reklama

Nowa szansa na pojawienie się konkurencji dla przewoźnika monopolisty?

, Gospodarka, Wiadomości, 26.01.2023 20:17, eł
Światełko w tunelu po spotkaniu burmistrzów.
Nowa szansa na pojawienie się konkurencji dla przewoźnika monopolisty?

Wielokrotnie już pisaliśmy o tym, że spółka PKS Południe ze Świerklańca chciała uruchomić kursy na trasie między Andrychowem i Wadowicami, na której działa obecnie tylko jeden przewoźnik. Ich wprowadzenie ułatwiłoby wielu osobom dojazd do pracy i szkół. Niestety okoniem stanął burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

Aby przewoźnik mógł wykonywać regularny przewóz osób na danej linii, potrzebne są między innymi zgody włodarzy gmin, po terenie których zamierza on kursować – w tym przypadku tylko dwóch. O ile jednak opinia burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka okazała się pozytywna dla PKS Południe, to rządzący w Wadowicach Bartosz Kaliński nie zgodził się na wydanie zezwolenia dla przewoźnika. Wprawdzie Samorządowe Kolegium Odwoławczego w Krakowie uchyliło jego postanowienie, ale wówczas w sprawę wmieszało się Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przewoźników Osobowych. Zdecydowało się ono zaskarżyć orzeczenie SKO w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie...

Nadal brakuje zgody włodarza Wadowic, by na trasę Andrychów-Wadowice ruszył konkurencyjny przewoźnik. Ale pojawiło się światełko w tunelu. 20 stycznia burmistrz Tomasz Żak gościł w andrychowskim magistracie Bartosza Kalińskiego, aby omówić z nim między innymi kwestię wspólnej strategii obu gmin, koniecznej do pozyskania środków z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Panowie dyskutowali również na temat połączeń autobusowych pomiędzy Andrychowem i Wadowicami.

- Robimy wszystko, żeby stworzyć konkurencję komunikacyjną na tej linii i aby jeżdżące tam firmy podnosiły poziom swoich usług – krótko podsumował efekty tego spotkania Tomasz Żak na dzisiejszej (26 stycznia) sesji Rady Miejskiej w Andrychowie.


Foto: Edyta Łepkowska

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Koniczynka, 27.01.2023 09:48

Pora się przyjrzeć co łączy Kalińskiego z firmą janiso. Bo jeśli są w tym jakieś interesy to burmistrz Wadowic będzie się tłumaczył przed mediami.

Ojoj, 27.01.2023 09:21

Robimy wszystko?...tutaj nic nie trzeba robić tylko się zgodzić, a tego Wadowice nie chcą zrobić.

oryginalnynick, 27.01.2023 07:40

Janiso nie będzie przychylny dla konkurencji bo wie dobrze że straci ogromne pieniądze na tej trasie i będzie robił wszystko żeby to zablokować dlatego trzeba głośno o tym pisać każde wykroczenia udokumentować zgłaszać doITD Kraków bo janiso dalej robi co chce.

Gość, 26.01.2023 21:35

Janiso musi odejść! Precz z Janisem!

Koniczynka, 26.01.2023 21:22

Janiso powinno się już dawno doczekać konkurencji. Przewoźnik który pasażerów traktuje w sposób karygodny i skandaliczny. Oczywiście na mnie nie trafiło, bo jakbym widziała że kierowca pali czy rozmawia przez telefon to by najpierw dostał w pysk a potem bym wezwała policję.