reklama
reklama

Już kilka tysięcy osób apeluje o wstrzymanie wycinki drzew [FOTO]

MAGAZYN, Wiadomości, 24.02.2023 20:27, red
Niestety wycinka trwa w najlepsze, co pokazujemy na zdjęciach.
Już kilka tysięcy osób apeluje o wstrzymanie wycinki drzew [FOTO]
Jak już informowaliśmy, mieszkańcy gminy Andrychów, andrychowski zakład wodociągowy, władze gminy i ekolodzy apelują do Lasów Państwowych o wstrzymanie wycinek na obszarze planowanego poszerzenia rezerwatu Madohora, który ma kluczowe znaczenie dla gospodarki wodnej regionu.

Powód? Część gminy Andrychów od kilku lat zmaga się z poważnymi problemami braku wody. Dlatego już w 2019 r. władze Andrychowa wystąpiły do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie o poszerzenie Rezerwatu Madohora o tereny źródliska rzeki Wieprzówki, spełniające bardzo ważne funkcje wodochronne dla okolicznych miejscowości. Decyzja o poszerzeniu jeszcze nie zapadła. Tymczasem Lasy Państwowe już przystąpiły do wycinki drzew na tym terenie.


Niedawno przedstawiciele różnych organizacji i instytucji skierowali do Lasów Państwowych apel o wstrzymanie wycinki.

"Liczne publikacje naukowe potwierdzają, że pozyskanie drewna, wpływa negatywnie na stosunki wodne zwiększając zarówno ryzyko okresowych powodzi jak i niedoborów wody. Jest to skutkiem zarówno wycinania drzew, jak również naruszania stosunków wodnych na gruncie wskutek wykonywania dróg i szlaków zrywkowych powstających, aby te drzewa wywieźć z lasu. Co więcej, wycinka drzew negatywnie wpływa na stabilność podłoża i może prowadzić do powstawania lub aktywizacji osuwisk. Zagrożenie to jest bardzo realne, gdyż na terenie Gminy Andrychów, szczególnie na terenie zlewni Wieprzówki do ujścia Targaniczanki, zlokalizowanych jest łącznie kilkadziesiąt osuwisk i obszarów zagrożonych ruchami masowymi"

- piszą autorzy apelu

Jak się dowiadujemy, już ponad 6000 osób wysłało apel do Lasów Państwowych o wstrzymanie wycinki, a kolejnych kilkaset osób podpisało się pod internetową petycją w tej sprawie.


Niestety, wycinka trwa w najlepsze, co pokazujemy na zdjęciach.reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy