reklama

Aż trzy dzieła z gminy Andrychów na wystawie w Krakowie

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 06.02.2024 13:08, eł
Jedno jest bardzo nietypowe.
Aż trzy dzieła z gminy Andrychów na wystawie w Krakowie

Kto wybiera się w najbliższym czasie do Krakowa, a nie był jeszcze na wystawie pokonkursowej 81. Konkursu Szopek Krakowskich, może jeszcze to zrobić. Warto się tam wybrać nie tylko dlatego, by podziwiać kunszt wykonania prezentowanych prac. Tegoroczna wystawa jest wyjątkowa z tego względu, że są tam aż trzy dzieła stworzone przez mieszkańców gminy Andrychów.

Krakowskie szopki w niczym nie przypominają skromnej stajenki, w której miał się urodzić Jezus Chrystus. To wielopoziomowe, bogato zdobione budowle ze strzelistymi wieżami, których poszczególne elementy nawiązują do zabytkowej architektury Krakowa. W 2014 roku wpisano je na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a w cztery lata później znalazły się także na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Takie właśnie szopki wykonuje Andrzej Kosek z Andrychowa, którego ojciec był krakowianinem. Jego finezyjne dzieła od kilku lat co roku są prezentowane na pokonkursowej wystawie w Pałacu Krzysztofory w Krakowie. Najnowszą można tam będzie oglądać jeszcze do 25 lutego.

Ale to nie jedyna praca z gminy Andrychów na tegorocznej wystawie. Tyle tylko, że dwie pozostałe mocno odbiegają wyglądem od tradycyjnych szopek krakowskich. Zostały one zgłoszone w ramach nowej kategorii OFF, która obejmowała dzieła wykonane dowolną techniką artystyczną, z najróżniejszych materiałów, zarówno płaskie, jak i przestrzenne. Jedynym warunkiem dopuszczenia do udziału w konkursie takiej nietypowej pracy było zawarcie w niej czytelnego odniesienia do tradycji szopki krakowskiej.

W tej kategorii drugą nagrodę otrzymała ceramiczna praca artysty z Roczyn Zbigniewa Burego (o którym więcej pisaliśmy tutaj). Prezentuje ona kościół św. Józefa na Podgórzu w Krakowie. Wyróżniona w kategorii OFF została również szopka wykonana przez andrychowianina Bartosza Józefowskiego razem z córką. Jest to talia kart kolekcjonerskich z ilustracjami w stylu anime, wygenerowanymi przez sztuczną inteligencję!

Wystawa szopek krakowskich prezentowana jest w Pałacu Krzysztofory, przy Rynku Głównym 35 w Krakowie. Można ją oglądać jeszcze do 25 lutego, w godzinach od 9.00 do 18.00.

Szopka Andrzeja Koska:


Praca Zbigniewa Burego:


Foto: Edyta Łepkowska

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy