reklama
reklama

Andrychowscy radni podjęli uchwałę w sprawie uruchomienia nowej linii autobusowej

Gospodarka, Wiadomości, 23.02.2023 15:20, eł

Ale nie wszyscy byli temu przychylni.

Andrychowscy radni podjęli uchwałę w sprawie uruchomienia nowej linii autobusowej

Gminy Andrychów i Wadowice zawarły porozumienie, dzięki któremu powstanie nowa linia autobusowa, łącząca te dwa miasta. 22 lutego uchwałę w tej sprawie podjęła wadowicka Rada Miejska, a następnego dnia zrobiła to również andrychowska. Ale nie zabrakło samorządowców niechętnych tej inicjatywie.

Organizatorem transportu na tej trasie i stroną finansującą całe przedsięwzięcie będzie gmina Andrychów. Wadowice dołożą do niego tylko symboliczną złotówkę rocznie. Nie spodobało się to radnym Alicji Studniarz i Krzysztofowi Kubieniowi.

Wcześniej publiczny transport na tej trasie zamierzało uruchomić Starostwo Powiatowe w Wadowicach, które otrzymało na ten cel dotację z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Jednak ostatecznie odstąpiło od tego, ponieważ gmina Andrychów nie zgodziła się dofinansować linii, ze względu na to, że miała ją obsługiwać firma z Roczyn, która już prowadzi komercyjne kursy między Andrychowem i Wadowicami. Wiceburmistrz Mirosław Wasztyl argumentował wtedy, że wybór przewoźnika Bus Janiso nie gwarantuje poprawy funkcjonowania transportu na trasie, gdyż jego działalność spotyka się z dużym niezadowoleniem pasażerów.

Alicja Studniarz i Krzysztof Kubień nie mogli zrozumieć, dlaczego gmina Andrychów zrezygnowała z korzystniejszej dla niej finansowo opcji i zdecydowała się wziąć na siebie pełne koszty funkcjonowania nowej linii. Radny domagał się też, by przedstawić mu negatywne opinie na temat firmy Bus Janiso. Bronił jej tak zaciekle, że aż burmistrz Tomasz Żak zapytał go, czy to prawda, iż przewoźnik ten sponsorował jego kampanię wyborczą. Krzysztof Kubień zdecydowanie temu zaprzeczył i zapowiedział, że na następną sesję przygotuje sobie listę firm, które finansowały kampanię włodarza...

Radny dociekał również, jak często i jakimi pojazdami będą realizowane połączenia na trasie. Jak się okazuje, kursów ma być 19 w dni robocze i 5 w soboty. - Transport musi się odbywać autobusami. Szacujemy, że najlepsze byłyby składy taborowe o ilości miejsc pasażerskich między 50 a 60. I taki wymóg postawimy przyszłemu operatorowi, jeżeli – oczywiście – otrzymamy środki na ten cel i porozumienie ostatecznie się zrealizuje. Autobusy niskopodłogowe, w standardzie nie gorszym niż obecnie jeżdżące na ternie gminy – podkreślał Mirosław Wasztyl.

Gmina Andrychów złożyła wniosek o dofinansowanie linii ze środków Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Jeśli otrzyma dotację, dostanie 3 zł dopłaty do każdego wozokilometra.

Ostatecznie 17 radnych zagłosowało za przyjęciem przez gminę Andrychów zadania polegającego na planowaniu, organizacji i zarządzania lokalnym transportem na linii Andrychów-Inwałd-Wadowic. Od głosu wstrzymali się Alicja Studniarz, Krzysztof Kubień i Jacek Sordyl.


Zobacz także

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

margo, 26.02.2023 18:35

Proszę się przejechać busem Janiso a później P. Kubien niech wypowie się na temat przewoźnika . Przecież ostatnio dostali karę za nieprzestrzeganie przepisów. Janisow wykończył innych przewoźników na trasie Bielsko -Biała i jestem niestety zdana na tego przewoźnika . Szkoda ze nie ma więcej połączeń, która realizuje Komunikacja Beskidzka . Jeszcze dodam, że to cud jest ze jeszcze nie było tak poważnego wypadku z przewoźnikiem Janiso . Czy P. Kubien jeśli popiera tego przewoźnika czy weźmie odpowiedzialność za popierania Janiso .

karino, 23.02.2023 21:11

Tzn. że w niedzielę nie będzie kursował? P. Kubien zdaje się nie miał przyjemności korzystać z uslug firmy z Roczyn więc nawet nie wie kogo broni

Koniczynka, 23.02.2023 20:04

Czekamy na odpowiedź co Studniarz i Guzdek zrobili??? Jeśli nic to pora oddać kasę z diety radnego i podać się do dymisji.

annap, 23.02.2023 19:47

Nareszcie jest nadzieja, że pozbędziemy się monopolisty!!!! Zgadzam się z przedmówcami, że coś nie tak z tymi radnymi, którzy nie działają na rzecz mieszkańców, a wręcz przeciwnie.

Gość, 23.02.2023 18:58

Podjerzana jest ta sympatia niektórych radnych w Andrychowie i Wadowicach do Janisy i jego patofirmy. Podejrzana...

karol, 23.02.2023 17:17

Masz całkowitą rację-koniczynka.Pozamiatałaś.

Koniczynka, 23.02.2023 16:31

Odnoszę jako kobieta dziwne wrażenie że Alicja Studniarz sama nie wie po co jest radną... Zaczęła wszystko krytykować jak Krzysiu, a może wyjdziesz kobieto z własnymi pomysłami??? Bo jako radna do tej pory jesteś bezproduktywna. Co zrobiłaś jako radna w obecnej kadencji??? Tak samo kolejny pisowiec chłopczyk Guzdek... Po co się pchałeś na radnego jak nie masz o niczym pojęcia.