reklama
reklama

Kiedy będzie ciepła woda i ogrzewanie w mieszkaniach?

Gospodarka, Wiadomości, 20.09.2022 16:30, eł

Trzeba na to jeszcze trochę poczekać.

Kiedy będzie ciepła woda i ogrzewanie w mieszkaniach?

Choć nie skończyło się jeszcze kalendarzowe i astronomiczne lato, temperatura nas nie rozpieszcza. Dni są chłodne, noce zdecydowanie zimne. Również w mieszkaniach nie jest już zbyt przyjemnie. Wiele osób dogrzewa się elektrycznymi grzejnikami. Dodatkowym problemem jest brak ciepłej wody w sporej części bloków w Andrychowie. Kąpiel pod prysznicem dostarcza tam wrażeń niemal takich, jak morsowanie...

Brak gorącej wody w tych andrychowskich budynkach, do których ciepło dostarcza spółka AEC, czyli andrychowska elektrociepłownia, to wynik awarii kotła węglowego. Pisaliśmy o niej już kilkukrotnie. Mieszkańcy zostali zawiadomieni, że jej usuwanie potrwa do połowy przyszłego tygodnia. Jest jednak szansa na to, iż ciepła woda popłynie z kranów o parę dni wcześniej, już w poniedziałek, 26 września.

- Pracownicy działali nawet w sobotę i niedzielę, tak że jest pewne przyspieszenie i okres tego wyłączenia będzie skrócony – mówi prezes zarządu spółki AEC Mirosław Nowak. Zapytaliśmy go również, dlaczego na czas remontu kotła węglowego nie włączono pieca gazowego, który elektrociepłownia nabyła w ubiegłym roku, ale użytkowała bardzo krótko.

- W tej chwili ceny gazu są zaporowe. My mamy taryfy na gaz ustalone na poziomie 380 złotych, a kosztuje on teraz między 900 a 1000 złotych za jeden megawat. Gdybyśmy włączyli grzanie wody gazem na czas usuwania tej awarii, byłaby to kwota między 500 a 700 tysięcy złotych, przy niewielkim zużyciu, oczywiście. Bardzo ubolewamy nad tym, że doszło do takiej sytuacji, aczkolwiek mam kontakt z ludźmi z tych bloków, do których dostarczamy ciepłą wodę i wiem, że radzą sobie i ze zrozumieniem podchodzą do tego tematu. Awarie się zdarzały, zdarzają i będą zdarzać, więc taka sytuacja zawsze może mieć miejsce. Cieszyć się należy z tego, że stało się to akurat w tym czasie, a nie w sezonie zimowym – podkreśla Mirosław Nowak.

Jeśli chodzi o ogrzewanie mieszkań, nie zostało ono włączone jeszcze nawet w tych blokach, do których ciepło płynie z kotłowni Andrychowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jak się dowiedzieliśmy, trwają tam prace serwisowe, toteż przez najbliższych kilka dni nie można spodziewać się gorących kaloryferów. Prawdopodobnie zatem w całym mieście nie będzie w tym tygodniu ogrzewania.

Gorzej mają jednak mieszkańcy bloków w Kętach. Jak już pisaliśmy, tamtejsza Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa planuje włączenie ogrzewania dopiero po 15 października. Chyba że 30 % właścicieli mieszkań złoży wniosek o to, by zrobić to wcześniej.


Foto: Edyta Łepkowska

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Feel Free, 21.09.2022 09:07

Przepraszam za skrót myślowy, chodziło mi oczywiście o obecność właściciela RM Recykling na zebraniu Mieszkańców z władzami miasta odnośnie zmiany planu zagospodarowania (artykuł "Emocje brały górę...") Przy okazji proszę sprawdzić, czy proponowano już komuś z właścicieli okolicznych działek ich zakup, na przykład podczas tego zebrania ;-) różne rzeczy słyszałem "na mieście".

Feel Free, 21.09.2022 08:44

https://aleo.com/pl/firma/elektrocieplownia-andrychow

Feel Free, 21.09.2022 08:43

@Ca-ro - Odpowiedź jest między innymi w linku. W szczególności na wykresie zatytułowanym "powiązania". Życiowo ważne dla społeczeństwa obszary, a przynajmniej : woda, odpady, ciepło w takich małych miastach powinny być (w społeczeństwie, w których część osób wykazuje dożywotni i ślepy upór w bogaceniu się kosztem innych) bezpośrednio zarządzane przez struktury samorządowe. Nie powinny być to spółki, nie powinny to być firmy prywatne. Jeśli miasto odda kontrolę prywaciarzom i prezesom zarządów to finał jest taki jak w Andrychowie... czyli: póki są milionowe zyski kosztem wysokich cen dla ludności to jakoś działa. W wypadku zmiany sytuacji i strat obciążane jest kosztami społeczeństwo, a firmy, spółki znikają, przekształcają się itd. Przykład Suchej Beskidzkiej i Andrychowa pokazuje jak odmienna koncepcja sprawowania władzy kończy się dla ludności. Żak pogrążył gminę, a milionerzy nadal robią miliony. W Suchej akurat te problemy Andrychowa nie są znane, bo miasto bezpośrednio zarządza za pomocą swoich pracowników tymi sferami. Tak przy okazji: pensja dyrektora zakładu samorządowego jest zwykle dużo niższa niż kilku prezesów spółek miejskich. Koszty, koszty, koszty. Obecnie podejmowana jest w Andrychowie kolejna próba przekazania intratnej -póki co tak się wydaje- sfery funkcjonowania miasta w prywatne ręce. Bo chyba nikt nie wierzy, że obecność właściciela prywatnej firmy BM Recykling (tego od czarnego audi SQ8 i niebieskiej koszulki) była przypadkowa. EMPOL ma się świetnie, Figiel również - to Andrychowianie mają kłopot, a Żak z radnymi dalej nas pakują w kolejne. Za kilka lat zmieni się prawo i trendy polityki unijnej/krajowej i z tymi wszystkimi kosztami zostaną mieszkańcy, czyli MY. Firmy się zwiną i przejdą z kapitałem do innej branży. Proponuję zacząć działać.

Ca-ro, 21.09.2022 02:38

Jak to jest ,że w elektrociepłowni jest jeden kocioł węglowy Za czasów A.Z.P.B. były cztery w tym jeden w rezerwie w razie awarii remont kotła trwał 4 dni

Feel Free, 21.09.2022 00:53

https://www.stopspalarni.pl/index.php/2022/09/19/nie-poddajemy-sie/

Feel Free, 21.09.2022 00:52

https://www.tvp.info/46643676/za-wyludzony-kredyt-i-milion-euro-lapowki-zrealizowali-przekret-na-22-mln-zl-wieszwiecej

Feel Free, 21.09.2022 00:51

Ale finał różnych spraw jest różny...

tomasznasz, 21.09.2022 00:04

fellfree - link? Kolejny przykład jak kpią z nas. Jak ze spalarnią - gotowi są nawet w jakiś tam dokument wpisać że nie będzie spalarni po to żeby potem wybudować spalarnię albo jeszcze "lepiej" - dać prywatnemu wybudować ją a potem zarżnąć nas rachunkami za prąd i ciepło, bo "jakoś tak wyszło, że obietnice nie wyszły". Pod inną nazwą ma się rozumieć wybudują spalarnię, żeby niektórzy mogli łgać ile wlezie że to nie spalarnia.

tomasznasz, 21.09.2022 00:02

"Awarie się zdarzały, zdarzają i będą zdarzać, więc taka sytuacja zawsze może mieć miejsce. " Mirosław Nowak - gość od naprawy telewizorów który gada te "mądrości" na stanowisko prezesa gminnej ciepłowni został powołany przez Żaka. Nowak w 2021 roku zarobił na prezesowaniu 160 tysięcy złotych!!!!!! I tyle ma nam o powiedzenia co wyżej. Dla mnie Żak i jego ekipa totalnie kpią z nas. Jakby mało było już pewno koło 100 mln długu gminy, wtopy z osuwiskiem w strefie, wtopy z pałacem Bobrowskich, wtopy z Pańską Górą i tak dalej i tak dalej. Jedyne co im wychodzi to robienie imienin Żakowi i podlizywanie się mu, udawanie radnych że nie widzą jak jest i jak i wychodzi "kpienie z nas w żywe oczy". Ale jazda.....

tomasznasz, 20.09.2022 23:55

link? Kolejny przykład jak kpią z nas. Jak ze spalarnią - gotowi ą nawet w jakiś tam dokument wpisać że ne będzie spalarni po to żeby potem wyudować spalarnię albo dać prywatnemu wybudować ją. Pod inną nazwą, żeby mogli łgać że to nie spalarnia.

FeelFree, 20.09.2022 22:16

No dobra... w ramach nagrody dla objaśniającego podam dane kontaktowe do radnych.

FeelFree, 20.09.2022 22:15

No to kto wyjaśni link ?

FeelFree, 20.09.2022 22:15

https://aleo.com/pl/firma/elektrocieplownia-andrychow

FeelFree, 20.09.2022 22:14

***** *** ? czy raczej ** ******** ? Pytania Mieszkańcy mogą i powinni zadać na piśmie. P.S. jestem co najwyżej upierdliwy i nie wierzę już od dłuższego czasu w nic co mówi publicznie nasza władza lokalna. No może z wyjątkiem słów: "nie spoczniemy", w to im akurat wierzę. I z wyjątkiem radnej Alicji Studniarz, jej akurat wierzę.

Zakolog, 20.09.2022 21:57

@FeelFree - jesteś genialny ! Myślę, że ten link musi objaśnić wszystkim mieszkańcom burmistrz Żak i to najlepiej natychmiast. Dla mnie zawarte w linku informacje są porażające i nawet we śnie nie byłbym wstanie wygenerować, aż takiego wału. Kończę bo za chwilę posypią się wulgaryzmy.

Archanioł Michał, 20.09.2022 21:22

@Turboplazmotor razem @idzik@idzik@idzik człowieku z rady nadzorczej DAWAJ DAWAJ DAWAJ

FeelFree, 20.09.2022 21:21

Może ktoś objaśnić ten link ?

FeelFree, 20.09.2022 21:21

https://aleo.com/pl/firma/elektrocieplownia-andrychow

Zakolog, 20.09.2022 20:58

@ashley - to chyba coś na wzór beztlenowego utleniania odpadów komunalnych, unikatową metodą profesora Żaka.

Koniczynka, 20.09.2022 20:58

Zakolog bardzo dobry komentarz z godziny 20:05. Dwa miliony złotych dopłacili wszyscy mieszkańcy miasta i gminy Andrychów do elektrociepłowni w czasach kiedy gaz był za grosze. To ile teraz strat przyniesie elektrociepłownia i kto teraz da 5-10 a może nawet 15 milionów??? Bo straty będą i to będą ogromne. Jaką mamy władzę w Andrychowie to zapraszam, popatrzcie jak wygląda pańska góra, śmieszny staw anteckiego, ruina Bobrowskich. Tam nikt nigdy z tego nie będzie korzystał, a utrzymanie ruiny Bobrowskich to koszt kilka milionów złotych rocznie!!!! Czy to nie pora i czas pozbyć się burmistrza Żaka z Andrychowa i usunąć wszystkich radnych którzy głosowali za tymi śmiesznymi inwestycjami. Dzieci do przedszkola nr 3 w Andrychowie chodzą po błocie do placówki. Ludzie w gumowcach wysiadają na parkingu przed szkołą podstawową nr 5 bo jest....błoto!!!! A oni tego nie widzą. Radni osiedlowi, Rajda i Kobielus obudźcie się bo kasę z diety radnego bierzecie!!!!!!!!!!!!

Turboplazmotron, 20.09.2022 20:49

Może Izik albo chociaż beskidmaly się wypowie o porażce AEC i ile Janusz zarabia na mieszkańcach gminy?

ashley, 20.09.2022 20:46

@Zakolog - nie zgadzam się z Tobą. Przede wszystkim należy podkreślić, że w tym Międzygminnym Reaktorze im. Tytusa, Romka i Atomka dochodziłoby do rozszczepienia jąder atomowych, ale takiego bez rozszczepienia jąder atomowych. I oczywiście nie powstawałyby żadne odpady... wyłącznie syntetyczna energia elektryczna i synciepło. Przy czym nie można by ujawnić szczegółów tej przełomowej technologii z powodu podpisanych metagalaktycznych umów poufności.

Zakolog, 20.09.2022 20:25

@FeelFree - Gdyby w Andrychowie była elektrownia atomowa, to pod kierownictwem prezesa Nowaka pręty kontrolne opuszczane byłyby ręcznie i przy gromnicznym oświetleniu, z powodu braku prądu.

ashley, 20.09.2022 20:10

Do którego radnego numer telefonu jest potrzebny?

Zakolog, 20.09.2022 20:05

@tomekx - Moja wyobraźnia podąża za deklaracjami burmistrza Żaka, który przekonywał mieszkańców i radnych do przejęcia obowiązków koncesyjnych od Janusza, słowami – obrót elektrociepłowni jest ponad 200 milionów i nie ma możliwości, aby ta nie przynosiła pokaźnych zysków. Dla przypomnienia w okresie najniższych historycznie cen gazu, czyli w pandemii nasz Miruś wygenerował dwie bańki straty. Już nawet nie ma potrzeby się domyślać, ile w tym okresie pan Janusz bez ponoszenia kosztów operacyjnych zaliczył zysków. Mam wrażenie, iż ta gra jest idealnie grą o sumie zamkniętej. Tłumaczenie dla tłuków, gra o sumie zamkniętej oznacza, iż strata jednego gracza jest zyskiem drugiego.

Archanioł Michał, 20.09.2022 19:31

@ Zakolog a tam luksusowy. Masz przecież numer do swojego radnego :). Nie jestem tak zaczytany w materiały. CYFERKI W TABELCE lubię ;). Cierpliwości, jak zwykle spóźniają sie z zaproszeniem. ( teraz cytat z Kazika ). Wiadomo przecież , że zmiana planu odbędzie się na nadzwyczajnej :) To byłaby klęska WIELKOŚCI TEGO PROJEKTU ;)

FeelFree, 20.09.2022 19:25

@Zakolog - cieszmy się, że w Andrychowie nie ma elektrowni jądrowej... "Awarie się zdarzały, zdarzają i będą zdarzać, więc taka sytuacja zawsze może mieć miejsce." [prezes zarządu GMINNEJ spółki AEC Mirosław Nowak]

FeelFree, 20.09.2022 19:21

@tomekx - figlowi się nadal bilansuje

tomekx, 20.09.2022 19:16

Ej pisorki jak wy sobie to wyobrażacie że elektrociepłownia będzie zarabiać na siebie?A jakim cudem jeżeli ciężarówka węgla kosztuje 50 tyś a taryfy (wpłaty od mieszkańców) pozwalają tylko na opłacenie 23 tyś.Zapytajcie kaczyńskiego czy morawieckiego dlaczego jest tak drogo???????

Zakolog, 20.09.2022 19:14

@Archanioł Michał - dobrze że jesteś i masz luksusowy dostęp do materiałów na sesję. Napisz proszę, czy głosowanie nad spalarnią jest przewidziane w porządku obrad, a jeśli tak, czy projekt uchwały jest tożsamy z tym prezentowanym na konsultacjach społecznych i co ważniejsze, czy któraś z pań quasi mecenas opiniowała go pod względem formalno-prawnym ?

Archanioł Michał, 20.09.2022 19:01

@Zakolog w zestawieniu finansów przygotowanych przez AEC dla radnych na najbliższą sesję jest potwierdzenie tezy kolegi "uspołecznienie kosztów i strat, personalizacja zysków".

Koniczynka, 20.09.2022 18:36

Gaz z wywiadu wynika zdrożał 300 procent. A miało być tak pięknie i tanio, to słowa dziadka Kaczyńskiego. Skroplony miał płynąć za grosze dniami i nocami... A tu wychodzi na to że wujek Putin ma wszystko, gaz, ropę, węgiel, a Polska nie ma nic. Jeszcze niech wody zabraknie i będzie po Polsce. Ci co mają ogrzewanie gazowe, będą spać w jednym pokoju w kurtkach i czapkach na głowie. Bo dziadek Kaczyński lubi Ukrainę, a nie lubi Rosji. I co by tu nie powiedzieć za to całe zamieszanie i wojnę na Ukrainie najbardziej w du.pę dostaje zwykły obywatel Polski. A Ukraińcy w Polsce się śmieją i bogacą. Zwykły Ukrainiec siedzi i pilnuje dobytku albo walczy. A po Andrychowie mężczyzni made in Ukraina jeżdżą toyotami i biorą darmowe jedzonko z koszy w marketach i się śmieją.

Zakolog, 20.09.2022 17:54

Skoro awarie się zdarzają i ten prosty fakt zagościł nawet w świadomości prezesa Nowaka, to dlaczego nasz Mirek Telewizor nie przygotował się na tą okoliczność. Od prezesa spółki nie wymaga się wstawania o szóstej rano i przez osiem godzin orania przy jakieś linii produkcyjnej czy innego uśmiechania się do roszczeniowych klientów, tylko przewidywania i zapobiegania sytuacjom zagrażającym ciągłości działania firmy. A w przypadku działalności koncesjonowanej na rzecz usług publicznych, wręcz jest to jego najważniejszy obowiązek. Może zamiast wydawać 14 baniek na linie przesyłowe, należało zabezpieczyć się na wypadek awarii. Jakie rozwiązanie ma dla swoich odbiorców prezes Mirek, w przypadku awarii, która wystąpi przy temperaturze minus 20 stopni ? Wszak awarie się zdarzają ! I co by było gdyby Mirek został prezesem linii lotniczych ? Tomuś te Twoje kadry, to specjalnie szału ni ma. Kto pokryje straty krytej pływalni – Mirek czy raczej mieszkańcy Andrychowa.

FeelFree, 20.09.2022 16:47

"Awarie się zdarzały, zdarzają i będą zdarzać, więc taka sytuacja zawsze może mieć miejsce. Cieszyć się należy z tego, że stało się to akurat w tym czasie, a nie w sezonie zimowym" [prezes zarządu spółki AEC Mirosław Nowak] - kwintesencja zarządzania przez obecne władze miasta. Chciałbym tylko przypomnieć, że w wypadku BIERNOŚCI Mieszkańców Andrychowa władze mają plan zarządzania inną ciepłownią i spalarnią śmieci... "Awarie się zdarzały, zdarzają i będą zdarzać, więc taka sytuacja zawsze może mieć miejsce".... STOP ŻAKOWI, STOP SPALARNI, STOP NIESPRAWIEDLIWOŚCI SPOŁECZNEJ. Zostały 3 dni na złożenie uwag do projektu wójta Żaka przekształcającego działkę w rejonie Białej Drogi pod "zakład termicznego przetwarzania odpadów".