reklama
reklama

Oblegany nowy punkt paszportowy. I nie tylko ten jeden...

MAGAZYN, Wiadomości, 02.02.2023 10:18, eł

Żeby nie stać w kolejce, najlepiej zarejestrować się przez Internet.

Oblegany nowy punkt paszportowy. I nie tylko ten jeden...

W połowie ubiegłego miesiąca rozpoczął działalność terenowy punkt paszportowy w Suchej Beskidzkiej i od razu ruszyły do niego pielgrzymki chętnych do wyrobienia sobie nowego lub pierwszego paszportu. W ciągu dwóch pierwszych tygodni złożono tam 329 wniosków paszportowych. Ale styczeń był gorącym okresem nie tylko w tym jednym miejscu. W wielu z nich powstają długie kolejki.

Terenowy punkt paszportowy w Suchej Beskidzkiej ruszył 16 stycznia. Znajduje się on w budynku suskiego Starostwa Powiatowego, a czynny jest od 8.00 do 14.00. Od pierwszego dnia jego działalności nie brakowało chętnych, by złożyć tam wniosek paszportowy. Ich ilość zdumiała nawet samych pomysłodawców utworzenia tego punktu.

W styczniu – tylko w ciągu dwóch tygodni – złożono tam 329 wniosków paszportowych. Dla porównania w Limanowej przez cały miesiąc przyjęto 466 wniosków, a w Wadowicach – 859. Właśnie takie liczby pokazują zasadność decyzji o uruchomieniu punktu. Przywracamy administrację w terenie. Odwracamy tendencję naszych poprzedników politycznych, którzy likwidowali urzędy terenowe. Obywatele chcą, by urzędy były blisko, na wyciągnięcie ręki. I taki jest mój cel: dostępna, sprawna i przyjazna administracja – zapewnia wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Generalnie jednak miniony miesiąc okazał się gorącym okresem we wszystkich biurach paszportowych. W uruchomionym 30 maja ubiegłego roku punkcie w Myślenicach w ciągu całego stycznia mieszkańcy złożyli aż 992 wnioski paszportowe. W ciągu poprzednich siedmiu miesięcy działalności przyjęto ich tam w sumie 5573, co daje średni wynik 796 miesięcznie.

Łączna liczba wniosków złożonych we wszystkich biurach i punktach w Małopolsce wyniosła w styczniu 19 272. W analogicznym okresie roku poprzedniego było ich o wiele mniej - 10 855. Z kolei w grudniu 2022 roku biura paszportowe przyjęły 13 391 wniosków paszportowych. Ogólnie w ciągu całego minionego roku ruch w tych miejscach był bardzo duży. Od stycznia do grudnia mieszkańcy złożyli w sumie ponad 246 tys. wniosków paszportowych. Więcej było ich tylko raz, 20 lat temu. W rekordowym roku 2002 biura paszportowe w całej Małopolsce przyjęły przeszło 247 tys. wniosków.

Z powodu tak dużego zainteresowania wyrobieniem paszportu, przed biurami i punktami paszportowymi tworzą się kolejki. Tak jest na przykład często w Wadowicach. Nie wszyscy mieszkańcy wiedzą, że najlepiej zarejestrować się przez Internet na konkretną godziną. Wtedy jest bardzo dużą szansa, że zostaniemy przyjęci o wyznaczonej godzinie. Internetowej rezerwacji terminu można dokonać przez stronę: https://www.malopolska.uw.gov.pl/default.aspx?page=kolejka_paszporty.


Foto: Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zefko, 02.02.2023 11:43

Okręt tonie szczury uciekają....

Ed51, 02.02.2023 11:27

Teraz do Wspólnoty Brytyjskiej trzeba paszport więc jest jak jest .....