reklama
reklama

Rusza budowa nowego przystanku kolejowego. Pasażerowie przesiądą się do autobusów

Gospodarka, Wiadomości, 09.03.2023 12:53, eł

Koleją można będzie dojechać nad Jezioro Mucharskie. Zanim to jednak nastąpi, pojawią się nowe utrudnienia.

Rusza budowa nowego przystanku kolejowego. Pasażerowie przesiądą się do autobusów

Na wiosnę ubiegłego roku informowaliśmy o planach utworzenia nowego przystanku kolejowego, który umożliwi podróżnym dotarcie nad Jezioro Mucharskie. Teraz rozpoczęły się już prace związane z przygotowaniem placu pod jego budowę.

W grudniu minie 9 lat od czasu, gdy oddano do użytku nowy odcinek linii kolejowej nr 97, łączący Zembrzyce i Stryszów. Dzięki niemu podróżni mogą z okien pociągu podziwiać malowniczy widok na Jezioro Mucharskie, jadąc wzdłuż brzegu, a miejscami nad samą jego taflą – dwoma mostami. Niestety, nie mogą wysiąść blisko wody, bowiem nie ma przystanku, który by to umożliwiał. W końcu jednak się to zmieni.

Przystanek kolejowy, z którego podróżni mają najbliżej do Jeziora Mucharskiego, mieści się w Zembrzycach. Ale osoby, które tam wysiądą i przejdą na brzeg zbiornika wodnego, znajdą się nad najmniej ciekawą jego częścią – wąską końcówką „wciśniętą” między drogę krajową nr 28 a tory. Nie znajdą tam urokliwego miejsca do wypoczynku nad wodą. Na szczęście, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. postanowiły naprawić swoje niedopatrzenie i wybudować drugi przystanek w sąsiedztwie jeziora, w znacznie ciekawszej lokalizacji. Przyda się on również mieszkańcom Dąbrówki, bowiem właśnie w tej miejscowości powstanie. Dzięki niemu będą oni mogli dojechać koleją między innymi do Krakowa, Zakopanego, Suchej Beskidzkiej i Żywca.

Przystanek będzie nosił nazwę „Dąbrówka Jezioro Mucharskie”. - Peron zostanie wyposażony w wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowanie. Jasne oświetlenie pomoże w orientacji także po zmroku. Udogodnieniem dla osób o ograniczonych możliwościach będą pochylnie i ścieżki naprowadzające. Korzystanie z kolei ułatwi parking w pobliżu przystanku – informowała w ubiegłym roku Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Inwestycja będzie realizowana w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. Prace powinny zakończyć się w czwartym kwartale tego roku.

Ich rozpoczęcie spowoduje jeszcze większe utrudnienia na kolejowej zakopiance. Niedawno informowaliśmy o wznowionych od 1 marca robotach modernizacyjnych między Suchą Beskidzką a Zakopanem i zastępczej komunikacji autobusowej przewoźnika Polregio kursujących na tym odcinku. Od 12 marca autokary zastąpią pociągi już na całej trasie spod Tatry do stolicy Małopolski.

Foto: Patryk Knapczyk

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy