reklama
reklama

Pisarz stracił palec, ma też dziurę w czole. Jego pomnik się rozsypuje

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 12.03.2023 07:52, eł

A ratunku nie widać...

Pisarz stracił palec, ma też dziurę w czole. Jego pomnik się rozsypuje

Pomnik Emila Zegadłowicza w Wadowicach jest w coraz gorszym stanie. Stojące od 1968 roku przy wadowickim I Liceum Ogólnokształcącym popiersie tego poety i prozaika zostało wykonane z betonu, który nie jest zbyt trwałym materiałem i szybko niszczeje pod wpływem warunków atmosferycznych. Po przeprowadzonym niespełna 10 lat temu remoncie rzeźby nie ma już praktycznie śladu.

Do niektórych uszkodzeń, jak na przykład wykruszenia jednego z palców pisarza, doszło już dobrych kilka lat temu. Ale cały czas odpadają z pomnika kolejne drobne kawałki betonu. Rzeźba pokryta jest też siatką pęknięć, a w jednym z nich ukorzeniła się nawet jakaś roślina. Popiersie Emila Zegadłowicza jest dziełem znakomitego wadowickiego rzeźbiarza Franciszka Suknarowskiego, więc chociażby z tego względu należy zachować je dla potomnych. Ale to nie jedyny powód. Trzy lata temu pomnik został wpisany do rejestru zabytków ruchomych województwa małopolskiego, jest więc obiektem podlegającym ochronie konserwatorskiej.

O renowację popiersia Emila Zegadłowicza (które jest własnością wadowickiego starostwa) już wielokrotnie apelowało Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej. Robił to również radny powiatowy Jan Wacławski. Podczas sesji Rady Powiatu w Wadowicach, która odbyła się 9 marca, złożył kolejną interpelację w tej sprawie. - Od 27 listopada 2019 roku wnioskuję o wykonanie remontu pomnika. Pomimo kilkakrotnego występowania o przeprowadzenie konserwacji oraz deklaracji starosty i zarządu, że zostanie to zrobione, stan zabytku z każdym rokiem się pogarsza. Rzeźba ma uszkodzony nos, ucho, palec, czoło i szereg pęknięć. Brak działań, aby je usunąć nie stawia dobrego świadectwa instytucjom, które za to odpowiadają i nie uczy młodego pokolenia szacunku do historii i zabytków – mówił Jan Wacławski, dociekając, kiedy popiersie zostanie w końcu odnowione. Prosił także o udostępnienie programu prac konserwatorskich dla pomnika i ich kosztorysu inwestorskiego. Odpowiedzi na razie nie otrzymał. Dostanie ją na piśmie.


Foto: Edyta Łepkowska

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy