reklama

PKP Polskie Linie Kolejowe zachęcają do walki z wandalizmem

Na sygnale, Wiadomości, 08.12.2021 09:00, eł

To pokłosie naszego artykułu o zniszczeniach na przystankach w Choczni.

PKP Polskie Linie Kolejowe zachęcają do walki z wandalizmem

7 grudnia opisaliśmy zniszczenia na przystankach kolejowych w Choczni, których prawdopodobnie dokonała młodzież. Ale do podobnych zdarzeń dochodzi na wielu stacjach w naszym regionie. Dlatego PKP Polskie linie Kolejowe zachęcają, by wspierać ich w walce z wandalizmem.

Wandale bynajmniej nie faworyzują przystanków kolejowych w Choczni. Działają też na wielu innych. Najłatwiej jednak dokonywać im zniszczeń na małych stacyjkach położonych na uboczu, jak na przykład ta w Choczni Górnej, gdzie ktoś z uporem godnym podziwu ciągle od nowa wypisuje na peronie te same wulgaryzmy. Robi to za każdym razem, gdy jego radosna twórczość zostanie usunięta z betonowych płytek...

- Wszystkie przypadki dewastacji infrastruktury kolejowej zgłaszamy na policję. Działania prewencyjne prowadzi również Straż Ochrony Kolei. Każdego dnia jej funkcjonariusze monitorują tereny kolejowe, współpracując z policją i strażą miejską. SOK wykorzystuje specjalistyczny sprzęt i nowe technologie, jak na przykład Mobilne Centrum Monitoringu, fotopułapki, noktowizory i terenowe samochody. Pomagają także wyszkolone psy. Działania funkcjonariuszy przynoszą realne efekty. W listopadzie ujęto między innymi sprawców malowania graffiti na wiadukcie kolejowym oraz składzie pociągu na stacji Kraków Bonarka – informuje Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Nie da się jednak ukryć, że o ile dworce i stacje w miastach, zwłaszcza tych dużych, są dość dobrze monitorowane, na ustronnych przystankach w wioskach wandale mają dużo większe pole do popisu. Jak już pisaliśmy, nikt nawet nie zgłaszał na policję zniszczeń dokonywanych na przystankach w Choczni. Dlatego Dorota Szalacha prosi, by pasażerowie i przechodnie zwracali uwagę na to, co się dzieje na stacjach kolejowych i zgłaszał wszelkie akty wandalizmu odpowiednim służbom. - O każdym takim przypadku przestępczej działalności lub jej podejrzeniu należy zawiadomić Straż Ochrony Kolei (nr 22 47 40 000) lub policję (997) – podkreśla Dorota Szalacha.


Foto: nadesłane (gablota z wybitymi szybami na przystanku w Choczni)

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy