reklama

Komplikuje się sprawa przesunięcia zakazu używania kopciuchów

Gospodarka, Wiadomości, 20.09.2022 07:25, GM
Jak interpretować wynik konsultacji społecznych?
Komplikuje się sprawa przesunięcia zakazu używania kopciuchów
W poniedziałek (19.09) na nadzwyczajnych obradach Sejmiku Małopolskiego miała być rozpatrywana propozycja małopolskich władz w sprawie przesunięcia o rok wejścia w życie zakazu wynikającego z tzw. uchwały antysmogowej.

I była. Tyle że decyzji nie podjęto. Po stronie rządzących z Prawa i Sprawiedliwości pojawiły się pewne problemy.


Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującym w Małopolsce prawem do końca tego roku w Małopolsce mieszkańcy powinni wymienić wszystkie stare piece tzw. kopciuchy, na urządzenia nowszej generacji. Małopolskie władze chcą, aby wprowadzenie zakazu przesunąć o rok. Kopciuchy należałoby zlikwidować do końca 2023 roku.

Tyle, że nie wszyscy są za. W poniedziałek ujawnione zostały wyniki konsultacji społecznych w sprawie zmiany uchwały antysmogowej. W konsultacjach zgłoszono ponad 6000 uwag.
W konsultacjach internetowych za zmianami było 780 osób, a przeciwko 2999. Alarm Smogowy złożył sprzeciw podpisany przez 1330 osób. Przeciwko były też 2 miasta na prawach powiatu. 64 burmistrzów i wójtów za wydłużeniem okresu na wymianę kopciuchów.

Negatywna opinia społeczeństwa wynikająca z wyniku konsultacji jest zdecydowanie nie po drodze władzom województwa, które dążą do zmiany uchwały. Dlatego w poniedziałek decyzji nie podjęto.

Ponieważ wynik konsultacji jest niekorzystny dla planów władz, marszałek sugeruje, że głos pojedynczego samorządu jest ważniejszy od pojedynczego głosu mieszkańca. Bo stanowisko władz konkretnej gminy jest jednocześnie stanowiskiem mieszkańców przez niech reprezentowanych. Według tej interpretacji wyników konsultacji, większość jest za wydłużeniem o rok terminu używania kopciuchów.

Ciąg dalszy tej historii nastąpi za kilka dni.

W Małopolsce jest jeszcze do wymiany blisko 100 tysięcy kopciuchów. Teoretycznie już teraz można przyjąć, że jest to zadanie niewykonalne w tym roku, ani nawet w przyszłym. Małopolskie władze nie potrafiły w ostatnich latach pomóc rodzinom na tyle, aby wymieniały piece. Poza tym każdy kto wymieniał piec korzystając z dofinansowania wie, jaka biurokracja jest tym związana, a dotacje często dla uboższych rodzin były mimo wszystko zbyt niskie.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

tomekх, 20.09.2022 09:36

Jak rozumiem kolega grizlly nie umie czytać. Napisałem rozwiązanie poniżej ale widać pisior nic nie zrozumiał !

grizlly, 20.09.2022 09:18

Jak rozumiem kolega tomekx mieszka w enklawie pod lasem, bez sąsiadów z pompą ciepła i uprawia swoją niemądrą grę polityczną poza faktami? Bądź kolega tomekx mieszka na osiedlu ogrzewanym systemowo i nie wie co to jesienna lub zimowa noc w jednej z dolin pod Andrychowem, np. w Rzykach lub Bolęcinie? I jak rozumiem kolega tomekx kocha ożywcze opary z płyt mdf, węgla jakości jakiej nie przyjmują żadne piece lub plastików na rozpałkę? I na koniec zapytam;czy kolega tomekx może wypowie się co jego oblubieńcy z PiS-u zrobili przez ostatnie 7 lat, aby dobry polki węgiel był wydobywany w większej ilości, aby wszystkim indywidualnym odbiorcom starczyło?Oczywiście nic, bo pokochali rosyjski węgiel... A gdzie te nowe kopalnie, np w Przeciszowie, tak szumnie zapowiadane przez p. Szydło? Nie mam nic przeciw nowoczesnym piecom na ekogroszek, tylko trzeba ten ekogroszek produkować i prowadzić mądrą politykę energetyczną, a nie szaleństwo podlane sosem narodowo -marketingowym. W tej kwestii Wy ludzie PiS-u najlepiej abyście wyłączyli komentowanie, gdyż argumentów nie macie żadnych.

FeelFree, 20.09.2022 09:07

http://ncbj.edu.pl/zasoby/prezentacje/elektrownia_jadrowa.pdf

FeelFree, 20.09.2022 09:07

Każdy mógłby mieć w domu stosik atomowy lub w swoim mieście (tylko nie przy Żaku i jego ekipie !!! to byłby koniec gminy i ostatnia z jej atrakcji !!!) co rozwiązywałoby problem z wytwarzaniem energii elektrycznej i cieplnej. Tylko najpierw ludzkość, czyli każdy z nas musi do tego dorosnąć... co wydarzy się najwcześniej za kilkaset lat przy obecnych przemianach społecznych. O ile oczywiście wcześniej ludzie nie pozabijają się z użyciem tej samej wiedzy, która mogłaby zapewnić nam postęp, wygodę i bezpieczeństwo. No cóż ewolucja trwa i nie da się jej zatrzymać, a wynik jest nieznany. Przyroda sobie bez nas poradzi. Z resztą nawet lepiej niż przy naszej obecności.

tomekх, 20.09.2022 07:19

Każdy powinien wymienić piec węglowy na piec gazowy, oczywiście na gaz Rosyjski z Niemiec, PAN Donald zapewne załatwi nam dostawy i najniższą cenę (jak pan Pawlak), będziemy wtedy wszyscy tacy nie smogowi i eko.