reklama

Nowe godziny odjazdów, dodatkowe pociągi i inne zmiany

, Gospodarka, Wiadomości, 07.12.2022 21:00, eł
W niedzielę wchodzi w życie korekta rozkładu.
Nowe godziny odjazdów, dodatkowe pociągi i inne zmiany

Już od najbliższej niedzieli, czyli od 11 grudnia będzie obowiązywał nowy rozkład jazdy pociągów na wszystkich liniach w naszym regionie. Tego dnia wchodzi bowiem w życie jego doroczna korekta, która ma obowiązywać do 11 marca. Zmiany w kursowaniu nie będą duże – w większości to raczej kosmetyczne poprawki, najwyżej kilkuminutowe przesunięcia. Są jednak również i dużo poważniejsze, dlatego przed podróżą warto sprawdzić nowe godziny odjazdów.

Na linii kolejowej, która łączy stolicę Podbeskidzia z Krakowem i przecina między innymi Kęty, Andrychów oraz Wadowice, jeden z pociągów będzie odjeżdżał o ponad 40 minut później niż w aktualnym rozkładzie. Obecnie z Bielska-Białej wyrusza on o 8.06, natomiast od 11 grudnia będzie startował o ponad 40 minut później – o 8.49. Kto zatem miał zwyczaj wyjeżdżać z Andrychowa w kierunku Krakowa o 8.55, teraz będzie rozpoczynał podróż dopiero o 9.38. Połączenia na okres od 11 grudnia do 11 marca można sprawdzić tutaj.

Wedle nowego rozkładu jazdy pociągi kursujące z Bielska-Białej do Krakowa i w odwrotnym kierunku nadal będą pokonywały trasę w tym samym czasie, co teraz. Obiecywane skrócenie go o około kwadrans nastąpi dopiero w przyszłym roku, po oddaniu do użytku nowej łącznicy kolejowej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dzięki niej pociągi nie będą musiały zmieniać kierunku jazdy pociągów na stacji Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, co powoduje irytująco długą przerwę w podróży. Ale już od listopadowej zmiany rozkładu jazdy przejazd na trasie pomiędzy Andrychowem a Wadowicami jest odrobinkę krótszy niż dawniej.


Co bardzo ważne, w okresie, który obejmuje nowy rozkład jazdy, na trasie z Bielska-Białej do Krakowa nie będzie zastępczej komunikacji autobusowej i uciążliwych przesiadek z autokarów do pociągów lub odwrotnie. Niestety, na innych liniach takie utrudnienia jeszcze pozostaną. Dotyczy to tras łączących Kraków z Zakopanem oraz z Żywcem. Na pierwszej z nich zastępcza komunikacja autobusowa będzie obowiązywała w okresie od 11 do 21 grudnia i od 1 do 11 marca na odcinku Sucha Beskidzka – Zakopane. Oczywiście dotyczy to podróży w obydwu kierunkach. W przypadku drugiej linii autokary będą zastępować pociągi od 11 do 18 grudnia między Suchą Beskidzką a Żywcem.

Nowością, która na pewno wielu ucieszy, będzie dodatkowa para pociągów z Krakowa do Suchej Beskidzkiej i w odwrotnym kierunku. Pojawi się też nowe poranne połączenie z Suchej Beskidzkiej do stacji Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona (o 5.03).


Foto: Edyta Łepkowska

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Gość, 08.12.2022 12:38

Największa zmiana to dopiero nas czeka po otwarciu łącznicy w Kalwarii, a widać że potencjał jest ogromny - w ostatni piątek na mijance po 15 w Andrychowie prawdziwe tłumy i kolejka do wyjścia z peronu. Ale co się dziwić, jak czas przejazdu jest często krótszy niż busem, o wygodzie nawet nie wspominając.

obserwator2012, 08.12.2022 08:10

Linia 117 żyje i dobrze , przydał by się pociąg do Krakowa w godzinach rannych sporo nas jeździ do pracy na 7-8, a mamy do wyboru swoje auta, albo jeden Janisobus, który jeździ albo nie jeździ-zgodnie z resztą z zamieszczonym na dworcu rozkładem.