reklama
reklama

Dwójka patronów dla tunelu, który wkrótce zostanie otwarty

MAGAZYN, Wiadomości, 04.11.2022 12:45, eł
Poprzedni pomysł wzbudzał kontrowersje, a ten?
Dwójka patronów dla tunelu, który wkrótce zostanie otwarty

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jeszcze nie podaje dokładnego terminu otwarcia tunelu w Naprawie, przez który przechodzi część nowego odcinka zakopianki. Wiadomo jednak, że nastąpi to jeszcze w tym miesiącu. Wiadomo również, kto będzie patronem tunelu. Nie będzie to jedna osoba, lecz dwie.

Decyzja w tej sprawie zapadła na ostatniej sesji Rady Gminy Jordanów. Radni podjęli wtedy uchwałę o nadaniu tunelowi imienia Lecha i Marii Kaczyńskich, pary prezydenckiej, która zginęła w katastrofie samolotu rządowego Tu-154M w kwietniu 2010 roku. Pomysł, by w ten sposób uczcić te dwie osoby, pojawił się po raz pierwszy już kilka lat temu. W 2019 roku Rada Gminy Jordanów (na terenie której leży Naprawa) oraz wójt Artur Kudzia wystąpili z taką inicjatywą do Ministerstwa Infrastruktury. Jednak dopiero niedawno samorząd dostał zielone światło, by wybrać patrona dla tunelu.

Poprzedni wójt gminy Jordanów Stanisław Pudo (obecnie radny powiatu suskiego) chciał, aby obiektowi nadać imię poety i prozaika związanego z Naprawą – Jalu Kurka. Ponieważ dom pisarza znajdował się tuż przy jednym z wlotów tunelu, zanim został przeniesiony w inne miejsce (o czym pisaliśmy tutaj), Jalu Kurek wydawał się oczywistym wyborem na patrona. Jak się jednak okazało, wielu mieszkańców wsi nie było zachwyconych tym pomysłem. Jalu Kurek jest w ich oczach dość kontrowersyjną postacią. Jedni są dumni, że mieszkała wśród nich tak znana osoba, inni mają mu za złe sposób, w jaki sportretował mieszkańców wsi w swej powieści „Grypa szaleje w Naprawie”...

Jeśli zaś chodzi o oddanie tunelu do użytku, GDDKiA podaje na razie tylko, że zostanie on otwarty jeszcze w tym miesiącu. Jednak nieoficjalnie pojawia się data 12 listopada. Tunel ma 2 km długości i jest obecnie jednym z najdłuższych w Polsce. Ustępuje pod tym względem tylko temu pod Ursynowem (długiemu na ponad 2,3 km), który jest częścią południowej obwodnicy Warszawy.


Foto: GDDKiA


reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Burakz wiejskiej , 04.11.2022 15:07

jeszcze jarka dodajcie będzie trójca przenajświętrza