reklama
reklama

Potężne farmy fotowoltaiczne w gminie Wieprz? Są takie plany

Gospodarka, Wiadomości, 10.12.2021 19:30, eł

Do tej pory mieszkańcy niezbyt przychylnie odnosili się do inwestycji OZE.

Potężne farmy fotowoltaiczne w gminie Wieprz? Są takie plany

W gminie Wieprz mają powstać dwie farmy fotowoltaiczne o mocy przekraczającej 500 kW każda. Rada Gminy podjęła już uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzania zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, aby umożliwić realizację inwestycji.

To już kolejne podejście do utworzenia w gminie Wieprz infrastruktury wykorzystującej na dużą skalę odnawialne źródła energii. Poprzednie pomysły nie spotkały się z przychylnością mieszkańców. Szczególne protesty wywołały plany budowy w Gierałtowiczkach biogazowni. Ostatecznie obiekt nie powstał. Wydaje się jednak, że farmy fotowoltaiczne są mniej uciążliwe dla ludzi niż inne rodzaje dużych instalacji OZE. Ponadto te, które prywatny inwestor chciałby wybudować w gminie Wieprz, powstaną na uboczu dwóch miejscowości. Jedna ma się znajdować w Gierałowiczkach, blisko granicy z Piotrowicami, druga w Wieprzu, przy ulicy Biała Droga.

- Te inwestycje nie będą miały negatywnego wpływu na środowisko. Jest też zgoda mieszkańców na utworzenie obu farm, które zresztą nie będą zbyt duże. Konsultacje społeczne w tej sprawie zostały przeprowadzone na zebraniach wiejskich w obu sołectwach. W Gierłtowiczkach były brane pod uwagę dwie lokalizacje. Jednej z nich mieszkańcy nie zaakceptowali, ale na drugą się zgodzili – zapewnia wójt gminy Wieprz Małgorzata Chrapek.

Droga do powstania farm jest jeszcze dość daleka. Na razie mieszkańcy mają czas, by zapoznać się z planowaną zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy oraz prognozą oddziaływania na środowisko, a następnie złożyć ewentualne wnioski do tych dokumentów. Należy je wnosić do wójt Małgorzaty Chrapek, podając imię i nazwisko (lub nazwę jednostki organizacyjnej) oraz adres. Wnioski do planu muszą mieć formę pisemną - papierową lub elektroniczną. Z kolei te do prognozy oddziaływania na środowisko można złożyć nawet ustnie. Jest na to czas do 14 stycznia.

Foto: Pexels

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 11.12.2021 22:38

https://businessinsider.com.pl/firmy/fotowoltaika-zapchala-siec-wytworcow-energii-czekaja-masowe-wylaczenia/fhmxeyk

FeelFree, 11.12.2021 22:38

@Archanioł Michał - liczba 20 jest wzięta "z sufitu". Jako znany demagog, chciałbym w uzupełnieniu wyjaśnić dlaczego tak napisałem. Nowe technologie są po prostu nowe. Nowe czyli niesprawdzone. Nie jest łatwo dzisiaj ocenić w sposób miarodajny globalnej awaryjności całej instalacji, w polskich warunkach klimatycznych, przy polskiej kulturze technicznej, mentalności statystycznego instalatora/sprzedawcy, do tego dochodzi polityka energetyczna i podatkowa państwa. Nie znalazłem wiarygodnych danych jaki procent dachów jest uszkadzana przy montażu paneli i po jakim czasie jakiego rzędu koszty ponosi przecięty amator energii ze słońca. Po prostu zbyt dużo niewiadomych. Na pewno ogromne było i jest lobby tej technologii, to faktycznie żyła złota... Tak jak napisał oshin22, chodzi o pieniądze, wielkie pieniądze. Część technologii powstałych w toku postępu technicznego się sprawdziło i obroniło, o części już nikt nie pamięta... Dopiero czas pokaże jak jest/było, czy warto i każdy podejmuje ryzyko, jedni je lubią, drudzy są bardziej asekuracyjni. Osobiście kibicuję energii ze słońca, na ten moment mi się akurat ona nie opłaca. Gdybym mógł ją tanio zmagazynować to i owszem zmieniłoby to wyliczenia. Ciekawostka: już w tym roku były dni kiedy ilość energii ze słońca była w Polsce tak duża, że sieć jej nie była w stanie przyjąć... Pomyśl co będzie dalej...

Archanioł Michał, 11.12.2021 20:49

Chłopaki dajcie jakiś link dlaczego 20 -cia. Proszę.

FeelFree, 11.12.2021 14:56

P.S. Też bym mógł dużo napisać, ale nie mogę...

FeelFree, 11.12.2021 14:55

@oshin22 - też, jasne, z technicznego, biznesowego i ekonomicznego punktu widzenia w 100% się zgadzam. Ale to również zależy do czego ktoś sprowadza swoje życie. Jakie wartości wyznaje. Jak zbudowane są jego "wewnętrzne światy", jaki ma system wartości. I od tego na ile każdy człowiek potrafi samodzielnie myśleć, liczyć i dokonywać wyborów za które jest w stanie przyjąć odpowiedzialność. A na ile daje się "wkręcać" osobom, którym zależy wyłącznie na pieniądzach...

oshin22, 11.12.2021 13:55

@FeelFree - mógłbym napisać naprawdę dużo - z jednej strony będąc prosumentem z drugiej pracując w firmie, której banki energii nie są obce (i to od strony projektowej). Niemniej ostatecznie wszystko i tak się sprowadza do pieniędzy...

FeelFree, 11.12.2021 13:34

@oshin22 - dokładnie tak samo rozumiem pułapkę o nazwie fotowoltaika. Obawiam się, że na tym biznesie zarobią głównie producenci, firmy montujące instalacje, banki, branża reklamy, dekarze xD itd. A po jakimś czasie głównym beneficjentem będą firmy, które obecnie są monopolistami lub prawie-monopolistami w kwestii dostawy paliw, płynnych głównie; a nadzorować, aby ta maszynka sprawnie działała biurokraci i politycy. Najlepszy tekst jaki słyszałem w tej materii: "A: Ma Pan u siebie już te panele do fotowoltaiki? B: Chyba Pan żartuje? Po co? może za 20 lat." Osoba oznaczona B: była współwłaścicielem i montażystą jednej z polskich firm promujących rozwiązania dla tzw. prosumentów... Ciekawe, czy ktoś coś napisze jeszcze w temacie fotowoltaiki... bo temat jest bardzo interesujący i tak czy siak przyszłościowy, przynajmniej do czasu wynalezienia nowego sposobu na nasze problemy energetyczne; zwłaszcza jak nauczymy się tanio magazynować energię.

oshin22, 11.12.2021 09:15

Jak uwolnią ceny energii z OZE to Tauron w lecie łaskawie ją odkupi za jeden grosz....A i panie/panowie z Wieprza sprawdźcie sobie w ewentualnej umowie kto za 20lat będzie musiał te panele utylizować ;-)

dudek, 11.12.2021 08:42

A może by tak najpierw skanalizować Nidek.

Burakz wiejskiej , 11.12.2021 03:32

no przecież grupen fuhrer SS morawiecki się na to nie zgodzi

Burakz wiejskiej , 11.12.2021 03:32

no przecież grupen fuhrer SS morawiecki się na to nie zgodzi