reklama
reklama

W tej gminie na inwestycje pójdzie ponad 106 mln zł

Gospodarka, Wiadomości, 17.11.2022 12:57, eł
Największe to głównie kontynuacja rozpoczętych już przedsięwzięć.
W tej gminie na inwestycje pójdzie ponad 106 mln zł

Pisaliśmy już o wydatkach inwestycyjnych gminy Andrychów na przyszły rok (Zobacz: Jakie inwestycje w gminie Andrychów w 2023 roku?). Dziś natomiast przedstawiamy, jakie plany w tym zakresie ma burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński. Są one bardzo rozległe, bowiem włodarz ma zamiar wydać na nowe przedsięwzięcia i kontynuację już rozpoczętych przeszło 106 mln zł. To ponad 68 mln zł więcej niż w Andrychowie!

Prognozowane dochody budżetu gminy Wadowice na rok 2023 mają wynieść 207,1 mln zł, natomiast wydatki znacznie przekroczą tę kwotę. Zaplanowano na nie bowiem aż 281,6 mln zł! Deficyt w kwocie 74,5 mln zł, zostanie częściowo pokryty z kredytów, które jednak powinny wynieść nie więcej niż 20 mln zł. Skąd samorząd weźmie resztę pieniędzy? Jak się okazuje, została mu spora nadwyżka budżetowa z lat ubiegłych (42,8 mln zł). Ponadto ma prawie 9,2 mln zł przychodów z niewykorzystanych środków pieniężnych na rachunku bieżącym oraz 2,5 mln zł wpływów z udzielonej w tym roku pożyczki z budżetu.

Na inwestycje burmistrz zamierza wydać w przyszłym roku 106,2 mln zł. Największe z zaplanowanych przez niego przedsięwzięć to głównie kontynuacja zadań już trwających. To między innymi remont i modernizacja budynku dworca kolejowego w Wadowicach, w którym ma powstać miejsce aktywności mieszkańców. Koszty tej inwestycji to 14,7 mln zł. Ponad 9,8 mln zł pójdzie na realizowany już od dłuższego czasu projekt tworzenia zintegrowanego transportu miejskiego, w ramach którego w stolicy powiatu wadowickiego powstaje nowoczesny dworzec autobusowy. 9,2 mln zł włodarz zaplanował na modernizację infrastruktury wodociągowej w gminie. 8,5 mln zł gmina wyda na rozpoczętą niedawno przebudowę Szkoły Podstawowej w Zawadce. Nieco mniej, bo 8,3 mln zł pójdzie na budowę kolejnego odcinka drogi dojazdowej do terenów inwestycyjnych za Maspexem. 7 mln zł ma natomiast kosztować modernizacja i rozwój sieci ciepłowniczych w Wadowicach.

3,1 mln zł to kwota przeznaczona na inwestycję, która od wielu miesięcy wzbudza ogromne kontrowersje - budowę Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych między ulicami Łazówka w Wadowicach i Rzyczki w Tomicach. Jak już pisaliśmy, choć burmistrz Bartosz Kaliński obiecał mieszkańcom, że rozważy zmianę lokalizacji PSZOK-u, nie poniechał pomysłu, by utworzyć obiekt tam, gdzie od początku miał powstać. Już 3 października wydane zostało pozwolenie na jego budowę w zaplanowanym pierwotnie miejscu. Obecnie trwa tam inwentaryzacja drzew do wycinki.

Poniżej publikujemy pełne zestawienie wydatków inwestycyjnych.


reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy