reklama
reklama

Droższe bilety i dużo mniej osób uprawnionych do darmowych przejazdów

Gospodarka, Wiadomości, 26.01.2023 15:57, eł

Ceny będą trochę inne niż we wcześniejszym projekcie uchwały.

Droższe bilety i dużo mniej osób uprawnionych do darmowych przejazdów

Rada Miejska w Andrychowie zadecydowała o podniesieniu cen biletów w komunikacji miejskiej. Dodatkowo, jak już zapowiadaliśmy wcześniej, uczniowie i studenci też będą musieli płacić za przejazdy.

Operator miejskiej komunikacji w gminie Andrychów, czyli PKS Południe ze Świerklańca zaapelował do władz gminy o wprowadzenie tej podwyżki, ponieważ znacząco wzrosły koszty obsługi połączeń. Jak argumentował, ceny oleju napędowego w ciągu roku podskoczyły o około 44 (z 4,59 zł netto do 6,58 zł). Od stycznia wyższa jest też płaca minimalna, co wpływa na wysokość wynagrodzeń pracowników. Nie bez znaczenia jest również wzrost cen energii elektrycznej oraz ogrzewania, zniesienie tarczy antyinflacyjnej i wprowadzenie 23-procentowego podatku VAT na paliwo. Zarząd PKS Południe zasugerował, że jeśli nie dojdzie do poniesienia cen biletów, firma będzie zmuszona rozwiązać umowę z gminą, nawet pomimo tego, iż wiąże się to z zapłaceniem kary umownej...

- Jesteśmy poddani pewnego rodzaju szantażowi, który w polskim prawie jest zabroniony. Firma już drugi raz w ten sposób zaszantażowała Radę Miejską, bo już wcześniej taka sytuacja miała miejsce. I jestem pewien, że następna podwyżka nastąpi za pół roku, kiedy znowu to wszystko nie będzie się bilansowało – mówił radny Krzysztof Kubień. - Po raz kolejny będziecie obciążać mieszkańców dodatkowym kosztem życia, ponieważ ktoś nieudolnie zarządza wszystkimi działami, które są w gestii burmistrza Andrychowa. Radna Alicja Studniarz wypowiadała się w podobny sposób, również nazywając przekaz od firmy PKS Południe szantażem.

Zastępca burmistrza Andrychowa Mirosław Wasztyl stwierdził, że to jest jej subiektywne odczucie. - Ja traktuję prawa i obowiązki stron, które wynikają z podpisanej umowy przetargowej jak naturalną część naszych biznesowych relacji. Każdy ma prawo przedstawić swoje stanowisko. To stanowisko jest o tyle uczciwe, że opiera się na rzeczywistych faktach przez nas zweryfikowanych. My również również potrafimy zweryfikować aktualny poziom cen danej usługi, chociażby z najnowszych przetargów, które w tym zakresie się odbywają i uważamy, że świadczenie usługi na poziomie cen z 2017 roku powoduje pogłębiający się kryzys finansowy wykonawcy. Nie jest to, oczywiście, naszym problemem. Problemem jest to co innego – to, że jeżeli wykonawca zgodnie z umową może zaprzestać wykonywania tej usługi, my w takiej sytuacji musimy w trybie awaryjnym wybrać przewoźnika, który gwarantuje taką samą jakość usługi i porównywalny jej koszt, co, jak już wiemy, będzie nierealne – powiedział.

Przewodniczący Rady Miejskiej Roman Babski zwracał uwagę na fakt, że samorząd nie ma wpływu na zmieniające się koszty życia. - Ale mamy wpływ na to, by mieszkańcy dzisiaj poczuli ulgę – grzmiał radny Wiesław Mikołajek.

Kiedy jednak doszło głosowania nad nowymi cenami, większość samorządowców była za ich wprowadzeniem. Tak, jak już wcześniej zapowiadaliśmy, bilet normalny jednorazowy podrożeje z 3 zł do 3,50 zł, ponadto zniesione zostaną darmowe przejazdy dla uczniów i studentów. Będą oni płacić za bilety tyle samo, co emeryci i renciści po sześćdziesiątce, czyli 1 zł. Do bezpłatnych przejazdów upoważnieni mają być tylko seniorzy po 75. roku życia, dzieci do lat siedmiu i inwalidzi z najwyższym stopniem niepełnosprawności.

Bilety miesięczne będą droższe niż wcześniej pisaliśmy, ale mają obowiązywać na linie łączone. Czyli, jeśli ktoś zwykle jeździ jedną z nich, ale czasem także innymi, będzie mógł korzystać na wszystkie z tego samego biletu. Koszt normalnego wyniesie 120 zł, a ulgowego dla uczniów, studentów oraz emerytów i rencistów od 60 do 74 lat – 40 zł.

Zmiany mają wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia wprowadzającej je uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego. W praktyce oznacza to, że podwyżki można się spodziewać w drugiej połowie lutego.


Foto: WB

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Bono, 27.01.2023 17:20

Tomekx kubień to jedyny radny który mówi jak jest Burmistrz ma to gminę gdzieś

Bono, 27.01.2023 17:14

Tomekx kubień to jedyny radny który mówi jak jest Burmistrz ma to gminę gdzieś

Bono, 27.01.2023 17:13

Zokolog głupoty gadasz chodzę na sesję jakich ludzi rajda głosuje głosuje tak jak mu żak każe jak się troszczy o ludzi śmieszny jesteś

Koniczynka, 27.01.2023 09:50

Pytanie do kobielusa, kiedy powstanie chodnik do przedszkola nr 3 w Andrychowie???? Bo dzieci chodzą po kamieniach i po błocie!!! Od czego jesteś radnym???!!! By brać kasę i powstrzymać się od głosu???!!!! Opamiętaj się chłopcze!!!!

Jepetto, 27.01.2023 00:42

Nie bardzo pojmuję bo żem człek prosty jak to jest że istnieje możliwość w obecnej sytuacji powstrzymanie się od głosu? Albo wiesz czego chcesz albo nie i koniec ! Nosz qqqq

tomekx, 26.01.2023 21:54

Czy Kubień nie widzi związku pomiędzy drożyzną wszystkiego a polityką partii którą reprezentuje i kaczyńskiego

szppp, 26.01.2023 21:51

brawo radny Czesław Rajda i 10 i inni od Żaka. Tak trzymać. I nie zatrzymywać się - jak największe pdowyżki diet dla siebie, podwyżka pensji dla Żaka do kwoty jaką mają prezydenci, jak największa kasa na wyjazdy zagranczne dla Żaka i tzw. "dworu" a dla mieszkańców podwyżki cen bietów, ceny za śmieci ( to pewno szybko ) podwyżki podatków!!! I jeszcze żeby pan jak najwięcej chodził i gadał ile to robi dla mieszkańców osiedla - znaczy się dla.... siebie. Na szczęście teraz gdy są wyniki głosowań czarno na białym ani Czesław ani inni do Żaka nie wyprą się niczego. Przed wyborami przypomnimy!!!!!

Koniczynka, 26.01.2023 17:55

andrychowianin1... Tak Kobielus boi się odpowiedzialni. Nie ma własnego zdania i pomyśleć, że ten chłopiec chciał by być burmistrzem. Natomiast radny kolejny chłopiec Guzdek czy on już zawsze będzie głosował na nie, bo nie... To może dołoży z własnej kieszeni do przejazdów chłopczyk. Pojęcia nie ma o polityce i ekonomii a pchał się na radnego... Pora podjąć się pracy. Są wolne etaty w Andorii... Wtedy pozna chłopiec co to praca za trzy tysiące złotych.... A wracając do biletów to są jaja by ktoś jeżdżący tzw. jedynką dwa lub trzy przystanki płacił tyle samo co przykładowo osoba jadąca do Rzyk czy Targanic!!!!!!! Linia osiedlowa powinna kosztować 2zł. Jadąc od PKO na Żwirki i Wigury pasażer za dwie minuty jazdy płacić ma 3.50zł. Radni opamiętajcie się!!!

andrychowianin1, 26.01.2023 15:57

Po co Maciej Kobielus jest radnym? W spornych sprawach najczęściej wstrzymuje się od głosu. Nie ma własnego zdania? Boi się odpowiedzialności?

Zakolog, 26.01.2023 15:55

Droga Redakcjo chyba walnęliście się w wynikach głosowania. Niemożliwe jest, aby wrażliwy społecznie radny Rajda głosował za podniesieniem cen biletów w komunikacji miejskiej. Ewka ze Staszkiem, owszem, oni zawsze głosują z miłości do Burmistrza, ale Czesław zawsze i włącznie z miłości do ludzi.