reklama
reklama

Z krakowskiej Plazy przed andrychowską „czwórkę”

MAGAZYN, Wiadomości, 03.03.2023 13:45, eł

Szkoła za darmo pozyskała atrybut swego patrona.

Z krakowskiej Plazy przed andrychowską „czwórkę”

Astrolabium to przyrząd astronomiczny w kształcie sfery złożonej z koncentrycznych obręczy, z którym często przedstawiany jest Mikołaj Kopernik. Teraz ten jego atrybut stanął przed Szkołą Podstawową nr 4 w Andrychowie, która nosi imię znamienitego astronoma. Placówka dostała go za darmo.

Montaż wysokiego na 5 metrów astrolabium przed budynkiem andrychowskiej „czwórki” jest niejako zwieńczeniem trwających od tygodnia obchodów święta patrona szkoły. Nie bez powodu są one tak długie i uroczyste, bowiem w tym roku przypada 550. rocznica urodzin Mikołaj Kopernika, który przyszedł na świat 19 lutego 1473 roku.

Astrolabium nie jest nowe. Stanowiło jedną z ozdób Galerii Plaza w Krakowie, która powoli przechodzi do historii. Do końca czerwca tego roku kompleks ma zniknąć z powierzchni ziemi. Jego rozbiórka już trwa. Astrolabium przyjechało do Andrychowa w częściach, ponieważ w całości trudno byłoby je przetransportować. Najpierw trzeba było je pociąć, a na miejscu zespawać poszczególne elementy. Transportem oraz montażem zajęła się firma Bryzek - Wyroby Hutnicze z Andrychowa.

Dorota Zawada, dyrektorka SP nr 4 nie chce ujawnić, jak doszło do tego, że placówka zdobyła ten obiekt. - Ktoś nas poszukał i zapytał, a myśmy powiedzieli, że zrobimy wszystko, żeby go pozyskać – mówi tajemniczo. Oficjalna wersja jest taka, że w kulminacyjnym momencie obchodów swego święta Mikołaj Kopernik przyjechał z wizytą do szkoły, by podarować jej swoje astrolabium...

Dyrektorka nie ma w planach jakiegoś uroczystego odsłonięcia obiektu. - Na pewno trzeba go jednak w jakiś sposób oświetlić. Musimy się zastanowić, jak to zrobić – dodaje.


Foto: WB

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Nostradamus, 03.03.2023 21:57

Wspaniałe Astrolabium !!!. Z drugiej strony "czwórka" mogła by sobie naprawić napis pod podobizną astronoma ( zachodnia ściana sali gimnastycznej). Brakuje tam bodajże trzech liter. Na marginesie ,Mikołaj Kopernik wielki astronom napisał wiekopomne dzieło o " Obrotach stref niemieckich" ;)