reklama
reklama

Jakie spółdzielnia ma plany inwestycyjne i remontowe na ten rok?

Gospodarka, Wiadomości, 07.04.2023 07:00, eł

Rozmawialiśmy na ten temat z nowym prezesem Tomaszem Mikołajkiem.

Jakie spółdzielnia ma plany inwestycyjne i remontowe na ten rok?

Andrychowska Spółdzielnia Mieszkaniowa zarządza 67 budynkami wielorodzinnymi, w których mieszka w sumie 7472 osoby (według stanu na 1 stycznia 2023 roku). Jakich istotnych dla komfortu życia remontów lub inwestycji mogą się spodziewać mieszkańcy tych bloków w najbliższym czasie?

Jak informuje Tomasz Mikołajek, nowy prezes zarządu Andrychowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, przeznaczone na ten cel środki zgromadzone są na wyodrębnionym funduszu remontowym. W tym roku pozwolą one sfinansować prace na łączną kwotę 3,4 mln zł, ujęte w zatwierdzonym Planie Gospodarczym ASM. Niektóre zostały już wykonane, inne są w toku, większość jeszcze czeka na realizację.

- Prowadzimy cykliczne zadanie inwestycyjne polegające na kompleksowym remoncie klatek schodowych, pomieszczeń wspólnego użytkowania, korytarzy piwnicznych, pralni, suszarni. Obecnie prace realizowane są w budynku położonym przy ulicy Lenartowicza 19. W następnej kolejności przeprowadzimy analogiczny remont przy ulicy Lenartowicza 38 i 52. A w pierwszych miesiącach 2023 roku zakończyły się już prace z tej grupy robót na os. Pachla – Garncarska – wymienia Tomasz Mikołajek.


Konieczny będzie też zakup i montaż nowych altan śmietnikowych przy niektórych zarządzanych przez spółdzielnię blokach. Częściowo wymusiła to przebudowa ulicy Lenartowicza, prowadzona przez powiat wadowicki. Zdemontowane w czasie tego przedsięwzięcia altany trzeba zastąpić nowymi. Staną one przy budynkach nr 58 i 68. Montaż nowych altan zaplanowano także przy ulicy Starowiejskiej 20 oraz Metalowców 13. Ta, która znajdowała się przy drugim z tych budynków, padła ofiarą podpalacza…

Spółdzielnia kontynuuje również odnawianie elewacji bloków. – W bieżącym roku przeprowadzimy te prace na budynku położonym przy ulicy Lenartowicza 30. Ponadto zaplanowane zostały prace dociepleniowe na budynku Lenartowicza 8, polegające na zdjęciu uszkodzonego sidingu i wykonaniu nowego ocieplenia w technologii ETICS. Warto przypomnieć, że ściana szczytowa budynku Lenartowicza 8 również została uszkodzona przez pożar wywołany podpaleniem pojemników na odpady – podkreśla prezes.

Kolejnym istotnym z zaplanowanych przedsięwzięć jest przebudowa układu komunikacyjnego. Jak podkreśla Tomasz Mikołajek, zabudżetowane na to zadanie środki pozwolą wykonać około 1800 m2 nowych chodników. Na pewno przebudowy doczekają się te przy budynkach Lenartowicza 8, 16 i 48. Prezes bierze jeszcze pod uwagę inne lokalizacje, gdzie takie remonty również są potrzebne, lecz zaznacza, że będzie mógł o tym powiedzieć dopiero po zakończeniu przebudowy wskazanych już chodników.

- Oczywiście, wymienione inwestycje to tylko niewielka część prac, jakie zostaną wykonane. Należałoby jeszcze omówić remonty instalacji wodnych, kanalizacyjnych, elektrycznych i odgromowych. Nie wspomniałem o istotnych pracach związanych z odwadnianiem dachu – remoncie rynien i rur spustowych. Warto również dodać, że w bieżącym roku w trzech budynkach przeprowadzimy wymianę legalizacyjną wodomierzy lokalowych – zaznacza prezes i dodaje: - Na koniec chciałbym wszystkim mieszkańcom Andrychowa złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji nadchodzących świąt Wielkiej Nocy. Życzę wszystkim zdrowia, szczęścia i radości oraz samych słonecznych dni. Co z perspektywy aury zimowej, jaką mamy za oknem, mam nadzieję, że szybko się spełni.


Foto: Edyta Łepkowska
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy