reklama
reklama

Radni zadecydowali, by dołożyć milion złotych do budowy obwodnicy

Gospodarka, Wiadomości, 29.01.2023 09:16, eł
Wymagało to pewnych kombinacji.
Radni zadecydowali, by dołożyć milion złotych do budowy obwodnicy

Informowaliśmy już o wyborze wykonawcy kolejnego odcinka obwodnicy Kęt. Aby jednak można było podpisać z nim umowę, trzeba było wysupłać skądś brakującą kwotę, bowiem jego oferta, choć najtańsza, o milion złotych przekracza kwotę, którą władze gminy zamierzały przeznaczyć na realizację inwestycji. Decyzja w tej sprawie zapadła na dzisiejszej (27 stycznia) sesji Rady Miejskiej w Kętach.

Okazało się, że wymaga to pewnych kombinacji. Gmina ma co prawda trochę ponad milion wolnych środków za rok poprzedni, ale na razie nie może decydować, jak je wykorzysta. A wszystko dlatego, iż dysponować nimi można dopiero po złożeniu kompleksowego sprawozdania z wykonania budżetu gminy.

- Nastąpi to dopiero po zamknięciu roku, nie da się tego zrobić wcześniej. Termin jest do końca marca. Natomiast już teraz wynikła konieczność podjęcia decyzji o zwiększeniu środków na budowę obwodnicy. W tym momencie proponujemy, żeby milion złotych zdjąć z zadania budowa komunalnego budynku mieszkalnego, na który mamy dwa miliony. Aczkolwiek nie ukrywam, że są to środki trochę wirtualne. Po stronie dochodów również mamy te dwa miliony, jako dotację, ale wniosek na dofinansowanie tego zdania nie został jeszcze rozpatrzony w Warszawie. Niemniej jednak, budżetowo możemy ściągnąć z tego zadania milion złotych. Natomiast na koniec marca przedłożymy zmiany, w których przywrócimy tę kwotę, a źródłem finansowania budowy obwodnicy będą wolne środki – tłumaczyła na sesji finansowe zawiłości skarbniczka gminy Grażyna Zątek.

Radny Jan Kubik dociekał, czy to przesunięcie środków nie będzie stanowiło zagrożenia dla budowy obiektu mieszkalnego. Jak wyjaśnia Grażyna Zątek, realizacja tej inwestycji jest uzależniona od tego, czy gmina otrzyma dofinansowanie, o które wnioskowała. - Ten milion na pewno zostanie przywrócony na to zadanie, pod warunkiem, że dostaniemy pieniądze na budowę tego budynku – podkreśliła.

Ostatecznie radni jednogłośnie zadecydowali o przesunięciu tych wirtualnych na razie środków, aby w papierach wszystko się zgadzało i można było podpisać umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą czterystumetrowego odcinka obwodnicy. Jest nim STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. z Wrocławia, która to firma wyceniła inwestycję na niespełna 6 mln zł.


reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

dekar, 29.01.2023 20:36

Wytną wszystkie drzewa na Młodzieży Polskiej i zastąpią je betonem i to wszystko dla kierowców by jeździło się lepiej . I to będzie piękne ?