reklama

Skończą się rajdy przez osiedle?

Gospodarka, Wiadomości, 26.06.2022 14:22, eł

Mieszkańcy apelują o progi zwalniające i znaki „stop”.

Skończą się rajdy przez osiedle?

Po tak zwanym osiedlu Gorzeń w Wadowicach strach jest chodzić pieszo, nawet pomimo tego, że większość ulic ma tam chodniki. Kierowcy upatrzyli sobie część z nich jako dogodny objazd, pozwalający ominąć korki. Co więcej, niektórzy zbyt mocno dociskają tam pedał gazu.

Problem poruszył na ostatniej sesji samorządu gminy Wadowice radny Maciej Mąka. - W związku ze wzmożonym ruchem na osiedlu, zwracamy się z prośbą o montaż progów zwalniających na ulicy Błonie, gdyż kierowcy skracający sobie tamtędy drogę nie przestrzegają specjalnie przepisów drogowych. Niejednokrotnie prędkość, z którą przejeżdżają, sporo przekracza 70 km na godzinę, a przebywa tam mnóstwo dzieci i młodzieży, bawiących się przed stadionem – przeczytał apel mieszkańców tego terenu oraz rady osiedla. Jak uściślił, proszą oni o zamontowanie w sumie trzech progów zwalniających. - Obawiają się, że w związku z planowanym remontem ulicy Polnej, ruch będzie jeszcze większy, a przy braku przestrzegania przez kierowców ograniczeń, miejsce to stanie się jeszcze bardziej niebezpieczne – dodał.

Mieszkańcy chcą też, aby ukrócić brawurę kierowców poruszających się po pozostałych ulicach osiedla, zwłaszcza Świerkowej, Tatrzańskiej, Groble i 12 Pułku Piechoty. Chętnie korzystają z nich kierowcy, którzy chcą ominąć korki na ulicy Putka. A wielu z nich mocno dociska pedał gazu, nie bacząc na to, że gęsta zabudowa i ilość skrzyżowań do pokonania nie sprzyja rozwijaniu większej szybkości. Ani nie przejmując się znakami, które zakazują im jazdy z prędkością wyższą niż 30 km/h... - Mieszkańcy wnioskują o postawienie znaków „stop” na każdym skrzyżowaniu ulic Świerkowej i 12 Pułku Piechoty z ich przecznicami, nadających pierwszeństwo przejazdu osobom wjeżdżającym na te ulice z poszczególnych przecznic. To wymusiłoby obowiązek zatrzymywania się przed znakami „stop”, a zarazem znacznie zmniejszyłoby prędkość na osiedlu – mówił Maciej Mąka, prosząc o szybkie wprowadzenie wnioskowanych zmian.

- Chciałem zwrócić uwagę, że gmina Wadowice ogłosiła przetarg i podpisała umowę z firmą, która projektuje dla nas kompleksowe rozwiązanie problemu na tym osiedlu, ponieważ ruch będzie stamtąd całkowicie wyprowadzony po wybudowaniu południowej obwodnicy Wadowic. Jesteśmy po studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym, pozytywnie został ten kamień milowy przebyty. Teraz, po Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych, jesteśmy już na ostatniej prostej. Następnym etapem będzie złożenie wniosku o ZRID do wojewody. Prace mają ruszyć w pierwszym kwartale 2024 roku, najpóźniej – powiedział burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

Przypomniał też, że w planach jest wykonanie odwodnienia całego osiedla Gorzeń. - Tam teraz są zastosowane studnie chłonne, w kilku miejscach na skrzyżowaniach, które nie spełniają swojej funkcji. One po prostu nie gruntują wody w sposób wystarczający i stąd przygotowujemy opracowanie, które da nam możliwość budowy ścieżki wzdłuż osiedla, remontu chodników i przede wszystkim wykonania pod nimi kanalizacji deszczowej, co kompleksowo załatwi problem osiedla. Co do wspomnianych rozwiązań komunikacyjnych, wymaga to opinii Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, musi się też policja na ten temat wypowiedzieć. Będziemy Państwa informować o postępach prac w tym zakresie – zapewnił.


Foto: Google Street View

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy