reklama

W których gminach żyje się najlepiej?

, Gospodarka, Wiadomości, 06.12.2022 19:55, eł

Wyniki rankingu mogą być dla wielu zaskakujące.

W których gminach żyje się najlepiej?

Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki drugiego wydania rankingu „Gmina dobra do życia”. Wzięto w nim pod uwagę 63 wskaźniki, które miały obejmować całokształt warunków składających się na jakość życia. Większość gmin z naszego regionu nie wypadła w tym zestawieniu zbyt dobrze...

Jakie to wskaźniki? Między innymi poziom edukacji, dochody własne gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca, przeciętne wynagrodzenie, spłacalność kredytów, liczba bezrobotnych i osób wyjeżdżających do pracy, a także beneficjentów pomocy społecznej, warunki mieszkaniowe (oceniane na podstawie powierzchni użytkowej mieszkań przypadających na osobę), ilość miejsc w przedszkolach i żłobkach, zanieczyszczenie środowiska, udział ludności korzystającej z wodociągów, kanalizacji i oczyszczalni ścieków, poziom zdrowia oraz bezpieczeństwa, dostępność dróg utwardzonych, ścieżek rowerowych, kolei, Internetu, usług, wydarzeń kulturalnych oraz obiektów sportowych. Wśród długiej listy wskaźników znalazły się nawet walory estetyczne krajobrazu.

Ranking opracował prof. dr hab. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Z opracowania wynika, że w województwie małopolskim najlepszym miejscem do życia jest Sucha Beskidzka. Zajęła ona 7. lokatę w Małopolsce, a 128. w skali kraju. Ale w kategorii gmin z siedzibą powiatu Sucha Beskidzka uplasowała się na 6. miejscu w całej Polsce!

W pięćdziesiątce najlepszych do życia małopolskich gmin zmieściły się jeszcze: Mucharz, miasto Jordanów, Zembrzyce, Zator, Stryszawa oraz Wadowice. Dla Andrychowa czy Kęt zabrakło w tym zestawieniu miejsca, bowiem znalazły się na zbyt odległych pozycjach.

Oto gminy z naszego terenu w najlepszej pięćdziesiątce województwa małopolskiego:

Sucha Beskidzka – 7. lokata w województwie, 128 w kraju

Mucharz – 8. lokata w województwie, 128 w kraju, 155 w kraju

miasto Jordanów – 13. lokata w województwie, 239. w kraju

Zembrzyce – 23. lokata w województwie, 380. w kraju

Zator – 30. lokata w województwie, 445. w kraju

Stryszawa – 34. lokata w województwie, 495. w kraju

Wadowice – 44. lokata w województwie, 541. lokata w kraju

miasto Oświęcim – 50 lokata w województwie, 576. lokata w kraju.

Warto jeszcze dodać, że Jordanów w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców zajął 14. miejsce w Polsce.


Foto: Edyta Łepkowska

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 07.12.2022 15:32

A na poważnie: ranking mówi na podstawie wybranych parametrów jak dobra do życia jest gmina DLA MIESZKAŃCÓW. Ranking nie mówi, w której gminie najlepiej żyje się WŁADZY i jej KLICE. Wtedy Andrychów byłby w zupełnie innym miejscu rankingu... Ale nic to dla naszych wybrańców; Żak zawsze może sobie kupić z naszych podatków lub wydrukować do kompletu certyfikat "Lider Gmin Dobrych do Życia".

FeelFree, 07.12.2022 15:21

Profesor nie uwzględnił także faktu, że po zbudowaniu spalarni śmieci przy Białej Drodze w Andrychowie będzie tak czyste powietrze i tyle prądu i wodoru do tankowania za darmo, że połowa Krakowian się tu przeprowadzi co wywróci cały ranking do góry nogami...

Archanioł Michał, 07.12.2022 10:28

Pan Profesor nie uwzględnij eksplozji warunków do życia w Gminie Andrychów po wylaniu na Pańskiej asfaltu za 8 baniek.