reklama
reklama

Smaki Wielkanocy w Andrychowie [FOTO]

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 01.04.2023 19:11, eł
Była to już trzynasta edycja Konkursu Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny.
Smaki  Wielkanocy w Andrychowie [FOTO]

Sobotnie popołudnie (1 kwietnia) w Andrychowie upłynęło w bardzo świątecznym klimacie, odbyła się tam bowiem trzynasta edycja Konkursu Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny. Wydarzenie było doskonałą okazją, by bliżej poznać bogactwo kulinarne i zanikające tradycje naszego regionu.


Spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zostało przygotowane z dużym rozmachem. Obfitowało w taką ilość przeróżnych frykasów, że nie sposób było skosztować nawet ćwierci z nich. Dominowały jaja w wielu postaciach, wędliny i pieczenie, a wśród ciast mazurki oraz babki, ale nie brakowało również innych, mniej oczywistych smakołyków.

Koła gospodyń, które zdecydowały się tam przyjechać, miały nadzieję zdobyć nie tylko uznanie biesiadników, ale i nagrody. Zmagały bowiem się w pięciu różnych konkursach. Najważniejszy z nich był ten na stół wielkanocny. Jury oceniało każdy pod kątem zgodności z tradycją, smaku wybranych potraw oraz estetyki. Panie rywalizowały również w konkursach nalewek, palm wielkanocnych, stroików świątecznych i koszyków ze święconką.


Impreza odbyła się w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie, zamiast (jak w minionych latach) na Kocierzu w Targanicach. Wzięły w niej udział koła gospodyń z Andrychowa, Roczyn, Rzyk, Sułkowic Łęgu i Bolęciny, Targanic i Targanic Dolnych, Zagórnika, Frydrychowic, Gierałtowiczek, Nidku, Głębowic oraz Świnnej Poręby.

Spotkanie ze swadą, humorem, ale i estymą dla tradycji oraz religii prowadziła, jak zawsze, szefowa Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie Czesława Wojewodzic. Oprawę muzyczną dla wydarzenia przygotowała znakomicie śpiewająca młodzież z Zespołu Szkół Samorządowych w Targanicach.

WYNIKI KONKURSU

Potrawy

Grand Prix – KGW Sułkowice-Bolęcina

I miejsce – ex aequo KGW Gierałtowiczki, Głębowice, Rzyki, Zagórnik

II miejsce – ex aequo KGW Frydrychowice, Roczyny, Świnna Poręba, Targanice Górne

III miejsce – ex aequo KGW Andrychów, Nidek, Sułkowice-Łęg, Targanice Dolne


Nalewka Babuni

I miejsce – KGW Roczyny za nalewkę o smaku truskawkowym

II miejsce – ex aequo KGW Sułkowice-Łęg, Głębowice – nalewka o smaku wieloowocowym

III miejsce - ex aequo KGW Nidek nalewka o smaku aronii, Frydrychowice nalewka o smaku kawowym, Targanice Górne nalewka „jesienna”


Palmy Wielkanocne

I miejsce – ex aequo KGW Andrychów, Gierałtowiczki, Roczyny, Świnna Poręba

II miejsce – ex aequo KGW Brzezinka Dolna, Głębowice, Targanice Dolne

III miejsce - ex aequo KGW Sułkowice-Bolęcina, Frydrychowice, Nidek


Stroiki Wielkanocne

I miejsce - ex aequo KGW Roczyny, Rzyki, Zagórnik, Gierałtowiczki

II miejsce –- ex aequo KGW Frydrychowice, Głębowice, Sułkowice-Bolęcina, Targanice, Świnna Poręba, Elżbieta Bojko z Inwałdu

III miejsce - ex aequo KGW Targanice Dolne, Sułkowice-Łęg, Nidek


Koszyczki Wielkanocne

I miejsce – ex aequo – KGW Brzezinka Dolna, Targanice

II miejsce - ex aequo KGW Andrychów, Frydrychowice, Głębowice, Gierałtowiczki, Nidek, Roczyny, Rzyki, Sułkowice-Bolęcina, Sułkowice-Łęg, Targanice Dolne, Zagórnik, Świnna Poręba, Elżbieta Bojko z Inwałdu.Foto: Edyta Łepkowska

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy