reklama

Powiat planuje w 2022 roku kilka dużych inwestycji

, Gospodarka, Wiadomości, 01.01.2022 13:25, eł

Które drogi doczekają się przebudowy i na jakie inne przedsięwzięcia można liczyć?

Powiat planuje w 2022 roku kilka dużych inwestycji

Tuż przed sylwestrem Rada Powiatu w Wadowicach uchwaliła budżet na rok 2022. W porównaniu do tych, którymi mogą się pochwalić niektóre gminy w regionie, jest on dosyć skromny. Na inwestycje udało się w nim wysupłać nieco ponad 27 mln zł, podczas gdy na przykład gmina Wadowice zamierza w tym roku wydać na budowę i modernizacje różnych obiektów ponad 82 mln zł, a Andrychów – przeszło 41 mln zł.

Ale też dochody powiatu są o kilkadziesiąt milionów złotych niższe niż wymienionych gmin. W roku 2022 mają one wynieść 175,2 mln zł, zaś na wydatki zaplanowano kwotę 204,8 mln zł. Ponad 29 mln zł deficytu zostanie pokryte przychodami pochodzącymi z trzech różnych źródeł.

Będą to kredyty bankowe w wysokości 11 mln zł, a prócz tego niewykorzystane środki na rachunku bieżącym budżetu oraz kwota, którą ma spłacić w tym roku samorządowi Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach. Radni powiatowi jednogłośnie przegłosowali tegoroczny budżet.

A na jakie przedsięwzięcia pójdzie ponad 27 mln zł przewidzianych na inwestycje? Prawie 9 mln zł to suma zarezerwowana na przedsięwzięcia drogowe, w tym na przebudowę powiatowych traktów w Rzykach, Izdebniku, Zebrzydowicach, Stanisławiu Dolnym, Marcyporębie, Brzezince i Brzeźnicy.

Jeszcze więcej pieniędzy (10,7 mln zł) pochłoną inwestycje szkolne. Największa część tej kwoty (8 mln zł) pójdzie na budowę hal sportowych przy I Liceum Ogólnokształcącym w Andrychowie i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 w Wadowicach.

Ruszy też rozbudowa pawilonu E wadowickiego szpitala. Ma on 5 kondygnacji, a w tym i kolejnym roku zostanie podwyższony o jeszcze dwie. Na szóstej ma się mieścić Ośrodek Szybkiej Diagnostyki i Terapii Krótkoterminowej, zaś na siódmą dyrekcja lecznicy planuje przenieść obydwa oddziały chorób wewnętrznych, które obecnie rozdzielone są pomiędzy dwa pawilony. Gdy znajdą się na jednym piętrze, łatwiej będzie łączyć dyżury medyczne, ale chodzi nie tylko o to.

Standard tego oddziału chorób wewnętrznych, który aktualnie znajduje się w pawilonie C, pozostawia sporo do życzenia. Sale chorych są duże, pozbawione własnych łazienek, nie ma tam również możliwości, aby pacjentowi z każdego łóżka zapewnić dostęp do gazów medycznych. Rozbudowa pawilonu E ma kosztować około 30 mln zł, ale dyrekcja szpitala liczy na to, że połowę tej kwoty uda się pozyskać ze źródeł zewnętrznych. W tegorocznym budżecie władze powiatu zabezpieczyły na ten cel 5 mln zł.

W wydatkach inwestycyjnych znalazły się też mniejsze przedsięwzięcia, na przykład przebudowa windy w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Parkowej w Wadowicach za 550 tys. zł.Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy