reklama

Nastolatka przeżyła traumę w autobusie

MAGAZYN, Wiadomości, 16.05.2022 19:15, eł

Docierają do nas kolejne sygnały o skandalicznym zachowaniu kontrolerów biletów.

Nastolatka przeżyła traumę w autobusie

Ostatnio opisaliśmy bulwersującą sytuację, do której doszło w autobusie linii nr 1 w Andrychowie. Kontrolerzy mieli zastraszać przyłapanych w nim uczniów, którzy jechali za darmo (bo z komunikacji gminnej w Andrychowie uczniowie korzystają za darmo), ale nie mieli przy sobie legitymacji szkolnych uprawniających ich do nieodpłatnych przejazdów.

Dzisiaj zadzwonili do nas kolejni andrychowianie oburzeni zachowaniem osób sprawdzających bilety. Nasi rozmówcy podkreślają, że tu nawet nie chodzi o opłaty za brak legitymacji, a o zachowanie kontrolerów w stosunku do uczniów, które - delikatnie rzecz ujmując - było niewłaściwe i po prostu niekulturalne.

Jedenastoletni chłopcy, którzy opowiadali rodzicom, co ich spotkało 10 maja w czasie kontroli biletów w miejskim autobusie linii nr 1 w Andrychowie, twierdzili, że kontrolerzy straszyli ich policją i grozili, że nie pozwolą im wysiąść, dopóki nie zobaczą legitymacji szkolnych. Ponoć nie zgadzali się również na to, by uczniowie zadzwonili do swoich rodziców. Matka jednego z uczniów była oburzona, że kazali wysiąść jej synowi daleko od domu, zostawiając go na przystanku samego, bez opieki. Pisaliśmy o tym wszystkim tutaj.

Jak się okazuje, nie tylko uczniowie podstawówki spotkali się wówczas z takim traktowaniem. To samo spotkało również piętnastoletnią licealistkę. Dziewczynka tak mocno przeżyła konfrontację z kontrolerami, że długo po powrocie do domu nie mogła się uspokoić. Jak twierdzi jej mama, przepłakała trzy godziny, zanim nieco ochłonęła.

- Opowiadała, że kiedy przyznała się do braku legitymacji szkolnej, ten kazał jej przejść na drugi koniec autobusu i wręcz krzyczał do pasażerów, czy ktoś może potwierdzić jej tożsamość. Tak się jednak zdarzyło, że nie jechał wtedy nikt, kto ją zna. Gdy kontroler wypisywał jej wezwanie do zapłaty, straszył ją, że jeśli nie zapłaci, zajmie się nią policja. Cały czas odnosił się do niej w sposób, który mogę określić jedynie jako chamski. Ja nie kwestionuję tego, że trzeba mieć przy sobie legitymację. Ale nie można w ten sposób traktować dziewczynki, która jest jeszcze prawie dzieckiem – opowiada wzburzona mama piętnastolatki. - Co ciekawe, jak mówi moja córka, kontrolerzy ewidentnie łapali tylko uczniów. Nie sprawdzali, czy seniorzy też mają przy sobie dokumenty uprawniające do zniżkowych lub darmowych przejazdów.

Identyczną sytuację opisał nam też starszy mężczyzna z Andrychowa, którego nastoletnia wnuczka również jechała bez legitymacji autobusem nr 1. - Chciała zapłacić za bilet, ale kontroler się na to nie zgodził. Zaczął ją straszyć policją czy nawet sądem, a w końcu wypisał jej mandat. Wnuczka była w szoku, bo nigdy wcześniej nie spotkała się takim traktowaniem – mówi zdenerwowany dziadek.

Nadal czekamy na odpowiedź prezesa firmy PKS Południe Sp. z o.o. ze Świerklańca, która jest operatorem miejskiej komunikacji w Andrychowie. Chcieliśmy dowiedzieć się również, czy skargi na kontrolerów biletów dotarły do andrychowskiego magistratu, który wszak powinien wiedzieć, co dzieje się w zakupionych przez samorząd autobusach. Ale na razie nie udało nam się skontaktować z nikim, kto miałby jakąś wiedzę na ten temat...

Foto: Edyta Łepkowska

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

mirmir, 17.05.2022 18:30

Dziwne to opowieści Poprzedników tych rozważań. Legitymacje uczniów a problem z audytem/problemem sprawdzania legitymacji rzucane są bez sensu. Byle był ktoś przeciwko innemu a najlepiej mieszać i być z kilkoma na przeciwko kilkoma. Napisałem coś o legitymacjach dzieci, uczniów a następne tematy to dalej walka bo czarne ma być białe e czarne białe i na odwrót. Przykre to. W sumie to nie mam czasu na dewagacje ale jak ktoś chce porozmawiać to niech coś napisze do mamewsa żeby mi odpowiedzieli.

Zakolog, 17.05.2022 18:14

@Archanioł Michał, - No właśnie, jeśli to ma być ta internetowa żakowaffen, cudowna broń, która ma odmienić wyniki przyszłych wyborów, to burmistrzowi radni wraz całą świętą trójcą i kilkoma kierownikami wydziałów, już się mogą pakować.

Archanioł Michał, 17.05.2022 15:58

@Zakolog ciekawe co w tym odczytaniu prawa miejscowego tak wzbudziło pieski ( @leon@nick1) Zdzisława, że zerwały się z łańcucha i zaczęły ujadać czyli odwracać kota ogonem. A może było "bierz go" ? @leon "trudna" młodzież była jest i będzie problem ze wszech miar skomplikowany i trudny, ba wręcz niemożliwy do rozwiązania. Tutaj problemem jest grasujący cham co to pracuje jako kontroler. Na dokładkę nie zna prawa i łamie regulamin (sic!). No właśnie bo jeśli Żak wydał upoważnienie to czy dołączył pełen jego opis?

mirmir, 17.05.2022 06:02

Mam dzieci w wieki 10 i 17 lat i wpoiłem im żeby zawsze nosiły ze sobą legitymacje, przez to nie mają takich kłopotów. Odnosi się to również do różnych wycieczek i wyjść do kina, na basen itp. Jeśli rodzice nie wpajają pewnych obowiązków od małego dzieciom to skutki są takie że twożymy sobie nowe roszczeniowe społeczeństwo. Oczywiście może się zdarzyć że dziecko zapomni np legitymacji, ale z tego co czytam i słyszę od znajomych nienoszenie tego dokumentu jest zwyczajowe. "Bo po co". Może ta akcja doprowadzi do jakiegoś zrozumienia tematu, w końcu po coś te legitymacje są drukowane i wydawane dzieciom. Innym tematem jest niestosowne podejście kontrolerów do nieletnich. Wg mnie niedopuszczalnym jest wysadzenie z autobusu takiego 11 letniego dzieciaka w trakcie jazdy. Nie dopuszczam takiej sytuacji gdyby zdarzyła się ona w przypadku moich dzieci.

nick1, 16.05.2022 22:31

zgadzam się z leonem. Nie o konkretnych osobach bo nie znam tych dzieci i ich rodziców. Ale ogólnie - ludzie zastanówcie się na kogo chcecie wychować swoje dzieci??? Na takich co myślą, że prawo jest dla innych a ich mamusia i tatuś zawsze będą zawsze chronić? Jak czytam niektóre artykuły to mam wrażenie że same anioły mamy za dzieci w Andrychowie i do tego narażone na traumę jak muszą przestrzegać prawa. Zapytajcie nauczycieli, przejdzcie się wieczorami, oglądajcie te 12, 13 latki jakie przesiadują po wieczorach po parku, pod klatkami, nad Wieprzówką i tak dalej. Drą się niemiłosiernie, dorosły boi się wrócić tym "aniołkom mamusi i tatusia" uwagę bo nie wie ile na dentystę po tym wyda. Zastanówcie się rodzice czy na serio noszenie legitymacji to taki horror? Czy przestrzeganie prawa to taki dramat? Czy kara za złamanie prawa to taka trauma czy dobrze zrobi i czegoś nauczy Wasze dzieci bez poważnych konsekwencji w końcu? Zastanówcie dla siebie i dla swoich dzieci bo jak takie macie podejście to biada wam, waszym dzieciom, tej gminie i temu krajowi kto by nim nie rządził. Pomyślcie co by nasi rodzice powiedzieli jakbyśmy jechali bez legitymacji? czy by nas głaskali, gadali o tramacie czy byłaby chryja i zakaz wychodzenia na pole przez tydzień???? Ps. Także mam nadzieję, ze Burmistrz Żak nie ulegnie tym rodzicom kórzy uczą dzieci że prawo ich nie obowiązuje.

leon, 16.05.2022 22:11

nie mówię o tych kontretnych dzieciach bo ich nie nam. Ale co do zasady: Mam wrażeżnie, że jak przesiadują w parku i klną na czym stoi - dorośli, jak nastolatki piją, uprawiają seks - dorośli odczepcie się od nich, jak przesadują nad wieprzówkę nie będąc łaskawym posprzątać po sobie - dorośli, zwróć im uwagę bo w pysk dostaniesz. itd. itd. Ale jak trzeba przestrzegać prawa jak każdy inny, to maleńkie dzieci narażone na traumę. Ludzie - na kogo wychowujecie swoje dzieci???? Potem dziwić się że jakiś stres i odpadają jak mają rodziny które myślą że prawo jest dla innych a nie ich dzieci. Mam nadzieję, że Burmistrz nie ugnie się i powie, że prawo jest równe dla każdego. Dla dobra andrychowskich dzieci głównie. Kurde, dostają przejazdy za darmo i jeszcze wydziwiają razem z rodzinami. Ja pionkolę....

Zakolog, 16.05.2022 21:31

Wszystkich pasażerów dużych i małych informuję, że zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej upoważnienia do kontroli biletów mógł obecnie wydać tylko burmistrz Żak. Jeśli panowie kontrolerzy oprócz oczywiście identyfikatora ze zdjęciem nie posiadali upoważnienia od burmistrza Żaka, to można im zaproponować udanie się na najbliższe drzewo i dodatkowo poinformować o tym fakcie policję w celu sprawdzenia czy się tam udali.

Archanioł Michał, 16.05.2022 20:06

trefne autobusy, trefne przetargi, ZŁA KARMA KRĄŻY

tomekx, 16.05.2022 19:45

Burmistrz Żak na pewno już zajmuje się tym probleme.Nie można tolerować takiego takiego zachowania kanarów

NIE bo NIE, 16.05.2022 19:29

gówniarzeria niech nosi legitymację i nie płacze i nie płaci ! telefonu na pewno nie zapominają :P