reklama
reklama

Mieszkańcy nie chcieli węgla po „preferencyjnych” cenach. Gminie zostały spore jego zapasy

Gospodarka, Wiadomości, 02.10.2023 08:00, eł

Skorzystają na tym między innymi strażacy.

Mieszkańcy nie chcieli węgla po „preferencyjnych” cenach. Gminie zostały spore jego zapasy

W minionym sezonie grzewczym gminy sprzedawały mieszkańcom rządowy węgiel na preferencyjnych warunkach. Miał on być tańszy od dostępnego w prywatnych składach i z początku tak faktycznie było, ale później ceny opału zaczęły spadać i ten od samorządów przestał być atrakcyjny.

W gminie Kęty zostało go aż 120 ton. - W maju cena węgla zaczęła spadać. Mieszkańcy, którzy nad nami czuwali i dopominali się o zaopatrzenie w węgiel, ostatecznie nie do końca z niego skorzystali. U nas kosztował 1850 zł za tonę, a w Internecie i na składach poszedł w dół – mówiła na sesji Rady Miejskiej w Kętach skarbniczka gminy Grażyna Zątek. W efekcie znaczna część osób, które zapisały się na gminną listę oczekujących na opał, zrezygnowała z jego zakupu.

Samorząd został sam z problemem, bowiem okazało się, że zakupionego już węgla nie można zwrócić.

- Były duże w skali kraju perturbacje, bo gminy chciały, żeby dostawca wystawiał faktury korygujące, żeby można mu było oddać ten węgiel. Ostatecznie jednak nie wyrażono na to zgody. Pozwolono gminom zagospodarować węgiel we własnym zakresie, co wiąże się, oczywiście, ze zwiększonymi wydatkami. Postaraliśmy się zrobić to logicznie i zaopatrzyliśmy w węgiel nasze ochotnicze straże pożarne. Przekazaliśmy im go prawie połowę, a drugą dostał do dyspozycji Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej – powiedziała Grażyna Zątek. GOPS przeznaczy go na świadczenia rzeczowe dla swoich podopiecznych.


Foto: Pixabay

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy