reklama

Gmina będzie miała swój hejnał. Ma codziennie w południe rozbrzmiewać na Rynku

MAGAZYN, Wiadomości, 23.10.2023 13:05, eł

Utwór, który nim zostanie, powstał już 6 lat temu. Mieszkańcy doskonale go znają.

Gmina będzie miała swój hejnał. Ma codziennie w południe rozbrzmiewać na Rynku

Na jutrzejszej sesji Rady Miejskiej w Zatorze (24 października) radni podejmą nietypową uchwałę. Będą głosowali nad przyjęciem hejnału gminy. Zostanie nim utwór skomponowany z okazji 725. rocznicy pierwszego nadania praw miejskich Zatorowi. Od tamtej pory jest on wykonywany podczas lokalnych uroczystości, ale teraz oficjalnie zyska status hejnału, czyli jednego z symboli miasta i całej gminy.

W 2017 roku, na 725-lecie nadania praw miejskich Zatorowi Janusz Bielecki skomponował utwór, który nazwał „Hymnem Zatora”. Dzieło po raz pierwszy zostało publicznie odegrane w mieście pod batutą samego kompozytora, w ramach obchodów rocznicowych i niepodległościowych przed ratuszem w Zatorze. Od tamtej pory utwór grany jest podczas wszelkich lokalnych uroczystości i wielu traktuje go już jako jeden z symboli miasta. Teraz ma oficjalnie uzyskać jego status, stając się hejnałem gminy Zator.

- „Hymn Zatora” rozpisany został na kwintet dęty blaszany, czyli na pięć instrumentów dętych. Atmosfera spokoju, wyciszenia, a jednocześnie emocje, które budzi piękno natury Zatora, pozwalające na oderwanie się od otaczającej rzeczywistości, skłoniły autora do muzycznej refleksji. Wyraźnie odczuwalny jest również wydźwięk dumy z miejsca, z którego wywodzą się jego mieszkańcy, energii i rozwoju, które sobą reprezentują. Patetyczny, podniosły charakter utworu idealnie komponuje się jednak z sielankowym charakterem Zatora, który przemycono w początkowych wersach – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały w sprawie uczynienia z tego utworu hejnału gminy.

Będzie on mógł być publicznie odtwarzany lub wykonywany w czasie uroczystości gminnych oraz świąt i rocznic państwowych, w budynkach i pomieszczeniach organów gminy Zator oraz w jej jednostkach organizacyjnych, w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego, w kościołach parafialnych, a także w innych miejscach, ale już za zgodą burmistrza Zatora. Można go też usłyszeć codziennie w samo południe na Rynku miasta.
Foto: Facebook/Maciej Masialski, zapis nutowy: UM w Zatorze

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy