reklama

Mieszkańcy przyszli do urzędu. Domagają się pilnego remontu drogi

Gospodarka, Wiadomości, 14.08.2023 11:14, GM, video: WB
Nerwowe spotkanie w magistracie w Andrychowie. Pieniądze są, a remontu nie będzie?
Mieszkańcy przyszli do urzędu. Domagają się pilnego remontu drogi
Takiego początku nowego tygodnia, w środku długiego weekendu, władze Andrychowa się nie spodziewały. W poniedziałek dokładnie o 7:30 do magistratu stawiła się liczna delegacja mieszkańców Rzyk, domagając się pilnego remontu drogi.

O co chodzi? Chodzi o zapowiadany od lat remont drogi na os. Kierczaki i Leśniczkówka w Rzykach. Pierwsze prośby mieszkańców o remont drogi pojawiły się już w 1995 roku. I nic!

Ostatnio gmina otrzymała 523 tys. zł dotacji z budżetu państwa na remont tej drogi. Okazuje się, że samorządowcy chcą oddać te pieniądze! Takie niepokojące informacje dotarły do mieszkańców przed weekendem.

Jak to – w końcu są pieniądze, a remontu nie będzie? Dlatego właśnie w poniedziałek rano mieszkańcy pojawili się w magistracie z żądaniem wyjaśnień.


Mieszkańcy podkreślali, że droga jest w tragicznym stanie. W zimie pojawiają się wręcz problemy z jej odśnieżaniem, a na drodze pojawia się lodowisko, o czym zresztą pisaliśmy wiele razy na mamNewsa.pl


W poniedziałkowym spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy, radni Jakub Guzdek, Wiesław Mikołajek, Alicja Studniarz i Krzysztof Kubień. Urząd reprezentowali burmistrz Tomasz Żak i wiceburmistrz Mirosław Wasztyl.

- W związku z pozyskanym przez gminę dofinansowaniem w kwocie 523 032,15 zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oczekujemy rozpoczęcia inwestycji zgodnie ze
złożonym wnioskiem o dofinansowanie. Nie wyobrażamy sobie sytuacji, w której otrzymane przez gminę dofinansowanie mogłoby zostać zwrócone - informowali mieszkańcy.

Władze Andrychowa przyznały, że – owszem – gmina uzyskała dotację na remont drogi, ale rzeczywiście niedawno podjęto decyzję o nieprzyjmowaniu tych środków, ponieważ były one w niewystarczającej wysokości. Szacuje się bowiem, że remont może pochłonąć nawet 1,7 mln zł. Jednocześnie pod koniec lipca gmina Andrychów po raz kolejny złożyła wniosek o dotację na remont drogi – już w pełnej wysokości.

Nie ma jednak pewności, że rząd tym razem pieniądze przyzna. Dlatego podczas spotkania mieszkańcy domagali się, aby droga była remontowana etapami, aby jednak gmina nie zwracała pieniędzy, tylko rozpoczęła prace.

Wiceburmistrz Mirosław Wasztyl przekonywał, że gmina chce jednak pójść w kierunku wykonania inwestycji w całości. Nie wiadomo kiedy - wszystko zależy, kiedy pojawią się pieniądze i czy gmina otrzyma wyższą dotację na ten cel. - Intencją gminy jest wykonanie remontu tej drogi – mówił wiceburmistrz.

Spotkanie trwało ponad godzinę. Momentami dyskusja była bardzo nerwowa. Ostatecznie mieszkańcy dowiedzieli się, że we wrześniu gmina ogłosi przetarg na remont drogi, a jeśli do budżetu wpłyną pieniądze (ponad 14 mln z budżetu państwa rekompensaty tytułem utraconych dochodów), to jest szansa, że na przełomie roku uda się wygospodarować fundusze i prace się rozpoczną.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

beskidmaly, 14.08.2023 19:26

Koniczynka zmień lekarza. Dobrze ci radze , bo jakby głupota unosiła fruwałabyś jak gołębica! Jeszcze trzy dni temu pisałaś o milionach które miałby oddać Nowak. Teraz pozostał ci tylko milion. Co będziesz pisać jak go odda. Daremna jesteś!

robol, 14.08.2023 14:40

Tomek daj spokój... Tonący brzytwy się chwyta ale aż tak???? Za Wożniaka i Pietrasa - czyli lata temu ta szkoła wyglądała ok. W ostatnich latach katastrofa. Dobrze że idą wybory bo mogło być jeszcze gorzej a tak trzeba było wziąć się do jakieś roboty

andrychowianin1, 14.08.2023 13:53

Woźniak i Pietras nie dali rady, ale Żak da radę zrobić ten remont

Zakolog, 14.08.2023 13:19

Historia kołem się toczy, czyli andrychowski Ludwik XVI i jego Maria Antonina – nie mają dróg, to niech siedzą w domu !

Łowca Dziewic, 14.08.2023 13:11

Najwyższy czas, żeby podziękować tym starszym Panom którzy od lat bezsensownie zadłużają gminę, i dać szansę młodej krwi, która ma zupełnie inne nowoczesne spojrzenie na to jak gmina powinna funkcjonować. Nie wspominając że w tej kadencji spirali długu wsie są mocno niedoinwestowane

Koniczynka, 14.08.2023 12:48

Do andrychowianin1@@@ dobrze że są wybory bo Żak przypomniał sobie że w Andrychowie jest placówka szkolna SP5. Szkoła wyglądała tragicznie. Burmistrz Żak, Wasztyl i Polak zadłużyli gminę Andrychów oficjalnie już na ponad sto milionów złotych!!!!! Zbyteczne inwestycje jak pańska góra, śmieszny staw anteckiego, mur oporowy, ruina Bobrowskich. Kto teraz będzie nakładał co rok grube miliony złotych na utrzymanie tego czegoś... A dopiero zobaczycie ile milionów złotych pójdzie na ruinę Bobrowskich, sam remont to kilkadziesiąt milionów złotych,a utrzymanie kilka milionów co rok!!!!! Pora się tego pozbyć jak najszybciej. Prezes Nowak z elektrociepłowni musi oddać grube miliony złotych przekazane na elektrociepłownie wraz z odsetkami do budżetu miasta i gminy Andrychów. Zatrudnienia po znajomości na krytym basenie w Andrychowie. Na to już są dowody. Pora szykować taczki i ruszyć na gminę tylko nie w liczbie 6 mieszkańców Rzyk. Zebrać kilkaset ludzi i ruszyć z mediami na urząd miejski. Dość już zbytecznych inwestycji, a tam gdzie ludzie latami czekają na inwestycje kompletnie nic się nie dzieje. Andrychów przez wiele lat nie spłaci tego zadłużenia. Najlepiej powiedzieć że pieniędzy nie ma i nie będzie inwestycji... Pieniądze są!!!!! Tylko na to co nie trzeba.

kaczor, 14.08.2023 12:20

"Nowak z elektrociepłowni odda milion złotych do budżetu gminy i już jest inwestycja" Na spółkę jakiej przewodzi Mirosław Nowak poszły dużo więcej milionów. Z 20 ulicy by można było porządnie wyremontować.

kaczor, 14.08.2023 12:19

Andrychów miasto utkane z atrakcji - zadłużenie na o. 100 mln, chcą oddać pół miliona - o kasę sami starali się, sarnom robią asfalt i kupują skuter do miejsca do jakiego pokolenia adrychowian chodziły na nogach.

kaczor, 14.08.2023 12:17

chodzi ci o ten remont jakiego mieszkańc domagali się od 13 lat??? No wielka łaska że na kilka miesięcy przed wyborami burmistrz czy urząd łaskawie "przystał" na niego. W końcu można było kupić jeszcze 5 skuterów do wożenia się po Pańskiej Górze i łódkę na staw anteckiego :)

andrychowianin1, 14.08.2023 11:54

Tyle było narzekania kubienia i spółki że nie ma remontu sp5 i co. Burmistrz pozostał kilka miljonów dotacji i jest remont. Czy kubień przeprosi za nękanie burmistrza w tym temacie?

Koniczynka, 14.08.2023 11:21

Nowak z elektrociepłowni odda milion złotych do budżetu gminy i już jest inwestycja. A teraz ważne że sarny na pańskiej górze mają asfalt, oświetlenie i monitoring. Guzdek podjął już zatrudnienie??? Kilku mieszkańców chce inwestycje za ponad milion złotych. Dobre. Budujcie domy przy drodze a nie w lesie rzycany. Żak i Wasztyl poczuli się bardzo pewnie w Andrychowie. Takich dróg jest dziesiątki w całej gminie Andrychów.