reklama
reklama

Pociągi jeżdżą bez zakłóceń, do strajku nie doszło

Gospodarka, Wiadomości, 16.05.2022 12:10, eł

Ale jeszcze nie na całej trasie zlikwidowano Zastępczą Komunikację Autobusową.

Pociągi jeżdżą bez zakłóceń, do strajku nie doszło

W ostatnią sobotę (14 maja) na linię kolejową nr 117 wróciły pociągi, które z powodu prac modernizacyjnych na trasie nie kursowały przez ostatnie dwa miesiące. A ponieważ w ostatniej chwili odwołany został strajk generalny pracowników spółki Polregio, dzisiaj wszystkie jeżdżą zgodnie z planem.

Realizowana na tej linii inwestycja za 129 mln zł sprawiła, że od prawie dwóch lat pociągi znikają ze sporych jej odcinków na kilka miesięcy, by potem znów na jakiś czas powrócić. Prace jednak dobiegają końca, toteż wkrótce koleją można będzie dojechać bezpośrednio z Bielska-Białej do Krakowa i w odwrotnym kierunku. Na razie pociągi kursują między stolicą Podbeskidzia a stacją Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona. Kto chce dostać się do Krakowa, musi przesiąść się do autokaru Zastępczej Komunikacji Autobusowej. Dojeżdża on tylko do Skawiny, gdzie znowu następuje przesiadka do pociągu. Niestety, w wielu przypadkach można nim dotrzeć jedynie do stacji Bonarka lub Podgórze.

Aby dojechać do centrum Krakowa, trzeba skorzystać z miejskiej komunikacji publicznej. Najlepiej jest wysiąść na stacji Łagiewniki i tam przesiąść się do tramwaju nr 19, który dojeżdża do dworca głównego PKP. Nie trzeba wówczas płacić dodatkowo za przejazd. W tramwaju tej linii honorowane są bilety kolejowe wydane do stacji Kraków Główny. Oczywiście, działa to również w przypadku przejazdów w odwrotnym kierunku.

Pociągiem bez przesiadek do autokarów można będzie dojechać do samego Krakowa już od 21 maja. Ale wciąż jeszcze nie każdym kursem bezpośrednio do centrum. Docelowo ma dojść do takiego etapu, że wszystkie pociągi jadące z Bielska-Białej do stolicy Małopolski będą tam kończyły trasę. Ale prawdopodobnie nastąpi to dopiero w drugiej połowie przyszłego roku.

Jeszcze w piątek pisaliśmy, że choć pociągi wracają na tory w sobotę (14 maja), to być może w dwa dni później spora ich część znów przestanie jeździć. Na ten dzień pracownicy Polregio zaplanowali początek strajku generalnego. Ostatecznie został on jednak odwołany, doszło bowiem do podpisania porozumienia między związkami zawodowymi a zarządem Polregio. Kolejarze zgodzili się pójść na kompromis i przystali na podwyżki niższe od tych, o które wnioskowali.


Foto: Linia Kolejowa 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko-Biała Główna


reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy