można powiedzieć, że władze Wadowic odcinają region ekonomicznie i społecznie. Bez BDI czyli drogi która umożliwia szybkie poruszanie się po regionie leżymy ekonomicznie bo nie wiem która z poważnych firm zainwestuje w „planowaną strefę ekonomiczną w Andrychowie” bez dobrego zaplecza logistycznego. Teraz przy dobrych wiatrach trasę Andrychów – Kraków można pokonać w 1,5h – mogę się założyć, ze wiele osób odwiedzających Polskę w czasie ŚMD będzie chciało odwiedzić miasto w którym urodził się święty. Prawdopodobnie wtedy będziemy jechać 3h. Najłagodniejszym komentarzem z ich strony będzie taki że to miasto jest na „zadupiu”.

ogi333, 22.03.2016 22:12

TW Zdzisław vel Tomasz Żak obiecywał strefę najpóźniej jesienią 2015 i co ? i kicha jak stąd do Zatora ;) a koszta rosną

asquit, 22.03.2016 21:14

pan poseł Polak obiecywał że rząd [ciach!] w marcu podejmie decyzję o powołaniu strefy ekonomicznej w Andrychowie. zostało 8 dni

stan, 22.03.2016 20:30

......a Gosiewski, który najwięcej walczył z pilotami wycieczki do Gruzji, zostawił nam dwie żony na utrzymaniu !

stan, 22.03.2016 20:26

A pan prezydent to dzisiaj gdzie ? Na nartach czy na Twitterze ???

stan, 22.03.2016 20:21

Jedna menda na kaczych łapach wszystko to zło rozsiewa a my szukamy winnych nie wiadomo gdzie !!!.

Maksymilian, 22.03.2016 20:14

Trzeba zmienić państwo z "wirtualnego" w normalne.

tomekx, 22.03.2016 19:56

To fakt pieniądze zamiast na piece poszły dla Rydzyka na spłatę długów z kampani wyborczej a ludzie niech się dalej trują Ten rząd to kpina>Kolesiostwo, nepotyzm na nigdy wcześniej niespotykaną w Polsce skalę.zawłaszczanie kraju a opni 'rządzą' dopiero kilka miesięcy!!!!!!!!

dr_house, 22.03.2016 19:50

@tomekx nie olewa mieszkańców tylko na polskich drogach na takiej trasie rozwaliłaby drugą limuzynę BOR'u a umowa na wynajęcie Szydłobusu się już pewnie skończyła a w okolicy Andrychowa nie ma ogólnie dostępnego lądowiska dla helikopterów. Co by powiedziała zresztą "Pieniądze dla Was oddałam Tadziowi."?

zandrychowa, 22.03.2016 19:43

Posłowie w naszych okolicach są marni.Ludzie znowu dali się nabrać na jedynki i głosowali w ciemno na kompletnie niesprawdzonych ludzi.Przykładem jest niejaki poseł Brynkus.Przed wyborami wszędzie go było pełno,potem nawet wypuścił gazetkę na święta a teraz co porabia????????Ostatnio gdzieś widziałem jakieś jego oświadczenie że popiera protest ratowników. No i co z tego że popiera?A czemu go nie było w Andrychowie na tym spotkaniu??? To po prostu przejaw lekceważenia tych którzy na niego głosowali ale tak to jest jak się już przyzwyczai do kaski z sejmu to się o mieszkańcach zapomina

tomekx, 22.03.2016 19:16

Symboliczny obrazek z TVP Info. Dziennikarka skazana za wyłudzenie komentuje aferę Amber Gold natemat.pl/175103,symboliczny-obrazek-z-tvp-info-dziennikarka-skazana-za-wyludzenie-komentuje-afere-amber-gold

aleocochodzi, 22.03.2016 19:02

Stan a jaki dług publiczny zostawili złodzieje PO-PSL? Rozkradli co się dało a teraz kwiczą że nie ma piniendzy.

stan, 22.03.2016 18:57

Jaki to bezpieczny kraj, który wyrzuca doświadczonych urzędników i żołnierzy na bruk przyjmując w ich miejsce aptekarzy, masażystki i harcerzy? Wszystkich wg. klucza zasług dla prezia i jego watahy? Nie mówię nawet o gospodarce bo ta się zaczyna zwijać. Po wakacjach kryzys będzie już widoczny. Zagraniczne koncerny wstrzymują masowo inwestycje w Polsce z powodu niestabilnej sytuacji politycznej. To są gigantyczne pieniądze, które wielu z nas nie dostanie. Pójdzie jak tsunami. Ale strach przed kilkoma muzułmanami i tak utrzyma psycholi u władzy.

stan, 22.03.2016 18:54

Pani Szydło twierdzi, że polakom na razie nic nie grozi, (oczywiście oprócz PIS-u).

szeliga, 22.03.2016 18:44

Czy ktoś zapytał, albo sami od siebie uczestnicy powiedzieli czym oni i ich rodziny palą w piecach ? Może posłowie daliby przykład i z tak "niskich " dochodów zainwestowali w gazowe piece centralnego ogrzewania , a nie truli sąsiadów czarnym dymem . TRZEBA zacząć od siebie , czyli od GÓRY .

tomekx, 22.03.2016 18:38

To raczej świadczy o tym że pani premier delikatnie mówiąc olewa mieszkańców

AntyPIS, 22.03.2016 18:07

Dobrze, że Premier Szydło nie pojawiła się na tym spotkaniu. Pokazała w ten sposób żakowi gdzie jego miejsce. No nie mogę co za bezczelność burmistrza :)

tomekx, 22.03.2016 17:52

Już to widzę jak oni coś załatwią,przecie to są zwykłe maszynki do głosowania

...komentator..., 22.03.2016 17:44

Na wstępie zaznaczam, że nie jestem zwolennikiem premier Szydło, ale Panu burmistrzowi się chyba coś pomyliło. Co on myślał, że wyśle zaproszenie do premiera, a ten rzuci wszystko w Warszawie i przyjedzie do niego? Rozumiem, że to są ważne sprawy, ale premier ma wokół siebie tyle ludzi, że nie musi wszędzie osobiście latać. [ciach!] już od tego, doceniam za to organizację takiego spotkania ponad podziałami, bo problem jest poważny. O pośle Polaku nawet się nie wypowiadam, bo jaki ma posłuch w partii to widać za każdym razem, gdy trzeba coś załatwić. Miejsce gdzieś na końcu sali sejmowej, zwykła maszynka do głosowania siedząca już od lat przy korycie nie robiąc nic.