reklama

Nowy rok z drastyczną podwyżką czynszów…

Gospodarka, Wiadomości, 02.01.2023 19:00, eł

Emerytom i rencistom będzie bardzo ciężko, choć pewnie nie tylko im.

Nowy rok z drastyczną podwyżką czynszów…

Tuż przed końcem starego roku mieszkańcy bloków zarządzanych przez Andrychowską Spółdzielnię Mieszkaniową dostali pisma z naliczeniem czynszu od stycznia i od lutego. Jak się dowiedzieli, od początku pierwszego z tych miesięcy czeka ich jedna podwyżka, a w kolejnym druga… To są już naprawdę szokujące kwoty.

Najbardziej wzrastają opłaty za centralne ogrzewanie i podgrzanie wody. Dla bloków, do których ciepło dostarcza andrychowska elektrociepłownia, czyli spółka AEC, zaliczka na ogrzewanie wynosi od stycznia 7,90 zł za m2 mieszkania (ostatnio było 5,90 zł), a za ogrzanie kubika wody 47,50 zł (było 37,50 zł). Dodatkowo od 1 lutego wzrośnie stawka eksploatacyjna i fundusz remontowy.

- Przy mieszkaniu o powierzchni 56,70 m2, w którym mieszkają dwie osoby, od lutego będziemy płacić miesięcznie o ponad 185 zł więcej niż od września do grudnia i o przeszło 323 zł więcej niż w pierwszej połowie 2022 roku. Ja i mój mąż sobie poradzimy, bo obydwoje pracujemy, ale co mają powiedzieć nasi sąsiedzi, wśród których jest wielu emerytów i rencistów? Starsza pani z mojej klatki, która mieszka w takim samym mieszkaniu jak my, ze łzami w oczach mówiła mi, że będzie nie będzie jej stać na wszystkie leki, których potrzebuje – mówi nasza czytelniczka z osiedla przy ul. Żwirki i Wigury w Andrychowie.

W spółdzielni tłumaczą, że największy wpływ na podwyżkę ma aktualna sytuacja na rynku cen opału. W sumie podwyżki, w zależności od lokalizacji mieszkania, sięgają ponad 30%!

Na osiedlach administrowanych przez spółdzielnię mieszkaniową w Andrychowie znajduje się 3,5 tys. mieszkań.

Przykładowy rachunek
Nowe ceny...

Stare ceny...

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

bg, 05.01.2023 05:10

Anna, dam ci 20 za francuza z połykiem. Sąsiedzi mówią że jesteś gościnna.

bg, 05.01.2023 05:08

Możesz zostać panią do towarzystwa. Lubisz obsługiwać panów?

Gość,, , 04.01.2023 15:06

Teraz to juz pojechali po bandzi , dbają o swoje koryta a "Ty" chcesz mieszkać to płać ,węgiel potaniał a my przez caly rok płacimy tak olbrzymią kwote za ogrzewanie czy tez stawkę eksploatacyjną , wodę ciepłą itd .Nieporozumienie nastąpiło i nie da sie tego ukryć.

annap, 03.01.2023 20:02

Zwrócić należy uwagę na standard mieszkań w blokach, które przecież zostały wybudowane w czasach PRL. Stawka eksploatacyjna powinna uwzględniać standard mieszkania i rok budowy. Płacić tak wysokie czynsze za mieszkania w blokach z wielkiej płyty, które w dodatku w większości są własnościowe to chyba jakieś nieporozumienie.

andrychowianin1, 03.01.2023 19:53

To są skutki rządów kaczora i jego pisowskiej bandy kłamców i hipokrytów żeby innych określeń nie używać

kaczor, 03.01.2023 19:38

mniej więcej w tym samym czasie radny od Żaka przedstawił projekt rezolucji do premiera która sprowadza się do tego że nasi chcielby podnieść ceny za wodę ale na razie nie da się i radny od Żaka Babski (i każdy kto poprze tę rezolucję) proszą premiera żeby się dało podnieść te ceny. I to uzasadnienie - że m.in. inni mają więcej, więc trzeba podnieść ceny (a nie innym obniżyć) Kto nie wierzy - https://www.mamnewsa.pl/polityka/nie-da-sie-podniesc-cen-bedzie-rezolucja-do-premiera

annap, 03.01.2023 17:58

Najwięcej płacimy za ogrzewanie. Spółdzielnia powinna zamontować podzielniki ciepła w mieszkaniach i każdy płaciłby od faktycznego zużycia. Na pewno byłoby to korzystniejsze dla mieszkańców i tańsze. Czas podyskutować o tym z mieszkańcami i uwzględnić ich głos w tej sprawie. Czynsze, jak na nasze miasto bardzo wysokie. Nie stać nas na takie kwoty.

Skalpel, 03.01.2023 08:13

Z jednej strony słusznie narzekamy na podwyżki a z drugiej prosimy o nie .https://www.mamnewsa.pl/polityka/nie-da-sie-podniesc-cen-bedzie-rezolucja-do-premiera

madzia, 03.01.2023 07:51

Problem polega na tym że wiele ludzi jest przekonanych że gdyby rządziła PO to już dawno byśmy chodzili w trampkach. I słusznie tak sądzi. Wystarczy poczytać rady ekonomistów PO na kryzys. Cisnąć ludzi, cisnąć i cisnąć. Poza tym tzw.zakowcy którzy są tak naprawdę ludźmi PO powinni mieć świadomość że ludzie pamiętają np.podniesienie wieku emerytalnego wbrew obietnicom PO, podwyżkę podatków wbrew obietnicom PO its itd. wielu wie też że gdyby rządziła PO to mielibyśmy w Polsce przymusowe szczepienia pracowników na covid i klasyczna segregację bo tego chcieli politycy PO i do tego wzywali. Więc raczej wielu ludzi w tym andrychowian nie przyjmie złotych rad tzw. zakowcow. Zresztą widać co się dzieje pod rządami PO w Andrychowie... Podwyżka za podwyżka i wszystkiego na rząd nie da się zwalić skoro w miastach obok jest tańsze ciepło, mniejsze stawki podatków itd.

beskidmaly, 03.01.2023 06:02

Pamiętajcie @ dalej głosować na PiS to będziecie w zimie w trampkach chodzić. Pozdrawiam w Nowym Roku a to dopiero początek!

kaczor, 02.01.2023 20:16

"po trzecie należy zrobić wszystko żeby nie dopuścić do powstania spalarni ekipy Żaka przy Białej Drodze. Przy spalarni ma być ciepłownia. Obiecują gruszki na wierzbie a po cenach tak gdzie rządzi człowiek Żaka czy Nowak widać jak ogromne podwyżki cen wprowadza ta ekipa! Tyle potrafią. Obiecywać co popadnie, sobie i Żakowi uchwalać podwyżki diet i pensji a ludziom horrendalne podwyżki za ciepło." Smutna to opinia ale niestety nie da się nie zgodzić.

kaczor, 02.01.2023 20:15

to Żak jest nagle z pisu? Bo zawsze startował z PO jaka podniosła wiek emerytalny mimo swoich obietnic.

tomekx, 02.01.2023 19:53

Brawo PIS jeszcze więcej podwyżek,dojeżdżajcie swój kurczący się elektorat.Oni kochają was za podwyżki

szppp, 02.01.2023 19:36

po trzecie należy zrobić wszystko żeby nie dopuścić do powstania spalarni ekipy Żaka przy Białej Drodze. Przy spalarni ma być ciepłownia. Obiecują gruszki na wierzbie a po cenach tak gdzie rządzi człowiek Żaka czy Nowak widać jak ogromne podwyżki cen wprowadza ta ekipa! Tyle potrafią. Obiecywać co popadnie, sobie i Żakowi uchwalać podwyżki diet i pensji a ludziom horrendalne podwyżki za ciepło.

Koniczynka, 02.01.2023 19:33

Pytanie do burmistrza Żaka i przewodniczącego rady miejskiej w Andrychowie. Kiedy prezes Nowak z elektrociepłowni odda te miliony złotych przekazane na elektrociepłownie i z jakim procentem????????? Czekamy na odpowiedź.

szppp, 02.01.2023 19:32

po drugie - mieszkańcy osiedla mogą podziękować pani prezes spółdzielni że jak ją ekipa Żaka namawiała żeby ciepłownia ASM przeszła pod tą miejską, to prezes NIE zgodziła się. Należy wymagać od nowego prezesa ASM aby nigdy nie godził się na pomysły Żaka!!! I należy maksymalnie pilnować żeby na wybor prezesa ASM nie miał wypływu żaden radny związany z Żakiem na czele z radnym Czesławem Rajdą!!!! Po cenie za ogrzewanie widać jak rządzi ta ekipa.

Koniczynka, 02.01.2023 19:28

Starsza pani beczy że nie będzie miała na leki. Masz trzynastkę, czternastkę to ci starczy. A poza tym na co dwóm rencistom mieszkanie prawie 60 metrowe????? Podziękujcie za podwyżki PiSowi i dziadkowi Kaczyńskiemu. Narzekacie a dalej na dziadka Kaczyńskiego głosujecie. Swoją drogą w tej chwili Andrychowska elektrociepłownia pod kierownictwem prezesa Nowaka ma jedne z najwyższych opłat za centralne ogrzewanie, a biorąc pod uwagę ogromne miliony od gminy to te opłaty robią się najdroższe w całej Małopolsce!!!!!! ASM też kolejny raz podniosła ceny pomimo tego że jak narazie mieliśmy tydzień zimy a obecnie kaloryfery od wielu dni są letnie by nie powiedzieć zimne.... Będą ogromne nadpłaty jak tak dalej pójdzie. Bo węgiel coraz tańszy, benzyna też.

szppp, 02.01.2023 19:28

po pierwsze - wystarczy dopytać rodzinę.Kto ma ciepło od ciepłowni ASM n aosiedlu ten ma podwyżkę - dużą ale do 6,70 za metr. Tam gdzie rządzi mianowany przez Żaka specjalista od naparwy telewizorów czyli pan Nowak jest aż 7,90. Jedno miasto, jedna spółdzielnia. Ale inna ciepłowni. Pierwsza na osiedlu zarządzana przez kogoś kogo na stanowisko dała spółdzielnia (drogo, ale taniej) a druga miasta gdzie Żak dał na stanowisko Nowaka jaki kojarzy się ludziom z naprawianiem albo i nie telewizorów.