reklama
reklama

Pamiątkowa tablica dla wybitnego pedagoga i matematyka

MAGAZYN, Wiadomości, 12.12.2022 15:30, eł
Zmarł 23 lata temu, ale dopiero teraz został w taki sposób upamiętniony.
Pamiątkowa tablica dla wybitnego pedagoga i matematyka

To było ważne wydarzenie dla społeczności I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach. W piątek (9 grudnia) uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą doktorowi nauk matematycznych Gustawowi Studnickiemu, cenionemu pedagogowi, wybitnemu matematykowi, a także popularyzatorowi naszego regionu.

Oczywiście wybór miejsca, w którym w ten sposób go uhonorowano, nie był przypadkowy. Gustaw Studnicki przez wiele lat uczył w wadowickim „gimplu”. Tablica jego pamięci została umieszczona tuż obok wejścia do klasy, gdzie prowadził zajęcia.

Zmarły w 1999 roku Gustaw Studnicki pochodził z Barwałdu Górnego. Doktorat z uzyskał w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie (obecnie jest to Uniwersytet Pedagogiczny). Publikował materiały dotyczące dydaktyki i historii matematyki w "Matematyce" i "Wiadomościach matematycznych". W latach 1971-1989 uczył w Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Wadowity w Wadowicach. Sam też był absolwentem tej szkoły.

Jego wielką pasją była historia naszego regionu. Poświęcił jej wiele opracowań publikowanych między innymi na łamach "Nadskawia" i "Podbeskidzia". Napisał monografię wadowickiego liceum, zatytułowaną „Pierwsza wśród równych”. Opublikował także kilka prac poświęconych historii Barwałdu i Wadowic. Był aktywnym działaczem Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej i Honorowym Obywatelem Miasta Wadowice. W ubiegłym roku został odznaczony tytułem Zasłużony dla Powiatu Wadowickiego.

W odsłonięciu i poświęceniu tablicy pamiątkowej wzięli udział członkowie rodziny tego wybitnego pedagoga, przedstawiciele Rady Powiatu w Wadowicach, duchowni, dyrektor wadowickiego Przedszkola Nr 5 im. Gustawa Studnickiego, a także ludzie, którzy razem z nim pracowali. Historyk dr hab. Konrad Meus przygotował z tej okazji interesujący wykład pt. „Doktor Gustaw Studnicki. Pedagog – regionalista – społecznik”.

Foto: Starostwo Powiatowe w Wadowicach

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy