reklama
reklama

Już wiadomo, kto będzie realizował dotowane kursy na trasie Andrychów – Wadowice

MAGAZYN, Wiadomości, 17.08.2023 17:50, eł

Wiceburmistrz uchylił rąbka tajemnicy.

Już wiadomo, kto będzie realizował dotowane kursy na trasie Andrychów – Wadowice

Radni gminy Andrychów spotkali się dzisiaj (17 sierpnia) na krótkiej, szybkiej sesji, by podjąć dwie uchwały związane z planowaną linią komunikacyjną do Wadowic. Po pierwsze, musieli wprowadzić do budżetu otrzymaną dotację na realizację połączeń na tej trasie, a po drugie zatwierdzić cennik biletów.

Obydwie uchwały przegłosowali zadziwiająco jednomyślnie. Nikt nie miał najwyraźniej wątpliwości, że publiczna komunikacja autobusowa między Andrychowem a Wadowicami jest konieczna. Padło jednak kilka pytań związanych z tą sprawą. Wszystkie zadał radny Krzysztof Kubień. Dociekał on, co stanie się z nową linią, gdy skończą się pieniądze z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, które mają wystarczyć na sfinansowanie jej funkcjonowania do końca tego roku. Zapytał też, czy będzie organizowany przetarg na wykonywanie przewozu osób i czy proponowane 19 kursów wystarczy, jeśli prywatny przewoźnik jeżdżący na tej trasie zawiesi połączenia.

Wiceburmistrz Andrychowa Mirosław Wasztyl odparł: – Dostaliśmy dotację do grudnia 2023 roku. Co będzie od stycznia? Mogę tylko powiedzieć o zamiarach, natomiast nie mogę jednoznacznie potwierdzić, czy od początku przyszłego roku ta linia będzie finansowana na tych samych zasadach, ponieważ naborów jeszcze nie ma. Jest tylko deklaracja, że będą one organizowane. Co więcej, w międzyczasie zmieniła się nowelizacja rozporządzenia dotyczącego dopłat z pieniędzy publicznych i umowy na dofinasowanie przewozów autobusowych można będzie zawierać nie na okres jednego roku, jak dotychczas, tylko na dziesięć lat.


Zapewnił, że jeśli nowa linia spełni oczekiwania mieszkańców, gmina będzie starała się kontynuować jej funkcjonowanie. Wyjaśnił też, skąd się wzięła zaplanowana ilość połączeń. – Nie jest tajemnicą, że skorzystaliśmy z otwartych drzwi. Pierwszy przetarg na tego typu komunikację przeprowadzał ustawowy organizator transportu publicznego na liniach międzygminnych, czyli Starostwo Powiatowe w Wadowicach. Powiat wadowicki w porozumieniu z burmistrzem Wadowic określił rozkład jazdy, który myśmy powtórzyli – tłumaczył.

Wiemy, że jest olbrzymie oczekiwanie społeczne, żeby między Andrychowem a Wadowicami taka linia miała charakter publiczny, co wcale nie wyklucza komunikacji komercyjnej –podkreślił wiceburmistrz. Zapewnił jednak, że gdyby prywatny przewoźnik działający na tej trasie zaczął ograniczać ilość kursów lub w ogóle z nich zrezygnował, gmina będzie się starała, żeby lukę po niej zapełniła inna firma. Również działająca na zasadach komercyjnych.

Wybór operatora przewozów dofinasowanych z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, zgodnie z Ustawą o publicznym transporcie zbiorowym, będzie przeprowadzony w sposób bezpośredniego powierzenia, czyli bez zachowania procedury przetargowej. Na pewno nie będzie nim aktualny przewoźnik komercyjny działający na tej trasie – zaznaczył Mirosław Wasztyl. Krzysztof Kubień zapytał wówczas, kto w takim razie będzie wykonywał te przewozy.

- Najbardziej przygotowanym do wykonywania tej usługi w tak krótkim okresie czasu jest przewoźnik, który obsługuje linie komunikacji wewnątrzgminnej, czyli PKS Południe ze Świerklańca – odpowiedział wiceburmistrz. To firma, która próbowała uruchomić taką sama linię komunikacyjną komercyjnie, ale nie udało jej się tego zrobić, ponieważ kłody pod nogi rzucali mu burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przewoźników Osobowych w Krakowie.

Teraz włodarz papieskiego miasta nie tylko nie sprzeciwia się wejściu nowego przewoźnika na trasę, ale nawet współpracuje z gminą Andrychów w tej sprawie. Mało tego – gmina Wadowice dofinansuje organizację transportu zbiorowego pomiędzy obydwoma miastami kwotą 27,5 tys. zł.

Nowa linia ma ruszyć już we wrześniu, ale dokładny termin nie jest jeszcze znany.reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

annap, 22.08.2023 18:33

Cieszymy się, ale 19 kursów to za mało. Teraz jest 30 kursów w jedną stronę, a busy są doładowane. W roku szkolnym powinno być dużo, dużo więcej kursów.... Tym bardziej, że Janiso rezygnuje z tej trasy i od września nie jeździ już. Tak mówią kierowcy.

Polityk, 22.08.2023 17:54

Jak to jest możliwe że owi radni jeszcze pajacują rozumie że parcie na bilbord ale żeby od razu wróżyć nicowo乁( . ര ʖ̯ ര . )ㄏ

beskidmaly, 18.08.2023 21:02

Zakolog dobraną parą jesteś razem z sianem. Ciekawym co to z tego wyjdzie myślę że dwa półgłówki którym wszystko co robi urząd nie pasuje! ha ha !

Zakolog, 18.08.2023 18:30

Koniczynka dla beskidmaly wyszczególnienie ulg może być niezręczne, dlatego pozwól, że ja omówię niektóre na przykładach. Jeśli jesteś opiekunem osoby ociemniałej np. Radnego z komitetu „Nasza Gmina Andrychów”, to przysługuje wam 95% ulga. A jeśli jesteś Radną z klubu Kobielusa, niezdolną do samodzielnej egzystencji, to możesz korzystać z ulgi 49%. Jeśli twoje zachowanie na sesjach ewidentnie wskazuje na konieczność kontynuowania obowiązku szkolnego, to masz 49% ulgę. W przypadku studentów, ale tylko do ukończenia 26 roku życia vide radny Guzdek 51%. Pozostałe zakresy ulg dotyczą specjalistów i funkcjonariuszy państwowych, dlatego trudno mi znaleźć odpowiedni, znany nam przykład ich zastosowania.

beskidmaly, 18.08.2023 16:42

Sianko! Ulgi będą takie same jak w autobusach Komunikacji Beskidzkiej na trasie między Andrychowem i Kętami i Andrychowem i Bielsko Białą! Zainteresowani wiedzą jakie!

Koniczynka, 18.08.2023 15:54

beskidkumalutki. Siano w łebie to mają twoi koledzy, bo tak rządzą że inwestycji brak a gmina już jest zadłużona na grubo ponad sto milionów złotych!!!! Więc baranie peowski licz się ze słowami. Przy okazji napisz kto i z czyjego polecenia zatrudniał osoby na krytym basenie w Andrychowie z emerytem górniczym na czele????!!!! I napisz baranie peowski dokładnie kto i jakie ulgi będzie miał.... Bo dalej mieszkańcy tego nie wiedzą!!

beskidmaly, 18.08.2023 12:30

Zakolog ,przepraszam masz racje. Bardzo rzadko ją masz ale w tym przypadku tak. Pozdrawiam!

Zakolog, 18.08.2023 12:08

@beskidmaly - tracisz formę, czyżby atrofia neuronalna ? To nie są zniżki tylko ulgi, na podstawie Ustawy z dnia 20 czerwca 1992 roku. Różnica polega na tym, że zniżki może udzielić operator transportu, w tym przypadku wskazany przez vice Mirka podmiot, co jak wszyscy doskonale wiemy nigdy nie nastąpi, ponieważ nie po to Mirek wybrał beneficjenta, aby ten udzielał zniżek. Ulgi natomiast są różnicą między pełnopłatnym biletem a kwotą jaką za ten bilet zwróci beneficjentowi skarb państwa. Tu nie jestem pewien, ale chyba w imieniu państwa zwrotu w tym przypadku dokonuje starostwo powiatowe. Także z punktu widzenia MirkoBeneficjenta, każdy bilet jest 100% płatny. Co oznacza, że nie ma tańszych i droższych pasażerów, każdy płaci tyle samo, tylko w różnych formach płatności.

Ecik, 18.08.2023 11:36

Dobrze byłoby sprawdzić jak ten przewoźnik realizuje swoje zadania jako podwykonawca w innych firmach komunikacji miejskiej!!! Punktualność pierwszych kursów, czas pracy kierowcy itd.

beskidmaly, 18.08.2023 11:36

Słuchaj sucha koniczynko .Jak jest siano w głowie to się nie czyta ze zrozumieniem .Zniżki te są zniżkami ogólnokrajowymi więc są określone w ustawie procentowo od cen biletów bez zniżek. Poczytaj w ustawie jaka zniżka Ciebie dotyczy,

Koniczynka, 17.08.2023 21:12

A czy Nowak z elektrociepłowni oddał już te miliony złotych do budżetu miasta i gminy Andrychów wraz z odsetkami??? Żak zadłużył Andrychów już na ponad sto milionów złotych, więc co za różnica czy to będzie sto czy dwieście milionów złotych. Sypnie to na transport jak szaleć to na całego.

Koniczynka, 17.08.2023 21:10

Cennik powinien być bardziej czytelny, dla kogo te ulgi??? Burmistrz Wadowic dołożył kwotę będzie prawie na miesiąc dla kierowców na wypłatę. A co dalej??? Ceny biletów powinny pokryć w całości utrzymanie tej linii i to nie podlega żadnej dyskusji.

Zakolog, 17.08.2023 20:07

Już rzymski poeta Wergiliusz przestrzegał – Obawiaj się Wasztyla, nawet gdy niesie dary. Cztery miesiące karnawału, a potem z buta do Wadowic.