reklama
reklama

Prace w budynku dworca na finiszu. Otwarcie trochę się jednak opóźni

Gospodarka, Wiadomości, 08.09.2023 12:33, eł

Perełka kolejowej architektury z zewnątrz już zachwyca.

Prace w budynku dworca na finiszu. Otwarcie trochę się jednak opóźni

W połowie lipca zapowiadaliśmy, że jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, już 4 grudnia dojdzie do otwarcia wyremontowanego budynku dworca kolejowego w Wadowicach. Teraz jednak okazuje się, że nastąpi to dopiero pod koniec miesiąca. Obiekt odzyskał dawny blask i wzbogacił się o nową część, dzięki której będzie mógł służyć przeróżnym celom.

- Wewnątrz budynku kończymy układanie płytek, a na zewnątrz - kostki brukowej. Na nowym dachu zamontowaliśmy fotowoltaikę, a pod dachem kończymy montaż sufitów podwieszanych. Zainstalowaliśmy też pompę ciepła i odrestaurowaliśmy stary piec kaflowy. Zamawiamy również wyposażenie – informuje burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

W wyremontowanym zabytkowym budynku będzie funkcjonowała między innymi poczekalnia dla pasażerów, z odrestaurowanymi kasami, które jednak mają stanowić tylko element wystroju wnętrza, ponieważ nie będzie można kupić w nich biletów... Chodzi tylko o to, by wizualnie zachować dworcowy charakter tego miejsca. Będzie tam również toaleta, jednak w przeciwieństwie do kas prawdziwa i działająca… Ponadto powstanie druga, „multimedialna” poczekalnia, w której można będzie nie tylko usiąść i poczekać na pociąg, ale też się rozerwać.

Na piętrze znajdą się trzy pomieszczenia biurowe oraz bardzo duża sala konferencyjna o powierzchni ponad 120 m kw., która będzie również służyła innym celom, na przykład do ćwiczeń tanecznych czy teatralnych oraz organizacji mniejszych wydarzeń kulturalnych. Dworzec ma bowiem stanowić drugą siedzibę Wadowickiego Centrum Kultury. Mało tego, będzie tam też restauracja z tarasem. Z kolei w dobudowanej do zabytkowego dworca nowej części powstanie sala wykładowa o powierzchni 80 m kw., którą można będzie w razie potrzeby podzielić na dwie mniejsze.


W dworcowym budynku ma też działać miejsce do „żywej” nauki fizyki, matematyki i chemii. - Ministerstwo Nauki i Edukacji ogłosiło wspólnie z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie konkurs grantowy na coś, co się nazywa w skrócie SOWA, czyli Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. To takie centra nauki, w których będzie 18 eksponatów tłumaczących prawa fizyki, matematyki i chemii. My myślimy, że ta nasza SOWA będzie nie tylko miejscem pokazywania tych eksponatów, ale również organizacji warsztatów naukowych – tłumaczył w lipcu dyrektor Wadowickiego Centrum Kultury Piotr Wyrobiec.

Remont i rozbudowa obiektu to niebagatelny koszt przeszło 15 mln zł. Ponad połowę tej kwoty stanowi dotacja z Unii Europejskiej. Z kolei dofinansowanie na utworzenie strefy SOWA wyniosło 1 mln zł.


Foto: Facebook/Bartosz Kaliński

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy