reklama
reklama

Władze miasta sporo wydadzą na jego monografię. Ile zarobią na tym autorzy?

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 13.11.2022 10:00, eł

Będą to różne kwoty.

Władze miasta sporo wydadzą na jego monografię. Ile zarobią na tym autorzy?

Niedawno burmistrz Bartosz Kaliński podpisał umowy z autorami monografii Wadowic, których jest aż dziesięcioro. To różni naukowcy, głównie historycy, często związani z tym miastem i jego okolicami, dysponujący dużą wiedzą na temat jego przeszłości. Pracować nad monografią będzie również jeden tłumacz.

Dzieło ma składać się z aż czterech pokaźnych tomów i być gotowe do 2026 roku. Znajdą się w nim informacje, o których wiedzą obecnie tylko nieliczni. Na przykład o piastowskiej księżniczce Agnieszce pochowanej w wadowickiej bazylice. - Wadowice dziewiętnastowieczne to jest miasto tajemnic. Mamy wiele historii, które nie zostały dotychczas opowiedziane. Wspomnę chociażby o słynnym procesie emigracyjnym, zwanym przez Amerykanów procesem amerykańskim, który miał miejsce w latach 1889-1890 w gmachu Sokoła, czyli w dzisiejszym Centrum Kultury, gdzie sądzono 66 przestępców za to, że zajmowali się handlem ludźmi. Handlem, który miał miejsce w Argentynie, Brazylii i Stanach Zjednoczonych. Do tego stopnia wzbudzał on zainteresowanie opinii światowej, że do małych Wadowic, które miały niewiele ponad 5 tysięcy mieszkańców, przyjechali dziennikarze Washington Post, New York Times'a, The Globe i kilku innych wielkich tytułów – mówi historyk Konrad Meus, który wspólnie z Tomaszem Graffem ma być redaktorem naukowym tego przedsięwzięcia, a zarazem autorem jednego z tomów.

Jak nietrudno się domyślić, monografia będzie kosztowała sporo pracy i... pieniędzy. Gmina Wadowice zaplanowała wydać na nią 275 tys. zł. Ile z tego dostaną autorzy? Wedle podpisanych z nimi umów na okres do 30 listopada przyszłego roku, będą to bardzo różne kwoty, uzależnione zapewne od wkładu pracy. Najwięcej otrzyma wspomniany już Konrad Meus. Będzie to 65 500 zł. Wynagrodzenie Tomasza Graffa to 46 250 zł. Po 29 750 zł dostaną Karol Witkowski, Marcin Gadocha oraz Krzysztof Koźbiał. Tomasz Babnis otrzyma 15 000 zł, zaś Dorota Żurek 14 000 zł. Najniższe gaże przypadną w udziale Mirosławowi Płonce (8500 zł), Marcinowi Starzyńskiemu, Marcinowi Witkowskiemu (po 7000 zł) i Sławomirowi Dryi (3500 zł).


Foto: UM Wadowice - podpisanie umów z autorami

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

cath, 14.11.2022 11:27

Czasem warto by lud znał swoją historie i pochodzenie a nie tylko pudelka

Kasia, 13.11.2022 23:44

Historycy...Poloniści... Zawody, studia z późnejszym problemem z znalezieniem pracy... Ktoś tutaj chyba koleżankom i kolegą pracę chce dać... Pytanie czy lud borydkający się z cenami energiii podziela taką decyzję?

Jeremiasz, 13.11.2022 14:07

A gdzie jest już dawno temu obiecana monografia Andrychowa?