reklama
reklama

Koniec darmowych rejsów promem!

Gospodarka, Wiadomości, 02.03.2023 15:00, eł
Piesi, rowerzyści i motocykliści też będą płacić.
Koniec darmowych rejsów promem!

Na razie jeszcze piesi, rowerzyści i motocykliści korzystający z przeprawy promowej łączącej Brzeźnicę z Czernichowem nie płacą za to ani grosza. Sytuacja zmieni się 1 kwietnia. Od tego dnia wszyscy będą musieli płacić za przewiezienie promem na drugi brzeg Wisły. I nie jest to bynajmniej żart na prima aprilis.

Również kierowców czeka podwyżka za skorzystanie z przeprawy. Ale trudno się temu dziwić, bowiem ceny nie zmieniły się od 2014 roku.

Darmowy rejs promem obowiązuje na razie wszystkich, którzy poruszają się pieszo, rowerami, skuterami i motocyklami, a także pojazdami trój- i czterokołowymi o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg.

Od 1 kwietnia opłata za rejs dla 1 osoby wyniesie 1,50 zł. Jeśli podróżuje ona ze zwierzęciem, przeprawa będzie ją kosztowała 2,50 zł, chyba że jest to małe stworzenie trzymane w transporterze lub na rękach – wtedy opłata ma być liczona tylko za człowieka. Dodatkowo płatny będzie też bagaż pieszego, ważący powyżej 20 kg. Za taką walizę opłata wyniesie tyle, co za zwierzę – 1 zł.

Rowerzyści, motocykliści i osoby poruszające się wszelkimi pojazdami o masie do 550 kg uiszczą 2 zł za przetransportowanie swojego środka lokomocji w jedną stronę.

Opłata za samochód o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, autobus o dwóch osiach, ciągnik samochodowy bez naczepy oraz zaprzęg konny wyniesie 4 zł, o 50 gr więcej niż obecnie. W przypadku cięższych pojazdów i autobusów o większej ilości osi trzeba będzie zapłacić 10 zł (teraz jest 8 zł). Pasażerowie przewożonych promem środków lokomocji popłyną za darmo.

Taniej będą mieli mieszkańcy gmin Liszki, Skawina, Czernichów i Brzeźnica, którzy regularnie korzystają z przeprawy. Mogą sobie oni wykupić abonament w wysokości dziesięciokrotnej stawki odpowiedniej opłaty jednorazowej. Za darmo podróżować promem będą autobusy komunikacji miejskiej i pojazdy rolników, których gospodarstwa rozciągają się po obu stronach Wisły, a także tych, którzy mieszkają po jednej stronie, a pola mają po drugiej.


Foto: Facebook/Historie podkrakowskie - Gminy Czernichów i Liszki

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy