reklama

Ważna nagroda dla znakomitego kompozytora i historyka z naszego regionu

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 17.12.2022 15:45, eł
Dostają ją tylko wybitni twórcy.
Ważna nagroda dla znakomitego kompozytora i historyka z naszego regionu

Grzegorz Miśkiewicz z Jordanowa jest artystą niemal wszechstronnym, a także historykiem i autorem niejednej książki. Jakby tego było mało, w ogromnym stopniu przyczynił się do rewitalizacji cmentarza żydowskiego w Jordanowie. Jest prawdziwym człowiekiem renesansu.

Ostatnio spotkało go ogromne wyróżnienie, został bowiem laureatem tegorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wręczanej od 1997 roku osobom zajmującym się różnymi dziedzinami twórczości artystycznej, upowszechnianiem kultury i ochroną dziedzictwa kulturowego. Oczywiście tylko takim, które mogą poszczycić się wybitnymi osiągnięciami. Jordanowianin, choć na co dzień wiedzie skromne życie nauczyciela muzyki, ma na koncie wiele sukcesów.

Jego utwory doceniane przez znawców, nagradzane w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach kompozytorskich i wykonywane w wielu krajach. Światowe czy europejskie premiery jego dzieł to zawsze wielkie wydarzenia artystyczne. Twórczość Miśkiewicza rozbrzmiewała nawet w słynnej nowojorskiej sali koncertowej Carnegie Hall! Jordanowianin komponuje również muzykę filmową.

Grzegorz Miśkiewicz twierdzi, że tworzy swoje utwory trochę tak, jakby układał puzzle. Zaczyna od jednego elementu, na przykład specyficznego rytmu, który przyjdzie mu do głowy, a potem dopasowuje do niego całą resztę. – Kiedy piszę, musi mną coś wstrząsnąć. Tylko wtedy udaje mi się stworzyć coś, z czego mogę być zadowolony. Czasem sam się potem dziwię, że napisałem coś tak dobrego… Jeśli natomiast po plecach nie przechodzą mi ciarki, odrzucam cały pomysł. I to się zawsze sprawdza – twierdzi kompozytor.

Jordanowianin najpierw studiował grę na organach, a następnie historię, która – tuż po muzyce - jest jego drugą wielką pasją. W 2013 roku uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych.

Miśkiewicz nie tylko gra i komponuje, ale też pisze książki, głównie o tematyce związanej z Jordanowem i Holocaustem. To jednak nadal nie wszystko. Para się również różnymi rodzajami sztuk plastycznych. Rzeźbi w drewnie, tworzy grafiki komputerowe, maluje, a nawet wykonał wiele ozdobnych elementów wykończeniowych w swoim domu. Warto dodać, że Grzegorz Miśkiewicz ma też pewne związki z Andrychowem. Stąd pochodzi jego żona Ksenia, która jest dyrygentką z tytułem doktora.

Foto: Edyta Łepkowska

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy