reklama
reklama

Chcieli to zrobić już przed rokiem. Udało im się dopiero teraz

MAGAZYN, Wiadomości, 15.11.2022 09:00, eł

Ozdobili efektownym muralem remizę.

Chcieli to zrobić już przed rokiem. Udało im się dopiero teraz

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wysokiej planowali uczcić ubiegłoroczne Narodowe Święto Niepodległości, odsłaniając mural upamiętniający postać Karola Wojtyły seniora i 12. Pułk Piechoty Ziemi Wadowickiej. Wówczas ten piękny plan spalił na panewce, ale teraz udało się go w końcu zrealizować.

W ubiegłym roku malowidło nie powstało z przyczyn prozaicznych – strażacy nie zdołali w porę zdobyć pieniędzy na jego wykonanie. Mural ozdobił jedną ze ścian budynku, w którym mieści się remiza OSP w Wysokiej. Znajduje się on w samym centrum wsi, naprzeciwko Szkoły Podstawowej im. Poległych za Ojczyznę w latach 1939-1945 i kilkadziesiąt metrów od kościoła parafialnego. A dlaczego druhowie wybrali na centralną postać malowidła ojca Jana Pawła II?

Choć Karol Wojtyła senior z zawodu był krawcem, przez 27 lat służył w wojsku. W 1900 roku został powołany do C.K. Armii. W czasie I wojny światowej walczył między innymi w bitwie pod Gorlicami w maju 1915 roku. Później został mianowany urzędnikiem ewidencji wojskowej, jako żołnierz nadkompletowy 56. Pułku Piechoty i pracował w powiatowej komendzie uzupełnień w Wadowicach do 1918 roku. Przed 1917 roku został odznaczony Krzyżem Żelaznym Zasługi z koroną. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został przyjęty do Wojska Polskiego jako oficer 12. Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej, w którym służyli też mieszkańcy Wysokiej.

- Mural ten nie tylko wzbogaca przestrzeń naszej miejscowości, ale także będzie skłaniał mieszkańców oraz przejeżdżających przez naszą wioskę do zadumy i refleksji. Projekt ten jest wspaniałą lekcją historii zarówno dla najmłodszych, jak i najstarszych. Mural jest symbolem wydarzeń i postaci z naszej przeszłości, które bez naszej troski o przekazywanie pamięci o nich kolejnym pokoleniom, mogłyby zostać zapomniane – podkreślają druhowie. Odsłonięcie malowidła było dużą uroczystością, która zgromadziła obok remizy wiele osób.Foto: OSP Wysoka

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy