reklama
reklama

Smutne statystyki. W ubiegłym roku 230 mieszkańców naszego regionu targnęło się na swoje życie

MAGAZYN, Na sygnale, Wiadomości, 05.01.2024 19:00, eł

Nie wszystkie próby samobójcze zakończyły się śmiercią, ale przerażający jest sam fakt, że było ich aż tyle.

Smutne statystyki. W ubiegłym roku 230 mieszkańców naszego regionu targnęło się na swoje życie

Często zdarza się nam pisać o akcjach poszukiwawczych osób, które wyszły z domu i do niego nie wróciły. Nierzadko kończą się one znalezieniem zwłok zaginionego, a policja podaje, że nie stwierdzono udziału osób trzecich w jego śmierci. Większość tych przypadków dotyczy ludzi, którzy targnęli się na własne życie. W powiatach wadowickim, suskim i oświęcimskim w ciągu roku 2023 doszło do aż 230 prób samobójczych, z których 61 zakończyło się śmiercią...

Najwięcej takich przypadków było w powiecie wadowickim. Na jego terenie w minionym roku 100 osób targnęło się na swoje życie. 28 z nich poniosło śmierć. 21 osób, które podjęły próby samobójcze, było bardzo młodymi ludźmi w przedziale wiekowym do 20 lat. Choć zdawałoby się, że to najbardziej wrażliwa grupa, nie zahartowana jeszcze przez trudy życia, mało odporna na porażki, to jednak znaczną większość samobójców stanowią osoby starsze. 31 z tych, które targnęły się na swoje życie miało od 21 do 40 lat, a 48 od 41 lat w górę.

Co ciekawe, wydaje się, że na ilość prób samobójczych nie ma większego wpływu pora roku, choć mówi się, że niedostatek światła słonecznego może prowadzić do depresji lub ją pogłębiać. Owszem, jeden z miesięcy, w którym na terenie powiatu wadowickiego było najwięcej przypadków targnięcia się na własne życie to styczeń. Ale drugim okazał się czerwiec, kiedy dni są najdłuższe.

Tak to wyglądało w poszczególnych miesiącach:

styczeń – 12 prób samobójczych (w tym 2 zgony);
luty – 9 prób samobójczych (w tym 2 zgony);
marzec – 6 prób samobójczych (w tym 1 zgon);
kwiecień – 10 prób samobójczych (w tym 2 zgony);
maj – 10 prób samobójczych (w tym 4 zgony);
czerwiec – 12 prób samobójczych (w tym 6 zgonów);
lipiec – 6 prób samobójczych (w tym 5 zgonów);
sierpień – 3 próby samobójcze;
wrzesień – 8 prób samobójczych;
październik – 9 prób samobójczych (w tym 2 zgony);
listopad – 6 prób samobójczych (w tym 1 zgon);
grudzień – 9 prób samobójczych (w tym 3 zgony).

Na obszarze powiatu suskiego w minionym roku 41 osób próbowało odebrać sobie życie. 14 z nich zmarło. Największą grupę stanowiły osoby w przedziale wiekowym od 21 do 40 lat. Było ich 12. 6 osób miał do 20 lat, zaś 9 więcej niż 40 lat. W tym powiecie do największej liczby prób samobójczych doszło w grudniu. Drugim pod względem ilości takich przypadków miesiącem okazał się czerwiec.

styczeń – 3 próby samobójcze (w tym 2 zgony);
luty – 3 próby samobójcze (w tym 2 zgony);
marzec – 2 próby samobójcze;
kwiecień – 1 próba samobójcza;
maj – 3 próby samobójcze (w tym 1 zgon);
czerwiec – 6 prób samobójczych (w tym 2 zgony);
lipiec – 1 próba samobójcza;
sierpień – 5 prób samobójczych (w tym 2 zgony);
wrzesień – 2 próby samobójcze;
październik – 5 prób samobójczych (w tym 2 zgony);
listopad – 2 próby samobójcze;
grudzień – 8 prób samobójczych (w tym 3 zgony);

W powiecie oświęcimskim policjanci odnotowali 89 przypadków targnięcia się na własne życie. 70 osób przeżyło, lecz dla 19 próby samobójcze zakończyły się śmiercią. W tym gronie było 15 dziewcząt i chłopców do 20 roku życia. 30 osób miało od 21 do 40 lat, a 44 było starszych. Na obszarze tego powiatu do największej liczby przypadków targnięcia się na swoje życie doszło w maju. W tym miesiącu próbowało się zabić aż 16 osób. Sporo takich sytuacji było też w październiku - 12.

Samobójstwa i próby samobójcze w powiecie oświęcimskim z podziałem na miesiące: styczeń – 9; luty - 6; marzec - 4; kwiecień - 3; maj - 16; czerwiec - 6; lipiec - 7; sierpień - 6; wrzesień - 8; październik - 12; listopad - 4; grudzień – 8.


Trzeba wziąć pod uwagę, że osób, które próbowały popełnić samobójstwo, było z pewnością znacznie więcej niż wynika z powyższych statystyk. Opierają się one bowiem na policyjnych danych, a nie wszystkie nieudane próby targnięcia się na własne życie są zgłaszane stróżom prawa.

Policja nie prowadzi statystyk dotyczących przyczyn, które powodują, że człowiek próbuje odebrać sobie życie. Wiadomo jednak, że decydują się na to osoby nie widzące innego wyjścia z trudnej sytuacji, w jakiej się znalazły. Często są to ludzie cierpiący na depresję lub jakąś nieuleczalną chorobę, a także ofiary przemocy w rodzinie. Przyczyną próby samobójczej bywa też zawód miłosny czy nawarstwienie różnych problemów.

- Niezwykle ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywają mocne więzi rodzinne, dobre relacje ze znajomymi, brak uzależnień, a także spokojne i bezpieczne życie. Jeśli z jakiejkolwiek przyczyny dojdzie do zachwiania poczucia bezpieczeństwa, na przykład z powodu kłopotów finansowych, uzależnienia od alkoholu czy narkotyków, braku dobrych relacji w rodzinie lub odtrącenia przez znajomych, dochodzi do kryzysu. Wtedy jednak należy zwrócić się do osób i instytucji zapewniających wsparcie w takiej sytuacji. Na terenie każdego powiatu znajduje się wiele instytucji, między innymi Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodek Interwencji Kryzysowej oraz ośrodki pomocy społecznej czy poradnie psychologiczne, których przedstawiciele są gotowi pomóc w rozwiązaniu trudnych sytuacji życiowych, zanim dojdzie do tragicznych w skutki wydarzeń – mówi aspirant sztabowy Małgorzata Jurecka, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Poniżej podajemy kilka numerów telefonów, pod które można zadzwonić, by uzyskać pomoc:
1) Centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego - bezpłatny nr tel. 800 70 2222. Szczegółowe informacje na stronie Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym: https://centrumwsparcia.pl
2) Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: nr tel. 800 12 12 12 - bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów – wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysu. Szczegółowe informacje na stronie https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka
3) Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA: 22 484 88 01. Szczegółowe informacje na stronie Stop Depresji https://stopdepresji.pl


Foto: Pixabay

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Jank Chanowski, 06.01.2024 05:42

Dobrze że o tym piszecie, trudno nie dostrzec problemu skoro limit został przekroczony o 230 osób ale z tą szczegółowością w rozbiciu na miesiące itd. jakaś przesada, czemu to ma służyć? Brakuje jeszcze informacji jaka płeć i wiek każdej z osób z danego miesiąca o powiatu.