reklama

Skwer Pamięci Narodowej odsłonięty w Inwałdzie [FOTO]

MAGAZYN, Wiadomości, 16.09.2023 12:42, GM
W tych zwariowanych, pędzących szybko czasach, warto pamiętać o swoich przodkach i historii.
Skwer Pamięci Narodowej odsłonięty w Inwałdzie [FOTO]
W Zespole Szkół Samorządowych w Inwałdzie odbyła się w sobotę (16.09) uroczystość otwarcia i poświęcenia Szkolnego Skweru Pamięci Narodowej. W ten sposób pomysłodawca skweru, dyrektor szkoły Michał Kołodziejczyk, chce zachować pamięć o mieszkańcach Inwałdu, którzy na początku XX wieku niejednokrotnie zapłacili najwyższą cenę, cenę życia, w obronie swoich patriotycznych ideałów.

W szkole w Inwałdzie pamięć o historii nie ogranicza się bynajmniej do szkolnych akademii organizowanych, jak wszędzie, przy okazji uroczystości państwowych. Tutaj nawet poszczególne klasy mają swoich patronów – często są to osoby zasłużone w jakiś sposób dla tej miejscowości.

Jak wspominał dyrektor, tylko w czasie II wojny światowej z Inwałdu wysiedlonych zostało ponad 80 rodzin. Z tej miejscowości pochodzą także wojskowi, którzy zginęli na wojennych frontach walcząc o wolność Polski. Warto o nich pamiętać. - To byli pozornie zwyczajni ludzie, urodzeni tutaj, w tej wsi. Swoją postawą dokonywali rzeczy niezwykłych – mówił dyrektor.Trzeba przyznać, że organizatorzy sobotniego wydarzenia zaskoczyli wszystkich rozmachem i starannością przygotowanej uroczystości. Ale także prostym przesłaniem całego wydarzenia i miejsca, które powstało.

- To miejsce pamięci ma pomóc w budowaniu tożsamości historycznej, pozwala uhonorować nie tylko lokalnych patriotów, lecz także wyznawane przez nich wartości zawarte w postawie życiowe opartej o odwagę, męstwo i miłość do Ojczyzny – mówił dyrektor.

W czasie przemówienia wiele razy podkreślał, że w dzisiejszym „pędzącym” świecie często zapominamy o swoich przodkach i historii.- I choć obecnie patriotyzm dnia dzisiejszego to przede wszystkim troska o losy naszej ojczyzny, jej bezpieczeństwo, jeszcze bardziej troska o rodzinę, sumienne wykonywanie obowiązków w miejscu pracy, przedkładanie dobra wspólnego nad własne, to z całą pewnością patriotyzm powinien się kojarzyć również, a może przede wszystkim - z szacunkiem dla narodowej przeszłości, tradycji i nieobojętności wobec czasów minionych – mówił Michał Kołodziejczyk.

W sobotę, przy okazji otwarcia Skweru, uczniowie przygotowali specjalny program artystyczny, odbywa się także „Piknik Ułański” z grochówką, a po południu (godz. 15) zaplanowano koncert w wykonaniu Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

ѕzαℓσиу ∂ιαвєłєк.! , 17.09.2023 06:48

Dawać nazwiska tych poległych.