reklama

Zosia tuż przed terapią, Oliwierek już tydzień po podaniu leku

MAGAZYN, Wiadomości, 06.04.2023 19:40, eł

Dobre wieści od rodzin dwójki dzieci, na których leczenie zebrano kolosalne kwoty. Wszystko to dzięki tysiącom osób, które zdecydowały się wesprzeć zbiórki.

Zosia tuż przed terapią, Oliwierek już tydzień po podaniu leku

Zosia Pająk ze Skawinek i Oliwierek Koman z Wadowic to dwoje dzieci, których losem przejmują się mieszkańcy całego prawie powiatu wadowickiego. W szeroko zakrojone akcje charytatywne na rzecz tych maleństw zaangażowały się tysiące osób. I w obu przypadkach zbiórki pieniędzy zakończyły się sukcesem. Zarówno na dziewczynkę, jak i na chłopczyka zebrano po 10 mln zł.

Tyle bowiem kosztuje specyfik o nawie Zolgensma, znany ze skuteczności w walce z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA). Podaje się go jednorazowo we wlewie dożylnym trwającym około godziny. Pacjenci ciepiący na SMA mają wadę w jednym z genów, którego organizm potrzebuje do wytwarzania białka istotnego dla normalnego funkcjonowania neuronów kontrolujących ruchy mięśni. W efekcie zaczynają one obumierać, a mięśniesłabną i stopniowo zanikają. Wstrzyknięcie leku Zolgensma może spowodować całkowite zatrzymanie postępu choroby. Jego substancja czynna wnika bowiem w nerwy, gdzie umożliwia właściwemu genowi wyprodukowanie wystarczającej ilości białka. Tym samym jest w stanie przywrócić funkcje neuronów.

Jak już pisaliśmy, Oliwierkowi podano ten specyfik już 31 marca. Chłopczyk bardzo dobrze to zniósł i nadal czuje się dobrze. Jego mama bardzo szybko zauważyła pozytywne działanie leku. Już w dwie doby po wlewie ruchy rączek Oliwerka były – jej zdaniem – zdecydowanie energiczniejsze.

Zbiórka na Zosię zakończyła się dopiero pod koniec marca, więc dziewczynka jeszcze czeka na terapię. Ale jest już w szpitalu w Lublinie, tym samym, w którym lek Zolgensma podano Oliwierkowi. Przechodzi tam badania, od wyników których zależy, kiedy będzie można wstrzyknąć jej zbawienny specyfik. Pierwsze z nich wypadły pozytywnie, więc wszystko jest na dobrej drodze.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy